Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

СВЯТИЙ ДНЯ від #Отченаш.укр — святитель Феодор Едеський

Версия для печатиВерсия для печати

Вітаємо іменинників 22 липня: Панкрата, Костянтина, Кирила, Олександра та Феодора.

Про життя усіх святих, які носили ці імена, можна довідатись з церковного календаря.

Наприклад: священномученик Панкратій Тавроменійський народився у часи земного життя Іісуса Христа. Батьки Панкратія були вражені, коли побачили Господа та почули слова Його проповіді. Згодом вони зблизились з апостолами, які охрестили всю сім’ю Панкратія, а його самого висвятили на єпископа Сицилійського міста Тавроменії, де згодом він і прийняв мученицьку смерть від рук язичників.

Також цього дня особливо вшановується наш святий співвітчизник – преподобний Гавриїл Афонський. Народившись в Україні, наприкінці ХІХ століття він став одним із розбудовників Свято-Іллінського скиту на Афоні, пізніше заснувавши на Батьківщині кілька представництв Святої гори.

Слід згадати і про Феодора Едеського, самовідданого служителя Божого, благодійника бідних, аскета, проповідника, що навернув у християнство Багдадського халіфа, а нам залишив багато цінних духовних порад, закарбованих в книзі під назвою «Добротолюбіє». Про нього далі – читайте від Отченаш.укр

Де, окрім битви чи катастрофи, може народитися подвиг? Гортаючи сторінки життя святого, котрого Церква вшановує 22 липня, а саме – святителя ІХ століття Феодора, єпископа Едеського, можемо побачити, що іноді справжній подвиг народжується не в буремному зовнішньому бутті, а в глибинах віруючого серця, та звершується в тиші чернечої келії.

Ще молодим Феодор проявив силу свого життєвого вибору. Коли у 20 років юнак залишився сиротою, він роздав увесь спадок бідним і попрямував до Лаври Сави Освяченого, де прийняв постриг.

Потім були 12 років послуху і 24 роки повного усамітнення. І коли помер єпископ великого малоазійського міста Едеси, згідно з загальним бажанням мирян та духовенства, на його місце було обрано саме Феодора – таким чином звершилося Боже благословення цього подвижника на суспільне служіння.

Основою проповіді Феодора став приклад його життя: віруючі не лише чули його натхнене слово, а й бачили його чисте служіння в любові до ближніх та відчували постійну молитву свого єпископа.

Коли Багдадський халіф почав несправедливо утискати православних, святитель Феодор вирушив до нього, аби заступитись за паству. Прибувши к правителю, він застав його важко хворим. Прикликавши на допомогу Господа, єпископ кинув у воду маленьку жменьку землі з Гробу Господнього, після чого дав халіфу випити. І сталося диво: безнадійно хворий одужав.

Відчувши прихильність до Феодора, халіф почав спілкуватися з ним, з радістю вислуховував духовні повчання святителя, і, зрештою, вирішив прийняти Святе Хрещення з ім’ям Іоанн. Невдовзі халіфові довелося відкрито сповідати свою віру перед мусульманами, за що він був убитий. З’явившись уві сні Феодору, Іоанн розповів своєму хрещеному батькові, що отримав велику благодать постраждати за Христа, після чого увійшов до сонму мучеників, і що скоро вони з ним зустрінуться у Царстві Небеснім.

Зрозумівши, що час його земного буття добігає кінця, Феодор знову усамітнився в Лаврі Сави Освяченого, молитвою і постуванням підготувавши себе до відходу у Вічність.

По собі він залишив не тільки добру пам’ять, але й численні повчання, багато з яких увійшло до улюбленого багатьма «Добротолюбія».

Тим, хто прагне здолати владу над своєю душею різноманітних гріховних пристрастей, святитель Феодор Едеський радить: «Є три найголовніших пристрасті: сластолюбство, сріблолюбство та славолюбство. Від них народжуються усі інші пристрасті і гріховні нахили… Тому той, хто зможе в собі перемогти цих перших трьох вождів і начальників, зрештою зможе підкорити й усі інші пристрасті».

А тим, хто шукає мотивацію, навіщо жити за Заповідями Божими, святитель нагадує: «Дотримуючись Заповідей Христових, ми благодіємо (робимо добро) перш за все самим собі, адже Бог ні в чому не має потреби, натомість ми таким чином можемо здобути життя Вічне та незчисленні духовні блага».

Христос посеред нас! І є, і буде!

Чим відомий святитель Феодор, єпископ Едеський? Слухайте радіокалендар на 22 липня

Свт.Феодор єпископ Едеський
#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1575

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар