Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

«Величаємо тебе, як зорю ранішню» — 24 липня святкуємо день рівноапостольної княгині Ольги

Версия для печатиВерсия для печати

Чи були серед апостолів жінки? Церква відповідає впевнено: так! Шістьох святих Церква називає рівних апостолам: це Марія Магдалина, Фекла, Апфія, Єлена Візантійська, Ніно Грузинська та наша співвітчизниця –  Ольга Руська, Реґіна Ругорум – цебто королева русичів, як зве її стародавній латинський літопис. Саме її пам’ять ми звершуємо 24 липня. 

Зміст апостольського подвигу святої Ольги розкрито у тексті її величання: «Величаємо тебе, як зорю ранішню, що в землі нашій засяяла, і світло віри Православної народу твоєму провістила».

Слухайте: Православний календар від о.Миколая Лисенка. Рівноапостольна княгиня Ольга

Історики і по сьогодні сперечаються над багатьма сторінками її біографії. Однак головним залишається те, що саме вона була бабусею великого князя Володимира Святославича, і саме її онук охрестив Русь.

За версією одного з істориків, молода князівна була спадкоємицею Миколая-Аскольда, одного з перших християн серед Київських градоправителів. За іншою – що була Ольга з роду легендарного Гостомисла, одного з останніх «слов’янських» правителів Новгорода…

Запам’ятали люди і її хоробрість, і великий розум. Полюбили її за мудрість і справедливий суд. І шляхетною була княжна, і близькою та простою водночас. І була вона справжньою жінкою, хоча життя ставило перед нею по-справжньому чоловічі дилеми…

Коли в 945 році від руки обурених древлян, незгодних із податковою політикою Київського князя, жорстоко загинув її чоловік Ігор, Ольга ясно зрозуміла: від непокараної крові маленький хижак стане сміливіший, збере зграю та спробує захопити її дім, а її дитину – знищити. І вона почала діяти, за всіма законами військового часу та тієї жорстокої епохи.

Далі була розбудова Київської держави, за що Ольга отримала в народі ймення мудрої. Саме вона була автором першої адміністративної реформи, відповідно до якої різнобарвні племена згуртувалися навколо Києва, а землі розподілились на чіткі округи.

А потім відбулася її зустріч з Богом, в Якого вона увірувала всім серцем та вірою в Якого намагалася просвітити усіх оточуючих.

У 955 році вона приймає хрещення в Константинопольському соборі Святої Софії. За літописами, її хрестить сам Патріарх, а хрещеним батьком стає Візантійський імператор. Відтоді княгиня стає Богомудрою, адже розуміє: шлях у майбутнє Русі лежить через Проповідь Євангелія, Води Хрещення та духовну просвіту.

Біллю до смерті залишалося те, що син Святослав не пішов за нею, відмовившись заради військової слави та авторитету серед воїнів-язичників приймати християнство.

Найзаповітніша мрія Ольги втілилась в житті вихованого нею онука, який увійде в нашу історію, як Володимир Ясне Сонечко, Хреститель Русі.

***

Вшановуючи рівноапостольну княгиню Ольгу, велику християнку та велику правительку, пам’ятаймо її головний принцип: велику державу з потужною економікою та справедливими законами неможливо побудувати без міцного підґрунтя віри та духовності.

Боже, бережи Україну!

Христос посеред нас!

І є, і буде!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

«Три мрії рівноапостольної княгині Ольги»: до дня пам’яті святої

«Житие княгини Ольги» как памятник украинского общественного мнения ХVII в.

До чого спонукають святі князь Володимир і княгиня Ольга? — бесіда на свята

Владимир и Ольга — краеугольные камни Святой Руси

***

Дивіться також проповідь Блаженішого Митрополита Онуфрія про святу рівноапостольну княгиню Ольгу:

Свята рівноапостольна княгиня Ольга († 969)

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3566

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар