Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Перші святі Київської Русі: князі Борис та Гліб. У чому їхній подвиг?

Версия для печатиВерсия для печати

 6 серпня ми згадуємо благовірних мучеників князів Бориса і Гліба. Вони — перші вітчизняні святі, канонізовані як Руською, так і Константинопольською Церквою.

Відмовившись чинити опір братоненависнику Святополку Окаянному, який проти волі покійного батька узурпував владу, ці двоє братів – достойні сини Володимира Хрестителя були підступно вбиті. Але своєю жертовною загибеллю на довгі роки припинили князівські чвари та християнізувавши суспільну свідомість.

Борис і Гліб були молодшими синами святого рівноапостольного князя Володимира. Хлопці народилися незадовго до Хрещення Русі й були виховані в християнському благочесті. Ще за життя батька Борис отримав в уділ Ростов, а Гліб — Муром. Князь Володимир дуже любив свого сина Бориса, і саме його бачив своїм наступником. Причиною такого ставлення було поєднання в молодому князеві таланту керівника та воєначальника з істинно християнським характером.

Натомість, коли в 1015 році Володимир помер, великим князем Київським супротив його волі оголосив себе його старший син Святополк. У той час Борис знаходився у військовому поході за наказом батька, і під його рукою перебувало усе столичне військо. Дружинники, люблячі свого керманича, умовляли Бориса піти на Київ і зайняти великокнязівський престол, але той відмовився: «Не здійму руки на брата мого!»

Вбивці не змогли звершити свій злочин відразу – їхня рука здригнулася в той момент, коли очі зустрілися з очами Бориса, який, чекаючи на них, стояв на молитві. Важко пораненого, але ще живого, його повезли на підводі до Києва. І тоді замовникам довелося висилати другу групу – з відчайдушних варягів, які вже й довершили криваву розправу…

Саме від місця страшного злочину отримало назву Борисове поле, де вбивали княжича. І саме там пізніше виросло місто-супутник столиці Бориспіль, своєю назвою наче нагадуючи нам про важливість цієї події.

Пізніше наймані вбивці обірвали життя й Гліба, який так само відмовився від збройної кривавої боротьби за владу.

Таким чином брати Борис і Гліб принесли свої життя в жертву основній християнській чесноті — любові, тим самим на довгі роки припинивши князівські міжусобиці.

***

Згадавши подвиг Бориса й Гліба, спробуймо стати їхніми наслідниками хоча б у просторі свого родинного життя. Наприклад, тієї миті, коли справедливе роздратування буде готове вибухнути не лише словом, а й вчинком, зупинимо здійняту руку, не випустимо на волю гидке, образливе слово, і цим збережімо мир у власній сім’ї, показавши близьким,

що християни насправді вміють перемагати зло добром і любов’ю!

Христос посеред нас!

І є, і буде!

Про життя та подвиг святих страстотерпців Бориса і Гліба портал Отченаш.укр рекомендує

ПОСЛУХАТИ

СЛУХАЙТЕ про перших офіційних руських святих – страстотерпців Бориса і Гліба

ПОДИВИТИСЯ

Благоверные князья Борис и Глеб — телефильм от телеканала "Глас"

Анімаційний фільм "Борис і Гліб" (з циклу "Образ доброчинності")

ПОЧИТАТИ

В чем состоял подвиг святых благоверных князей Бориса и Глеба?

Який досвід подолання міжусобиць має наша історія? Дослідження Владислава Дятлова

Часовня посреди реки... Как и почему появился храм в честь святого князя Бориса на реке Самара в Днепропетровске

Святий страстотерпець князь Борис († 1015)
Святий страстотерпець князь Гліб († 1015)
протодиакон Николай Лысенко
страстотерпцы Борис и Глеб

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
7730

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар