Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

У канун Різдва про ТРЬОХ ВОЛХВІВ: 5 фактів для допитливих (+відео)

Версия для печатиВерсия для печати

Хто такі волхви на древній і сучасний лад, чому їх часто зображають темношкірими, чому волхви піднесли Новонародженому Христу золото, смирну і ладан? Про ці та інші цікаві факти про трьох волхвів у канун Різдва Христового розповідає єпископ Ірпінський Климент (Вечеря), голова Учбового комітету при Священному Синоді УПЦ, доктор філософії.

Що ми знаємо про волхвів?

Про волхвів ми дізнаємось з Євангелія від Матфея.

Євангеліст Матфей оповідає, що деякі люди, названі волхвами, прибули до Єрусалима вклонитися Новонародженому Христу. Причому привела їх зірка, яка вказала на народження Богонемовляти в місті Віфлеємі. Пізніше ця зірка й отримала назву «Віфлеємська».

Взагалі потрібно звернути увагу на те, що слово «волхв» є слов’янською інтерпретацією латинського слова «маг». Тобто волхви – це ті люди, які були язичниками. В історіографії волхвами прийнято називати всіх язичницьких жерців. Звичайно, вони були освіченими людьми свого часу, але не знали істинної віри, вклонялися зорям, небесним світилам...

Апостол Матфей вказує, що ці люди були зі Сходу. Достеменно невідомо, що конкретно євангеліст мав на увазі під словом Схід, але сучасні екзегети вважають, що це, скоріш за все, була або Персія, або Аравія або Ефіопія.

Поклоніння волхвів

Що за дари піднесли волхви Немовляті Христа?

Слід зауважити, що волхви стали першими, хто започаткував традицію робити подарунки в день Різдва Христового. І наші подарунки на Різдво мають бути наповнені певним змістом, з духовною настановою, так само, як піднесені волхвами дари Немовляті Христу.

Адже прийшли волхви до Спасителя не з порожніми руками – принесли дари: золото, ладан і смирну.

Золото волхви піднесли Новонародженому Христу як Царю людства.

Смирна була символом людського єства Іісуса Христа.

Смирною, як правило, намащували тіло померлої людини, щоб воно не розкладалося і не давало запаху тління. Себто смирна була пророцтвом того, що Спаситель світу Іісус Христос має померти за людський гріх.

А ладан був подарований Спасителю як символ Божественного. Ладан завжди розпалюють у храмі, щоб піднести Славу Божу в Його святому домі.

Таким чином було вказано на Царське, Божественне і Людське достоїнство Немовляти Іісуса Христа тими людьми, які ще, можливо, не зовсім усвідомлювали, Хто лежить перед ними у яслах. Але завдяки тому, що Промисел Божий привів цих волхвів у стародавній Віфлеєм, їхнє життя і життя їхніх послідовників назавжди змінилося. А врешті все людство увірувало в те, що у Віфлеємі, в яслах, народився не простий чоловік, а Спаситель світу Іісус Христос.

Дари волхвів. Монастир в ім’я св. Павла на Афоні.

Що привело «магів» до Новонародженого Спасителя? І хто вони — у сучасному розумінні?

Цікавим є те, що волхви собою уособлюють весь язичницький світ, який жив до Народження Христа у темряві забобонів, що не мало нічого спільного з істинною вірою. Отже упостаті трьох волхвів весь язичницький світ прийшов до нашого Новонародженого Спасителя для того, щоб Йому вклонитися і змінити своє життя.

Передання каже, що ці три волхви, які мали імена Каспар, Бальтазар і Мельхіор, після того, як побачили Новонародженого Христа, докорінно змінили своє життя – у майбутньому стали християнськими подвижниками та прийняли мученицьку кончину.

Передання додає, що мощі волхвів пізніше були знайдені рівноапостольною царицею Єленою та спочатку покладені в Константинополі, але звідти були перенесені до Медіолнау (Мілану), потім подаровані Римським імператором Кельнському архієпископу. Так у ХІІ столітті мощі потрапили до Кельна, де зберігаються в коштовному ковчезі й нині. А частка дарів волхвів зберігається на Афоні.

Кельн. Золотий релікварій із мощами трьох волхвів

Чому митці часто зображували волхвів темношкірими та верхи на верблюдах?

Узагалі про постаті волхвів ми багато чого дізнаємося саме з пізнього Передання.

Натомість з Євангелія відомо лише те, що вони були жителями Східних країн, де люди переважно й мали темний колір шкіри. Верблюди, звичайно ж, є звичним видом транспорту для того населення.

Тому, певне, митці й наділяють волхвів дещо екзотичною зовнішністю та зображають на верблюдах. Проте такі зображення є лише втіленням народного розуміння і переосмислення Євангельської історії в контексті національної культури, національних традицій.

Джеймс Тіссо «Подорож волхвів»

Відомо, що Ірод увійшов в історію як «Великий». Тоді чому він, як мудрий цар, не послав когось зі своїх вірних супроводжувати волхвів, аби одразу позбутися Новонародженого Христа?

Ми можемо напевне говорити лише про те, що читаємо в Євангелії. Тому всі припущення дослідників залишаються припущеннями.

Ми знаємо, що волхви не просто так не повернулися до Ірода і відійшли іншим шляхом до своєї землі. Їм уночі з’явився Ангел, який звелів не повертатись до Ірода, тому що той хотів убити Богонемовля Іісуса. Коли волхви відійшли, Ангел Господній з’явився й Іосифу та велів утікати з Богонемовлям до Єгипту і там залишатись аж до смерті Іродової.

Отже, у цьому ми бачимо Промисел Божий, що охороняв Немовля Іісуса Христа від самого народження.   

ТАКОЖ ДИВІТЬСЯ ВІДЕО ПРО ВОЛХВІВ:

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про сенс Різдва, символіку дарів волхвів і наші подарунки Христу — протоієрей Георгій Коваленко (+аудіо) 

Двуликий монарх Иудеи. Карательная экспедиция в Вифлееме: реальность или миф? 

КЛИМЕНТ (Вечеря), єпископ Ірпінський, вікарій Київської Митрополії
три волхва
дары волхвов
Різдво Христове
Скоро Різдво

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
8090

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар