Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

СВЯТИЙ ДНЯ від Отченаш.укр — рівноапостольний Миколай Японський

Версия для печатиВерсия для печати

16 лютого День Ангела знову святкують чоловіки на ім’я Микола, адже саме цього дня Православна Церква відзначає пам’ять ще одного святителя Миколая, але на цей раз – Японського. Він майже наш сучасник, адже став апостолом Японії наприкінці ХІХ – початку ХХ століття. А у святці увійшов як рівноапостольний Миколай.

Рівноапостольний Миколай Японський

Радіокалендар на 16 лютого. Про святителя Миколая Японського слухайте від о.Миколая Лисенка

Ще один Святий Миколай

Якоїсь миті один із найкращих студентів Санкт-Петербурзької духовної академії Ваня Касаткін відчув у своєму серці поклик проповідувати Сонце Правди – тобто Христа – в країні Сонця, що сходить. Тож, прийнявши постриг, вирушив він туди молодим ченцем у 1861-му і присвятив цьому народу 52 роки свого життя.

Варто зауважити, що в ту епоху розповсюдження християнства в Японії було під суворою забороною та могло коштувати життя не лише новонаверненим, а й проповідникам.

Игумен Валериан Головченко. Путь Воина и Царство Божие: Почему первым православным священником в Японии стал самурай?

Спочатку Миколай, як справжній апостол Японії, вирішив глибоко опанувати мову, культуру і традиції країни. Для цього майже вісім років він працював без відпочинку, зупиняючись лише для молитви. Без страху за життя він ходив у священицькому одязі японськими містами та проповідував Христа не словами, а любов’ю до ближнього.

Першим учнем японського апостола став жрець синтоїстського храму, переконаний ненависник християнства, в минулому самурай, Такума Савабе, який так ненавидів православ’я та руського місіонера, що був готовий вбити Миколая. Але святитель холоднокровно промовив до нього: «Хіба можна судити про щось, не знаючи цього?»

Після розмови з православним проповідником гордий воїн повністю змінився та прийняв святе хрещення. Святитель дав йому ім’я на честь апостола Павла, який спершу теж був переслідувачем Христа, проте згодом перетворився на його найпалкішого проповідника.

Пізніше самурая було висвячено на священика, і в історію цей японець увійшов як отець Павел Савабе, відданий місіонер та послідовник Миколая Японського. Ця історія ще раз красномовно підтверджує слова про те, що в Христі немає ані юдея, ані грека – але всі – християни. Хоча це зовсім не скасовує служіння своїй Батьківщині.

Рівноапостольний Миколай Японський

***     

Сучасники згадували, що після себе святитель залишив ошатний собор, біля двохсот храмів, виховав понад 40 тисяч віруючих — японських священників та мирян. А з його майна нащадки отримали лише кілька зношених речей.

Не було в Японії більш відомої людини після імператора, ніж владика Миколай. Щоб знайти руську місію досить було промовити слово «Миколай». І православний храм називався «Миколай». І навіть саме православ’я японці називали «Миколай».

***

Важким випробуванням для святителя стала русько-японська війна, яка розбила його серце навпіл. Він міг поїхати з країни, та вирішив залишитися з японським народом.

На весь період війни святитель був змушений припинити участь у звершенні богослужінь, тому що японці під час відправ молилися про власну перемогу над Росією. «Виконуйте свій обов’язок, захищаючи Батьківщину, – звернувся він до японських солдат-християн, – але не пускайте в серце братовбивчої ненависті».

Для російських військовополонених святитель постійно організовував медичну і продовольчу допомогу, опікуючись також їхніми душами.

Рівноапостольний Миколай Японський

«Все люди одинаково дети Отца Небесного» - выдержки о русско-японской войне из дневника свт.Николая Японского

***

Святитель завжди знаходив дорогу до сердець звичайних прихожан.

Якось, перебуваючи серед японських парафіян селища Вата, святитель Миколай зауважив: «Усе, що ви робите, робіть во славу Божу. Адже Боже діло може звершити на своєму місці кожен з вас. Для цього потрібно своє служіння звершувати не заради слави, не з користолюбства, а заради Бога. Тобто звершувати його як обов’язок та покликання, покладені на нас Богом.

Землероб, учитель, воїн, навіть – купець (читай – бізнесмен) – усі вони необхідні для людства, усім їм повелів бути Господь. Тож трудіться в усвідомленні цього, і тоді сумлінним виконанням свого служіння, як Божого покликання, отримаєте Царство Небесне».

***

Ніщо: ані національна, ані професійна приналежність не повинні відлучати нас від спілкування з Богом та життям у православній системі духовних координат, яку ми отримали вже понад тисячу років тому. Не позбавляйте себе багатства цієї традиції, підпадаючи під дію скепсису чи маловір’я. Христос Той Самий – учора, сьогодні, і на віки – Той же, і для кожного з нас!

 

Про святих дня 16 лютого читайте і дивіться також:

Небесный покровитель Донецкого края — святитель Игнатий Мариупольский

Т/ф «Святитель Ігнатій» — про Ігнатія Маріупольського з циклу "Житія святих"

Про праведного Симеона Богоприїмця та пророчицю Анну ДИВІТЬСЯ випуск "Житій святих українською мовою"

святой Николай Японский
#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1561

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар