Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

6 грудня - день пам'яті святителя Митрофана Воронезького, який наважувався відкрито сперечатися з самим Петром І

Версия для печатиВерсия для печати

Не «прогинатися» під мінливий світ, зневажаючи власну віру – ось головний урок святого, якого ми вшановуємо 6-го грудня. Він наважувався відкрито сперечатися з самим царем! Але при цьому був щирим патріотом – коли виникла потреба, то власним коштом підтримував розбудову військового флоту держави. Йдеться про святителя Митрофана Воронезького.

Наприкінці XVII століття тодішня світська влада Російської Імперії та Європейська секуляризація вели свій невпинний наступ на Православ’я. Саме тоді, на межі епох цей святитель дав їм бій. Він явив собою приклад полум’яної віри, що посоромила навіть імператора Петра Першого, людину безапеляційну та свавільну.

Свого часу святитель Митрофан підтримав юного можновладця, коли Петро, вболіваючи за державні інтереси, почав розбудову флоту. І не лише морально – єпископ регулярно жертвував на це власні кошти, за що отримав повагу царя та почесне звання «Азовського» після взяття однойменної фортеці.

Але коли діло дійшло до захисту віри, святитель не злякався навіть відкритого протистояння. Сталося це так: одного дня Петро запросив Митрофана до свого палацу, натомість єпископ категорично відмовився переступити його поріг, адже вхід було прикрашено статуями язичеських богів. Петро страшенно розлютився, почувши про відмову і її причину. Він почав відкрито погрожувати Митрофану смертю. А святитель, замість того, щоб впадати у відчай, почав до цієї смерті готуватись, воліючи радше померти, аніж зрікатись власних релігійних переконань. Та й хіба міг Петро знати, що Митрофан, справжній монах, щодня пам’ятав про момент свого останнього подиху, а його улюбленою справою була молитва за упокій померлих?

Відкрите сповідництво Митрофана зрештою посоромило Петра – схаменувшись, він вибачився та прибрав статуї з палацу.

Святитель Митрофан Воронезький не був обізнаний у латинській схоластиці. Натомість чудово знав Священне Писання, жив згідно із Євангелієм та виховував себе на святоотецьких творах.

В дні Різдвяного посту особливо актуальними для нас залишаються слова з його духовного заповіту:  Застосуй труд, бережи помірність – багатий будеш; стримано пий, мало їж – здоровий будеш; твори благо, уникай «злаго» – тобто твори багато добра, уникай всіляко зла – спасенний будеш!»

Митрофан Воронезький
Петро Перший
святі

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2355

1

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Нашему священноначалию тоже

lolo|
Нашему священноначалию тоже не мешало бы наставлять наших "верующих" президентов. Даже ду[овники у них есть - а воровать как воровали так и воруют. Обидно за Россию, Украину... Ведь если б соблюдали заповеди и старались жить честно мы были бы сильными. А то в бюджете дырка и мечемся по миру - кто денег даст... Ведь совсем не духовные ценности стали во главе угла - Европа или Россия, а пустой бюджет...

Додати коментар