Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Відкрите Різдво: «Ми можемо створювати нове — значить наша віра є живою»

Версия для печатиВерсия для печати
26 грудня 2016 | Репортаж

Навіщо українцям відзначати Різдво Христове 25 грудня? Дискусії про це точаться вже давно, тож Відкритий Православний Університет спільно з Національним заповідником «Софія Київська» та за підтримки Школи Анни Ярославни спробували разом відповісти на це питання, організувавши Open Christmas. Хто і чому прийшов 25 грудня у святу Софію відзначити Різдво Христове, що цей день значить для православних українців — читайте враження гостей свята у репортажі.

Ми «Open Christmas»!

Для кого відкривали Різдво?

Спільне християнське свято відкритого Різдва Open Christmas у Софії Київській ледве умістило у Будинку митрополита усіх бажаючих.

Програма вечора від організаторів — Відкритого Православного Університету та Школи Анни Ярославни — була на висоті. Для дітей Тетяна Фурманова провела смачний майстер-клас з виготовлення солодощів — різдвяних ялинок із кольоровою глазур’ю.

А для дорослих був лікнеп про те, навіщо нам два Різдва. Усіх примирив ректор ВПУ прот.Георгій Коваленко, запропонувавши вихід: традиційне для України Різдво Христове 7 січня вшановувати і надалі і водночас відкриватися світові, вітаючи зі святом друзів, гостей та братів по вірі 25 грудня.

В’ячеслав Горшков переконливо довів, що Ісус Христос народився 25 числа: варто лиш відкрити Біблію — там є всі дороговкази до цієї дати.

Концертна програма представила світові колядки, щедрівки і пісні французькою, білоруською, чеською, англійською і навіть латиною. Приємною несподіванкою вечора стало виконання пісні «Let it snow» у супроводі бандури від Василіси Фурманової.

Як на Open Christmas створюються нові традиції. ФОТОРЕПОРТАЖ

Open Christmas — очима гостей

На свято завітали й ті, хто відзначають Різдво Христове традиційно 7 січня, і православні гості з-за кордону, і християни західного обряду, для яких саме 25 грудня є святковим днем.

Катерина Василенко, католичка:

«Ідея свята просто блискуча. Мені вона дуже подобається. Я є католичкою, і ми сьогодні дійсно святкуємо Різдво. Але я вважаю, що це дуже добре, що різні християнські культури можуть бути разом і можуть разом радіти. А те, що це зробили саме брати православні — для мене є щастям. Я б дуже хотіла, щоб церкви дружили, щоб було взаємопроникнення і взаємна радість.

Я думаю, що було б дуже добре, щоб обидва свята лишалися. Тому що для багатьох людей, особливо для старшого покоління, буде стресово зовсім відійти від 7-го. Думаю, найкраще, щоби були і 25-те, і 7-ме і вихідними, і святом.

Я бажаю православним християнам миру в серці, миру в родинах, відкритості і любові до всіх. І так само приймати любов від усіх. І радіти тому, що збережено стільки добрих традицій і стільки радості можна давати».

А священик Константинопольської Патріархії прот. Олексій Струве розповів, як святкують Різдво православні християни Франції:

«У нас в архиепископии во Франции есть часть приходов, которые служат по старому стилю — 7 января. Есть приходы, в том числе мой в Париже, где мы служим по новому календарю — 25 декабря.

Почему мы так служим? Потому что у нас все больше и больше французов, западных людей, которые переходят в православие. И они уже культурно привыкли праздновать Рождество 25-го, — и мы переходим на новый календарь.

То, что мы празднуем по новому или по старому стилю — не самое важное. Самое важное — это единство Церкви. И если мы хотим свидетельствовать как христиане, мы можем быть только едиными.

Я уже два года живу и работаю в Украине и то, что я несу в сердце, — это важности мира и единства. И если мы хотим, чтобы эта страна достигла мира, она сможет совершить это только через единство».

Open Christmas відбувся там, де розділенню християн не було місця — у стінах святої Софії

А що думають про ідею святкування православні гості?

Міністр молоді та спорту України Ігор Жданов:

«Думаю, ідея Open Christmas вдала з декількох причин. Взагалі православні, католики і протестанти святкують Різдво 25 грудня тільки за різними календарями. Тобто, якщо хтось скаже вам, що православні святкують 7 січня, це не зовсім правда. Тому що це державний календар. А якщо брати церковний, все одно 25 грудня.

А якщо говорити про ідею, то треба об’єднуватися — вітати Христа і 25-го, і 7-го.

Тому ми сьогодні прийшли на свято разом із донькою, щоб відсвяткувати цю подію. У нас дуже багато друзів, які святкують саме 25 грудня».

Як сказав пан Ігор, неспроста об’єднувальне Різдво Христове відбулося у Софії Київській. Адже її збудовано ще до розділення християнства у 1054 році. Тож символічно, що спільне Різдво Христове відбулося там, де розділенню християн не було місця — у стінах святої Софії.

А донька пана Ігоря Ярина розповіла, чому для неї свято 25 грудня є важливим:

«У мене друг-одногрупник є католиком, і він святкує сьогодні Різдво. Я його вітала. І ми зберемося разом — я, брат, мама і тато, і теж відсвяткуємо цю подію».

Лідія Лозова, видавництво «Дух і Літера»:

«Ідея святкування Різдва також і 25-го числа мені дуже подобається. Я маю багатьох друзів, як православних, так і католиків, які святкують сьогодні. Серед православних в мене є дуже близькі друзі в Румунії. І я знаю, яке для них це велике свято. Серед католиків є друзі в Італії, в Німеччині, у Франції. І якщо зовсім до них не долучитися у святкування, мені боляче. Тому що я знаю, як це для них важливо, як вони вчора ввечері, сьогодні відчувають цю радість від Христового народження. І я просто хочу бути разом.

Взагалі, я вважаю, що Різдво Христове можна святкувати кожен день, якщо Христос народжується в душі. І не бачу в цьому якогось гріха, якщо є можливість розділити радість із тими, хто його святкує».

Наталя Наумчук, науковець:

«Моя родина зазвичай святкувала 7 січня Різдво. Але у мене багато друзів, які святкують 25 грудня. Тому я вважаю, що у нас один Бог, Ісус Христос один раз народився. Напевно, неважливо, якого числа ми святкуємо, важливо возз’єднання людей. Адже, як кажуть «Різдво — сил небесних торжество».

***

Перший крок назустріч зроблено. Ми відкриті. We are Open Orthodoxy і Merry Christmas, World!

Підготували Вікторія Кочубей та Анна Власенко

Протоиерей Георгий Коваленко
В’ячеслав Горшков
Татьяна Фурманова
Open Christmas
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2591

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар