Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

СВЯТИЙ ДНЯ від #Отченаш.укр — преподобний Лаврентій Чернігівський

Версия для печатиВерсия для печати

Христос  Рождається – Славімо Його!

11 січня прославляється видатний світоч Української землі, свідок буремного ХХ століття преподобний Лаврентій Чернігівський, який відійшов до Бога в 1950 році.

Лука Овсійович Проскура – таким незвичним було світське ім’я преподобного до постригу. Народився у віруючих батьків 1868 року. Від дитинства дуже добре навчався: в 13 років, закінчивши з відзнакою земську школу, Лаврентій стає… помічником учителя.

Невдовзі обдарований юнак, зустрівши досвідченого регента, освоює мистецтво керування церковним хором та до того ж опановує гру на скрипці. Але бідність, в якій жила сім’я Лаврентія, спонукала його навчитися ще одній професії, і досить швидко він стає вправним шевцем. Уже в 17 років провінційний «кутюр’є» з селища Карельське Кролевецького уїзду на Чернігівщині здобуває велику популярність та отримує чимало замовлень.

Після смерті матері Лука вирішує нарешті прийняти чернецтво та здобути духовну освіту. Але цей шлях подолати виявилося не просто… Коли юнак разом зі своїм другом прийшов за благословенням на вступ до семінарії до преподобного Іони Київського, старець зауважив: «Ваша семінарія – при вас!» Коли ж Лука вирішив спробувати залишитися на Афоні, один із духівників наказав повернутися йому на Батьківщину, бо саме там він і стане в пригоді.

І тут Господь відкрив перед Лукою духовну стежину через один із його талантів, а саме – музичний. Молодого та енергійного регента запросили керувати хором до Рихловського монастиря, де його помітило церковне керівництво. Таким чином близько 1905 року Лука був переведений до Чернігова, де й пройшла решта його життя.

Три найкращі фільми про преподобного Лаврентія Чернігівського

У 1912-му, він, тоді 45-річний регент Троїцького Чернігівського монастиря, нарешті стає ченцем, прийнявши разом з Ангельським чином і нове ім’я – Лаврентій.

У 1923-му, в лиху годину кривавих випробувань, Лаврентія таємно постригають в схиму, і цей духовний імпульс допоміг йому встояти під час радянських переслідувань.

Преподобний служив Богові не лише співом та регентством – саме тоді розквітнув у ньому ще один Божий дар – талант духівника, до якого полинули люди, від простих вірян до єпископів. Усі вони знаходили в особистості отця Лаврентія дар любові та розсудливості, помножений на прозорливість. І все це – разом з постійною молитвою, яка не припинилася навіть після закриття храмів, де служив преподобний. Лише в 1941-му, під час німецької окупації, знову почали відкриватися храми, і отець Лаврентій взявся відроджувати безцінну традицію церковного співу.

До речі: керував хором отець Лаврентій, стоячи не спиною, а обличчям до вівтаря, адже сприймав спів у храмі як невід’ємну частину Богослужіння. Це ставлення преподобний плекав до самого свого відходу у Вічність у 1950-му, передавши церковно-хорове мистецтво наступним поколінням українських регентів.

До останнього подиху Лаврентій Чернігівський зберігав дар пророцтва, багатьох людей врятувавши цим даром від фізичної та духовної смерті. Серед багатьох його пророчих думок про наше майбутнє особливу увагу звертає на себе наступна: «…Ремонти храмів відбуватимуться до самого пришестя антихриста, і скрізь буде благоліпність небувала. А ви, – радив старець, – в ремонті будьте стримані щодо зовнішнього. Більше моліться, ходіть до церкви, поки є така можливість, особливо – на Літургію, на якій приноситься Безкровна Жертва за гріхи всього світу. Частіше сповідуйтеся та причащайтеся Тіла і Крові Христових, і Господь вас укріпить!»

 ДИВІТЬСЯ слово Блаженнішого Митрополита Володимира про преподобного Лаврентія Чернігівського:

Читайте також:

«Храм на перехресті проблем суспільства» — незвичайна церква в ім’я преподобного Лаврентія Чернігівського у Вінниці

Необычные батюшки (часть ІІ)

#Отченаш.укр
Преподобный Лаврентий Черниговский

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1612

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар