Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Святий дня від #Отченаш.укр — преподобний Феодор Освячений

Версия для печатиВерсия для печати

Чи здатні ми пам’ятати про Бога не лише тоді, коли важко, а й під час веселощів і святкувань? Преподобний Феодор Освячений був здатен на це від дитинства.

 …Це трапилося на Різдвяні свята: в домі батьків Феодора, знатних та заможних єгиптян, влаштували велике застілля із безліччю страв та напоїв. Усі безтурботно веселились, і лише хлопець-підліток відмовився брати участь у святкуванні.

Він спитав себе: «Якщо я прийматиму як належне радощі земного буття, чи не позбавить мене Господь справжньої радості в Царстві Небеснім?» Думка, яка збентежила юнака, явно вказувала на те, що головним його пріоритетом було життя духовне, а сам він, напевне, схильний до чернецтва.

Тож так воно і сталося: коли Феодору виповнилося 14, він таємно залишив домівку та попрямував у Тавеніссі – центр чернечого життя на березі Нилу, що в 500 кілометрах від сучасного Каїра. Він відчував: саме там на нього чекає життя, про яке він мріяв. Адже цю обитель було засновано одним зі стовпів православного чернецтва, автором ідеї монастирів для спільного проживання братії, Пахомієм Великим. І саме учнем та послідовником Пахомія став юний інок.

Феодор часто дивувався мудрості свого наставника, бо Пахомій дійсно був людиною видатною. Виходець із родини переконаних язичників, добре обізнаний з єгипетськими містеріями, Пахомій свідомо прийняв християнство після спілкування з віруючими, а потім заснував свій Тавениський монастир та запровадив у ньому чимало елементів, які притаманні чернецтву і по сьогодні. Саме завдяки Пахомію подвижники й по сьогодні моляться по чотках, і саме він побудував на місці подвигів Антонія Великого першу обитель для спільного проживання, кількість ченців якої на кінець його життя сягала семи тисяч іноків.

Пахомій впроваджував ідею важливості послуху ченців своєму старцю-духівнику. Старець розгледів у Феодорі великі духовні обдарування. Одного дня Пахомій, замість того, щоб самому казати повчання для братії, покликав учня і доручив це зробити йому. Феодору тоді було лише 20 років, але, підкоряючись благословенню свого наставника, він промовив блискучу проповідь.

Згодом Пахомій, шукаючи усамітнення, залишив стіни монастиря, доручивши Феодору продовжити свою справу, керуючи кількома тисячами ченців. Учень зробив це достойно і згодом перший серед братії отримав священицьке висвячення, тому і увійшов в історію, саме як Феодор Освячений.

***

Звісно, більшість з нас – звичайні світські люди, далекі від ідей аскетики. Та й знайти собі духівника в наш час – справа надзвичайно важка. Але, вітаючи сьогодні з Днем Ангела християн на ім’я Федір, пам’ятаймо про те, чому навчає нас сьогоднішній святий: будьмо згадувати про Бога під час радісних святкувань і розваг – і тоді вони будуть побожними. Та зберігаймо послух голосу совісті – і тоді Господь подарує нам справжнє духовне освячення! 

#Отченаш.укр
прп. Феодор Освячений

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1494

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар