Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

У Львівській єпархії вшанували небесного покровителя Галичини ― мученика Парфенія Жовківського

Версия для печатиВерсия для печати
05 жовтня 2015 | Святі

У неділю, 4 жовтня,  на Галичині відзначили пам’ять перенесення до міста Жовкви святих мощей мученика Парфенія Жовківського.

Напевне, мало хто знає, що на більшості православних парафій Львівської єпархії служать на антимінсах саме з мощами мученика Парфенія.

У період служіння на Львівсько-Тернопільській кафедрі тодішній правлячий архієрей митрополит Никодим (Руснак) віддав під небесний покров святого Парфенія усі нововідкриті православні парафії своєї єпархії: більшість виданих ним антимінсів містять часточку мощей мученика Парфенія Жовківського. З цією метою у владики зберігалася частина мощей цього святого, тим і пояснюється відсутність частини руки у раці.

***

Цьогоріч Божественну літургію у храмі святих апостолів Петра і Павла Жовкви очолили митрополит Вінницький і Барський Симеон, митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр та єпископ Львівський і Галицький Філарет.

По Літургії владики та духовенство помолилися біля святих мощей мученика Парфенія, небесного покровителя міста.

А потому митрополит Олександр та єпископ Філарет відвідали Личаківський цвинтар, де піднесли заупокійні молитви за всіх, хто загинув, захищаючи Батьківщину, та за всіх спочилих православних християн.

***

Згідно з історичними джерелами, котрі дійшли до нас, святий Парфеній походив із середовища знатних та багатих людей Риму. Майбутній мученик займав посаду нотаріуса імператорського двору.

З благословення Римського єпископа Фабіана він таємно вів мартиролог.

Родина Парфенія відзначалась особливим християнським благочестям. Бачив це й таємний християнин начальник Рима Еміліан, який, помираючи, заповів їм не лише все своє майно, але й попросив опікуватись його донькою Калістою.

У цей час римським імператором був противник християн Декій. Коли імператор дізнався про те, що Парфеній та його старший брат Калогерій християни, то почав їх звинувачувати у наверненні в християнство Калісти та у розтраті її майна на користь християн. На ці звинувачення старший брат відповів: «Так, ми християни. А щодо майна Еміліана, то ми його використовуємо так, як він, будучи християнином, заповів нам ― витрачаємо для потреб нашої братії».

Довгі вмовляння, погрози та наказ принести жертву місцевим богам завершились мужнім сповідництвом віри у Христа.

Твердість віри привела святих братів до запеклого мучителя християн Лібанія. Останній з особливою завзятістю та жорстокістю мучив братів. Незважаючи на тортури, святі залишалися непоступними і твердими у вірі, а Парфеній ще з більшою ревністю почав сповідувати перед катами зміст і духовну сутність християнського віровчення.
Коли усі придумані Лібанієм катування (розтягування суглобів, печіння розпеченим залізом, використання вогню) виявилися марними, тоді він, шаленіючи, палаючою колодою роздробив сповідникам голови.

Так, 19 травня 250 року святі Калогерій та Парфеній віддали свої праведні душі Господу. Цього ж дня римські християни віднесли тіла святих у катакомби, де знайшли вічний спочинок й інші мученики.

Мощі обох мучеників тут перебували більше тисячі років. Після розкопок римських катакомб мощі мученика Калогерія були передані в монастир на горі Мавра (Франція), а мощі святого мученика Парфенія у 1655 році папа Римський Олександр VII передав до віденської каплиці імператора Леопольда І. Через два роки мощі були перенесені до жіночого монастиря святої Клари.

30 червня 1783 року за наказом імператора з Жовкви до Сучави через Львів, Товмач, Галич, Станіслав, Коломию, Заболотів, Снятин і Чернівці було перевезено мощі св. мч. Іоанна Нового Сучавського.

У 1784 році, перебуваючи у Відні, о. Ієронім Стрілецький знайшов там у занедбаному стані мощі святого мученика Парфенія. Він звернувся до Риму з проханням передати їх галицьким християнам.

З дозволу папи Римського Пія VI святі мощі мученика були перенесені до Жовкви у неділю по Воздвиженні Чесного і Животворчого Хреста Господнього.

Сьогодні рака з мощами знаходиться у храмі ченців Василіан у Жовкві. У православному храмі зберігається частина мощей мученика, яку передав громаді митрополит Никодим (Руснак). Шанувальники святого Парфенія добре знають, яким ревним заступником він є перед Богом за всіх вірних, які просять у нього заступництва.

За матеріалами ФБ-сторінок митрополита Олександра (Драбинка) та ієромон. Маркіана (Каюмова)

 

ОЛЕКСАНДР (Драбинко), митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський, вікарій Київської Митрополії
СИМЕОН (Шостацький), митрополит Вінницький і Барський
ФІЛАРЕТ (Кучеров), єпископ Львівський і Галицький
Львівська єпархія
св. мч. Парфеній Жовківський

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
6566

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар