Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Святий дня — від ОТЧЕНАШ.укр: мученик Євпсихій

Версия для печатиВерсия для печати

На що ми готові заради нашої віри? Свою відповідь на це запитання у 362-у році дав мученик Євпсихій.

Лише уявіть… 362 рік, стародавнє Малоазійське місто Кесарія Каппадокійська. В міському храмі йде християнське весілля, а в неподалік розташованому язичницькому капищі богині Фортуни звершується жертвоприношення. В місті – велика та міцна християнська громада – і це не дивно, адже віра у Христа – легалізована, а громаду очолює святитель Василій, названий нащадками за свої надзвичайні духовні якості Великим.

Наречений – благочестивий юнак Євпсихій – має дар щирої та гарячої віри. Він не в силах миритись з рештками язичництва в рідному місті, тому збирає народ і, надихнувши людей, руйнує капище Фортуни.

Варто зауважити, що тогочасна Кесарія – це визначний релігійний центр християнського життя регіону, уславлений подвигами багатьох мучеників, і язичництво там носить формальний характер. Євпсихій знає, що наражається на смертельну небезпеку. Адже владу в імперії після захисника християнства рівноапостольного Костянтина та його нащадків отримав сумнозвісний Юліан Відступник, мрією якого була реанімація вже майже вмерлого язичництва. А до того ж – капище Фортуни – одна з найулюбленіших культових споруд Юліана.

Євпсихія було схоплено. Юліан наказав будь-яким чином змусити юнака зректися Христа та прийняти язичництво. Проте вчинок Євпсихія не був хвилинним спалахом емоцій – це було глибоке переконання, яке дозволило витримати найжахливіші тортури і з честю схилити голову під меч заради своєї віри.

Гнів Юліана розповсюдився не лише на Євпсихія – репресій зазнали церкви та багато городян. Одних стратили, інших відправили в заслання. Священиків примусили до військової служби. Імператор погрожував зруйнувати місто вщент, виставивши ультиматум відбудувати капище Фортуни. На чолі величезного війська, прямуючи на війну з персами, Юліан наблизився до Кесарії.

Щоб спробувати врятувати місто від розорення, на зустріч імператору вийшов архієпископ Кесарії Каппадокійської святитель Василій Великий. Смиренний подвижник вручив можновладцю символ пошани – три ячмінні хлібини – які споживав і сам. Імператор наказав зброєносцям взяти хліб-сіль, а Василію віддати жменю сіна. «Ти дав нам ячмінь, їжу скитську, – почув Божий святитель. – Тож отримай від нас сіно… І знай – цим сіном я годуватиму тебе, коли повернуся з Персії. Я зруйную це місто до основи, і зорю цю землю плугом… Бо мені відомо, що це за твоєю порадою народ насмілився зруйнувати зображення і храм Фортуни…»

Військо рушило далі, але з Персії Юліан живим не повернувся. Майже стотисячна армія імператора зазнала страшної поразки. Вчені і по сьогодні намагаються зрозуміти, як це могло статись, і хто ж, врешті, вбив самого Юліана, адже достеменно відомо, що ніхто з персів не присвоїв собі цієї перемоги. Передання каже, що останніми словами Юліана Відступника стала фраза: «Ти переміг, Галілеянин…» Так це було чи ні, але Христос продовжив впевнено перемагати у людських серцях.

А мешканці Кесарії, врятовані Богом від гніву правителя-язичника, звели над місцем поховання мученика Євпсихія величну церкву та отримували по його молитвах допомогу і численні зцілення.

***

Згадуючи сьогодні мученика Євпсихія, спробуймо і ми зробити те, що нам по силах – а саме зруйнуймо в серці залишки язичницького капища у вигляді численних прикмет і забобонів, а найголовніше – припинимо робити жертвоприношення сучасним ідолам егоїзму, кар’єрного успіху та необмеженого споживання, натомість принесемо Богові жертву розкаяного життя і любові.

Слухайте також: Православний календар. 22 квітня. Мученик Євпсихій

#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1758

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар