Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

ВІДЕО. Речник УПЦ на Громадському.tv. Знову «незручні» питання...

Версия для печатиВерсия для печати
17 червня 2014 | Репортаж

Чи благословляла РПЦ ополченців ДНР, чи запобігатиме Церква політичному «хресному» ходу 22 червня — ці та інші питання поставили журналісти протоієрею Георгію Коваленку. 

Дивіться відеозапис програми на Громадському ТВ:

Читайте текстову версію бесіди.

ВЕДУЧИЙ ДАНИЛО ЯНЕВСЬКИЙ: Продовжуємо інформаційний вечір на Громадському. Одна з найгучніших заяв дня сьогоднішнього – заява одного з лідерів терористів пана Губарєва, який сказав, що Російська Православна Церква благословила їхню діяльність на території України.

За декілька секунд у нашій студії речник УПЦ протоієрей Георгій Коваленко прокоментує цю новину. А я встигну вам сказати, що мій колега Яків Любчич відвідав Київський військовий шпиталь. Там перебувають наші вояки, поранені під час проведення АТО.

Нагадаю також про те, що заступник голови прикордонної служби генерал-полковник Шишолін дав сьогодні дав інтерв’ю одному із мережевих видань, у даному випадку Главкому, в якому чітко сказав, що «з 2200 км україно-російського кордону українська сторона не контролює 184». За такий стан справ генерал Шишолін прямо поклав відповідальність на вище політичне керівництво держави, як колишнє, так і теперішнє, очевидно, мав на увазі новообраного Президента України.

– Вітаю Вас в нашій студії. Дякую, отче, що прийшли. Зараз подивимося заяву Губарєва.

ВІДЕОСЮЖЕТ

– «Український фашист» – чи можна Вас так назвати, отче?

– Дивлячись, у якій системі координат…

– У системі координат Губарєва.

– Гадаю, є загальнолюдська система координат, в якій не має місця таким висловам, якщо немає підстав про це говорити. І взагалі існує християнська релігійна система координат, в якій Господь говорить, що не можна образливі слова говорити на іншу людину. Все ж таки треба один в одному вбачати образ і подобу Божу.

Ну, а якщо називати мене громадянином України – це правда, називати патріотом України – також, правда. Думаю, кожен з віруючих людей з нашої країни, — член Церкви, яка веде до Царства Небесного, а як громадянин – громадянин своєї країни, син свого народу, який має свій народ любити й боронити.

– Напевно, не відкрию таємниці, якщо скажу, що щодо вашої Церкви, так само, як і до будь-якої іншої деномінації, існують різні думки. Але я особисто, як громадянин України, не можу уявити собі ситуацію, в якій би, припустимо, клір Києво-Печерської Лаври закликав би своїх вірних вбивати інших християн. Просто не можу це уявити.

– До речі, якщо коментувати цю заяву, то я так само можу взяти стопочку іконочок…

Думаю, люди намагаються якимось чином піднімати свій дух і дух своїх прибічників. На жаль, використовується релігійна складова. І ми постійно бачимо намагання вкинути цю складову в ту ситуацію, яка є в Україні, – використовувати релігійний чинник. Але ми бачимо, що це не вдається, і ми бачимо, що релігійна спільнота України досить монолітна.

– Коли Ви кажете «релігійна спільнота», Ви маєте на увазі…

– Маю на увазі всю релігійну спільноту, незалежно від конфесії. Є спільне бачення, і воно висловлюється через заяви Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій. Є остання заява…

Якщо вже говорити про Українську Православну Церкву, то вона так само в обличчі своїх ієрархів, в обличчі своїх офіційних речників чи у своїх офіційних заявах тримає позицію миротворчу і державницьку. Це позиція Церкви.

Так само я б не став звинувачувати Руську Православну Церкву, тому що через своїх речників – через Патріарха чи Священний Синод – ми не чули жодної політичної заяви. Є люди, які намагаються робити політичні заяви чи якимось чином намагаються притягнути релігію до політичних речей. Але так само вони є і в нас в Україні. Ще у 2007 році УПЦ засуджувала політичне православ’я і ще тоді казала, що Церква засуджує намагання політичних, громадянських, інших структур, у тому числі з закордонними центрами, втручатися у внутрішні справи України.

– Римо-католицька церква має закордонний центр в Римі, греко-католицька церква так само має закордонний центр в Римі.

– Тут важливо відрізняти політичну релігійність. Я про це вперше почув, як про небезпеку, під час зустрічі Блаженнішого Митрополита Володимира з керівником мусульман України, це було в середині 2000-х. Найстрашніше, коли під релігійними гаслами роблять політику – це говорив мусульманин.

І зараз ми бачимо, що від політичного православ’я до руської православної армії – один крок. Але це не православ’я і це не християнство.

– Це ми з вами – розумні, освічені, культурні люди. Але Ви і я не виключаємо, що це ще хтось почує з неприхильників православних в Україні і скаже: «О, нарешті з’явився ворог!»

Те, що зробив цей чоловік, він взяв каністру з бензином і ллє її на вогонь, і робить це дуже правдоподібно, свідомо – Вам так не здається?

– Це вже намагалися зробити декілька разів. Ми це вже чули. І про те, що нібито захоплена Києво-Печерська Лавра були повідомлення. Було повідомлення щодо Святогірської Лаври.

Сьогодні ми цілий день перевіряли інформацію, яку Лавра «приховує». 400 біженців зараз у Лаврі, 100 – дітей з них, 50 вагітних жінок, яких Лавра розмістила безкоштовно і щодня тричі на день годує. От сьогоднішнє служіння Української Православної Церкви Святогірської Лаври.

– Ви перевіряли інформацію, ніби там якийсь міномет встановили і людей до дерев прив’язали…

– Було спростування місцевої єпархії, ми глибоко в цій ситуації не розбиралися. Ми довіряємо людям, які є там, в регіонах.

До речі, ми і завтра проводимо такий круглий стіл: з’їжджається духовенство з усієї країни. Ми завтра будемо не розповідати, а слухати, що говорять люди, які їдуть сьогодні з Донецька, Сум, Волині, Закарпаття, Одеси. Ми так само намагаємося мати свою картинку, крім тієї картинки, яка є. Це будуть священики, які відповідають за управління і за інформаційні речі.

– Ви згадали про політичне православ’я. Деякі організації, які називають себе православними, оголосили, що 22 червня будуть проводити у Києві марш проти євроінтеграції і за встановлення миру в Донбасі. Очевидно, коментувати заяви такого ґатунку не варто.

– Це якраз ті самі організації, з яких Церква зняла благословення ще у 2007 р., які фактично самі по собі. Це є приклад політичного православ’я, тому що Церква просить віруючих не використовувати релігійні гасла, релігійну символіку в політичному контексті, не привносити політику в церковну огорожу. Той, хто бачив ці ходи, прекрасно розуміє, що це якийсь гібрид радянської демонстрації. Знаєте, для мене показово: люди не в Лавру йдуть, а від Лаври. Тобто, вони збираються – чи під стінами, чи навіть на площі. Але Церква не може чи закрити двері Лаври, тим більше, вони збираються нагорі, де музей-заповідник.

Але Церква може офіційно заявляти, що жодних благословень на проведення цього заходу не давала. І взагалі Церква закликала не до демонстрацій, а до молитви.

– Останнє запитання: частина правди полягає в тому, що різні люди, з різних міркувань бажають встановлення миру на Донбасі.  Як встановити мир на Донбасі?

– Думаю, всі, від кого це залежить, мають докладати зусиль. У кожного є своя функція і кожен має її виконувати.

Є функція церковна – це функція молитви і проповіді миру. Бо Господь нам заповідав: «Блаженні миротворці». Господь не казав: «беріть у руки зброю, — як ми чули заклик, — і відстоюйте свої інтереси».

Так само має свою функцію виконувати влада. Апостол казав: треба поважати владу, бо в неї є зброя задля того, щоб боронити добро від зла. Свою функцію мають виконувати політичні лідери, лідери громадянського суспільства.

Думаю, більшість зацікавлена в тому, щоб був мир. І ця більшість має знайти вихід. А Церква молиться, щоб Господь давав премудрості і Президенту, і владі, і війську, і опозиції – всім.

Треба перестати один одного називати фашистами, колорадами. Треба повернутися до традиційної форми спілкування – брат, сестра, людина.

– Це правда, але зло мусить бути назване злом і вбивця мусить бути названий вбивцею.

Дякую Вам за те, що прийшли, просимо вас про молитву.

Протоиерей Георгий Коваленко
Громадське.тв

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4308

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар