Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

СВЯТИЙ ДНЯ від Отченаш.укр — святитель Інокентій Херсонський

Версия для печатиВерсия для печати

Вітаємо з Днем Ангела братів і сестер, яких звуть Іван, Інокентій та Вікторія.

Іменини у Іванів пов’язані з тим, що саме 7 червня святкується 3-те віднайдення чесної глави пророка та предтечі Господнього Іоанна Хрестителя. Свого часу, відсічена за наказом царя Ірода, ця святиня зберігалася благочестивими християнами, і кожного разу, коли їй починало загрожувати знищення, її знову переховували.

Третє віднайдення сталося близько 850 року, коли зникла небезпека від іконоборців. Тоді главу святого Предтечі, після одкровення патріархові, відшукали в містечку Комани та урочисто перенесли до Константинополя. Зараз її дивом вціліла частина зберігається на Афоні.

***

Як багато талантів дано людині, але чи розкриваємо ми ці таланти повною мірою? Святитель Інокентій Херсонський і Таврійський, пам’ять якого Православна Церква звершує 7 червня, у власному земному житті розкрив та розвинув багато різноманітних талантів, даних від Бога.

СЛУХАЙТЕ радіокалендар до дня пам’яті святителя Інокентія Херсонського

Народившись у 1800 році у простій родині священика з маленького містечка, він став одним із найосвіченіших людей свого часу. А за дивовижний дар слова цей святий був названий Златоустом ХІХ століття.

У 23 роки його, випускника Київської духовної академії та природженого проповідника, запрошують у Петербурзьку академію на посаду професора історії, але вже за кілька місяців він приймає чернецтво та стає ректором Олександро-Невського училища.

У віці 30 років архімандрит Інокентій Борисів повернувся до Києва, але вже як ректор та професор богослов’я альма-матер – славетної Київської духовної академії. Він домагається припинення вивчення богослов’я латинською мовою та складає новий курс слов’янською мовою, заснований на думках отців Церкви, починаючи від перших віків її виникнення.

Можна сміливо назвати святителя Інокентія видатним освітянином, адже він ввів новий метод викладання богослов’я – історико-порівняльний, заснований на широкому колі різноманітних першоджерел, та дав початок новій генерації вітчизняних вчених-богословів.

Але проявив він себе не лише, як педагог: назавжди закарбувалася в серцях студентів любов ректора до оточуючих, його нелицемірна турбота про кожного студента.

Часто, коли в житті когось з академічної братії виникали складності — хвороба або скрута, святитель Інокентій допомагав, витрачаючи власні кошти та сили.

Він був перший, хто з церковної кафедри заговорив до прихожан доступною мовою – до дня пам’яті свт. Інокентія Херсонського

***

Такі ж душевні якості він проявив і тоді, коли в 1836 році став єпископом: святитель опікувався освітою та матеріальним забезпеченням сільського духовенства, біженцями з окупованої турками Болгарії. Багато святинь було відроджено за його безпосередньої участі: Охтирський та Святогірський монастирі на Харківщині; Інкерманський монастир та храмовий комплекс в Херсонесі в Криму.

Коли на Таврійську землю впав страшний вир русько-турецької війни, архієпископ Інокентій звершив останній життєвий подвиг — розділив зі своїм народом його страждання. Незважаючи на смертельну небезпеку, часто під обстрілом, він відвідував позиції, натхненним словом відроджуючи в серцях воїнів мужність. Лунали слова його проповідей і по шпиталях, переповнених пораненими і помираючими від тифу, до яких святитель Божий поспішав, нехтуючи ризиком смертельної хвороби. Час, проведений в епіцентрі Кримської війни, дався взнаки — архієпископ Інокентій важко захворів, та, повернувшись до Одеси, помер у 1857 році.

***

І по сьогодні слово цього блискучого проповідника хвилює людську душу. В одній зі своїх проповідей святитель Інокентій закликав: «Подивіться уважно на кипляче хвилями море, або на хмару, яку розсікає блискавка та грім: хіба це не образ всемогутності Божої? Зверніть увагу на небесне склепіння, усіяне зірками, на Сонце, що сходить: чи це не образ премудрості Божої? Киньте оком на Весну, що прикрашена квітами та веде за собою пташині хори: хіба ж це не образ благості Божої? Що заважає тобі, дивлячись на усі ці картини, підійматись подумки до досконалостей Творця твого?»

***

Частіше згадуймо святих та вчимося в них бачити Бога крізь образи навколишнього світу, прославляючи Його своїм життям, як зробив це свого часу святитель Інокентій Херсонський. 

Святитель Інокентій (Борисов), архієпископ Херсонський († 1857)
#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2430

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар