Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

За «ЧАЙ.com» з прот. Георгієм Коваленком

Версия для печатиВерсия для печати
15 січня 2019 | Точка зору

У понеділок, 14 січня, в прямому ефірі 5 каналу в гостях у автора та ведучого програми За «ЧАЙ.com» Романа Чайки побував ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості прот. Георгій Коваленко.

Чаювали з о.Георгієм про помісну церкву, життя після Томосу; про «русскій мір» та «томособєсієї» на Росії; про радянських православних та практичне одержавлення церкви; про віру, канони, освіту й просвіту.

 

О. Георгій Коваленко:

Про «страшну розкольницьку фігуру», яку бояться в Росії

Я сам із Конотопа. Так, вчився в Росії. У нас у храмі був регент, який потім став викладачем Курської семінарії.

Я не дивлюся російського телебачення і не слідкую за ними. Я живу в нашому інформаційному просторі. Вважаю, якби ми в 90-ті відмовилися бути включеними і в простір, і в процес, і виключно розбудовували свою Церкву, не оглядаючись, можливо, багато речей було б простішими. Тому мені легше.

Люди писали мені: «Ти читав, ти бачив?» На що я завжди відповідаю: «Не читав, не бачив і вам не раджу!» Велика кількість таких матеріалів розрахована на те, щоб тебе якимось чином зачепити, включити у якийсь контекст чи примусити тебе діяти в якомусь фарватері. А ти, вільно чи невільно, дивлячись на це, починаєш сперечатися, переживати.

Про Томос

Томос про українську автокефалію — це те, що ми усвідомлювали завжди. Тобто насправді у нас завжди була ідентифікація «Українська Православна Церква». У нас було києвоцентричне бачення — як у громадян, так і церковних людей. Для нас Предстоятелем був Блаженніший Митрополит Володимир і це був наш простір…

***

Християнин має розуміти, що його шлях має відбуватися через Голгофу, через Воскресіння, через Преображення. Тобто багато є таких аналогій, які ми можемо побачити в нашому житті. І поки життя триває.

Що таке програш? З одного боку, ми зараз всі програли, і втрачаємо людей щодня. А з іншого боку, виграли, бо ми захистили незалежність, отримали Томос.

«Треба робити своє»

Ми завжди жили проблемами України, нашої Церкви, нашого медіапростору. Тому я, як глядач, з 90-х не дивлюся російського телебачення. А після подій 2013-2014 рр. вважаю, що це взагалі непотрібно.

Мені говорять: «Треба дивитися, щоб знати. А моя концепція: треба робити своє і не звертати уваги.

Про «русскій мір»

Мені здається, що Московський патріархат — це церква, на жаль, Радянського Союзу. Тобто вона себе і відчуває, і була створена як церква Радянського Союзу і була включена в державні і спеціальні служби.

Московський патріархат в Україні і те, що з ним відбувається вже після Блаженнішого Митрополита Володимира, —це така собі церква УРСР. І Москва це бачить, і Україну вона бачить як УРСР.

Про віру

Не можна знищити віру, її можна певним чином спрофанувати. Тобто ставилися люди, які своїм життям або своїми діями скоріше, викликали відразу. З одного боку, це відштовхувало велику масу людей, а з іншого — всередині людей виховували чи перевиховували.

Про Відкрите Православ’я

На жаль, критичному мисленню людей в релігійній спільності не вчать. Навпаки, його всіма методами заперечують. І це величезна проблема того фундаменталізму чи нездорового консерватизму.

Фундаменталізм існує в кожній традиції, в кожній культурі. Питання в тому, чи є вони мейнстрімом, чи є вони маргінесом. Коли ми зрозуміли, що в Церкві є потужний фундаменталістський рух, який приходить фактично до керівництва церкви, то ми почали міркувати: що робити людям, які прийшли в церкву не за цим і не для цього. Тоді виникла ідея Відкритого Православ’я.

Дивіться повний запис програми За «ЧАЙ.com» від 14.01.2019 р.:

За матеріалами YouTube 5 каналу

Протоиерей Георгий Коваленко
Роман Чайка
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Томос

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2916

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар