Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

26 грудня в Софії Київській — відкриття виставки, присвяченої Митрополиту Петру Могилі

Версия для печатиВерсия для печати
25 грудня 2014 | Події | Архів

26 грудня о 16.00 у виставкових залах музею «Будинку митрополита» Національного заповідника «Софія Київська» відкриється виставка «Хрест та шабля: Київський Митрополит Петро Могила (1597-1647)».

Цей міжмузейний проект присвячений видатному церковному, політичному та культурному діячеві Речі Посполитої, архімандриту Києво-Печерського монастиря, Митрополиту Київському, Галицькому та всієї Русі (з 1633 р.), екзарху Константинопольського патріарха Петру Могилі.

Організація виставки відбувається спільними зусиллями Національного заповідника «Софія Київська», Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Національного музею історії України, Національної бібліотеки України ім. В. Вернадського, Міського музею «Духовні скарби України» та Закладу культури «Музей історичного центру міста Києва», яка присвячена 80-річчю Національного заповідника «Софія Київська».

Виставку буде відкрито в експозиційних залах другого поверху Музею «Будинок митрополита». Триватиме вона до 23 березня 2015 р.

***

Митрополит Київський та Галицький Петро Могила — знакова постать для Софії Київської: саме він заснував Софійський православний чоловічний монастир (1633 р.) та провів ремонтні роботи по відновленню Софійського собору. У часи Петра Могили Софія Київська втілила у собі концепцію духовного єднання нації, стала символом неперервності історичного розвитку України, як спадкоємниці Київської Русі.

На виставці будуть представлені експонати, які ілюструють два періоди життєвого шляху Петра Могили – військову службу в Речі Посполитій у молоді роки (до постриження в монахи) і діяльність на ниві служіння Церкві у якості архімандрита Києво-Печерського монастиря, а згодом Митрополита Київського, Галицького і всієї Русі.

Петро Могила походив зі старовинного молдавського боярського роду, який був споріднений з найвпливовішими князівськими родами Речі Посполитої. Відвідувачі зможуть побачити портрети Петра Могили XIX ст., а також портретне зображення його двоюрідної сестри Раїни Могилянки, матері сумнозвісного князя Яреми Вишневецького. 

У молоді роки Петро Могила перебував на службі у великого гетьмана литовського Івана Кароля Ходкевича і брав участь у Хотинській війні 1620-1621 рр. На виставці буде представлена тогочасна зброя та історична реконструкція воїнів, які приймали участь у Хотинській битві 1621 р., що принесла славетну перемогу об’єднаним військовим силам Речі Посполитої та українського козацтва над армією турецького султана Османа II. 

1627 року Петро Могила був обраний архімандритом Києво-Печерського монастиря, а у 1632 р. став Митрополитом Київським, Галицьким та всієї Русі. Новообраний митрополит розгорнув активну діяльність з метою оновлення життя православної церкви на українських землях Речі Посполитої.

В експозиції будуть представлені найбільш знакові твори Петра Могили – «Служебник» (1629), «Православне сповідання віри» (1645) та «Требник» (1646), а також праці його сподвижників – «Патерикон» С. Косова (1635), «Тератургіма» А. Кальнофойського (1638). Поява цих робіт була обумовлена прагненням уніфікувати церковне життя та апелювати до «своїх» місцевих релігійних цінностей з метою укріплення православної церкви в умовах активної боротьби за «душі вірних» між православними, католиками та уніатами в Речі Посполитій у 1-й пол. XVII ст. У рамках цієї програми реформ у 1643 р. Петро Могила канонізував усіх Печерських Святих. Відвідувачі виставки зможуть побачити ікону «Собор Печерських Святих» (XIX ст.).

За часів Петра Могили відбулися масштабні реставраційні роботи у Києві, що повернули «з темряви підземної» давньоруські храми, які для людей того часу були не архітектурними пам’ятками, а «речовим доказом», що унаочнював безперервність буття України-Русі. В експозиції виставки будуть представлені копії малюнків Абрагама ван Вестерфельда (1651), на яких зображено Софійського собору після тогочасних ремонтних робіт, фрагменти кахляної печі XVII ст. із зображенням голови бика, а також реконструйований герб Петра Могили, який колись прикрашав іконостас Софійського собору. Загальне уявлення про топографію Києва XVII ст. відвідувачі виставки зможуть отримати під час ознайомлення з триптихом Б. Туліна «Київ XVII ст.».

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3487

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар