Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Святі дня від #Отченаш: великомученик Артемій та праведний отрок Артемій Веркольський

Версия для печатиВерсия для печати

2 листопада — День Ангела усіх Артемів.

Відразу двох святих з цим іменем вшановує Церква цього дня. Читайте про них у рубриці СВЯТИЙ ДНЯ на порталі Отченаш.укр

 

Великомученик Артемій (IV ст., Сирія).

«Ти переміг мене, Галилеянин!..» Такими, за спогадами очевидців, були останні слова імператора Флавія Клавдія Юліана, коли він, конаючи від смертельних ран, помирав у 363 році на полі битви з персами. Напевно, в останні хвилини життя цей можновладець, ім’я якого закарбувалося в історії, як Юліан Відступник, рішучий переслідувач християн та відновлювач язичництва, згадував події зовсім нещодавні.

Згадував він пророцтво святого, пам’ять якого церква звершує 2 листопада – великомученика Артемія. Незадовго до смерті той передрік, що Бог покарає імператора за безвинно пролиту християнську кров. Лють Юліана не знала меж, як і винахідливість катів, що намагалися зламати не лише тіло, а й волю великомученика. Але все виявилося марним – Артемій помер із честю, як лише тільки міг померти великий воїн і великий християнин…

А розпочалася історія життя цього святого в легіонах Костянтина Великого, якому колись з’явилося на небі зображення Хреста та почувся голос – «Цим переможеш!» Саме у війську Костянтина розквітнув в повну силу військовий талант Артемія – він став одним із найкращих воєначальників імператора, за видатні заслуги був нагороджений численними нагородами.

Та був ще один талант, який розквітнув у серці Артемія – віра в Бога. Артемій був переконаний християнин, і його відданість Небесному Царю не знала меж.

Як добрий розпорядник з євангельської притчи про таланти, він був поставлений над багатьма – наказом Костянтина Артемія було призначено командуючим єгипетськими легіонами та намісником Єгипту. В цьому званні він поширював християнство серед ввіреного йому народу, не забуваючи, що головне – красномовний приклад власного побожного життя…

Але настав день, коли до влади в країні прийшов новий правитель, і тоді вірність Небесному Царю перевершила… Дізнавшись, що Юліан прибув до Антіохії та катує християн, серед яких навіть двоє єпископів, Артемій поспішив до міста, де привселюдно викрив безчестя Юліана. Коли під ноги розлюченому Відступнику полилася кров мученика, він чекав на скоре зречення – але марно: ні сліз, ні заклику про помилування, ні навіть крику. Загартований воїн, Артемій достойно завершував останню і найголовнішу битву в своєму житті… Меч, яким було відсічено голову великомученика, відкрив для нього ворота Небесного Царства.

http://www.отченаш.укр/name/martyr_artemiy

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Под Киевом освящен первый в Украине храм во имя вмч. Артемия Антиохийского. ФОТОРЕПОРТАЖ

Праведний отрок Артемій Веркольський (1545 р., Росія).

Праведний підліток Артемій Веркольський, пам’ять якого ми також звершуємо 2 листопада, народився в 1532 році в селі Веркола Двінського краю в благочестивій селянській родині. Вихований у страху Божому і християнському благочесті, святий Артемій ще і в дитинстві відрізнявся лагідністю, слухняністю та працьовитістю.

Цей святий спростовує відразу декілька стереотипів. Перший – мовляв, святість – уділ сивочолої старості. Господь прийняв душу Артемія, коли йому було лише 12 років. Другий стереотип – несподіваною смертю вмирають лише грішники. Натомість праведний Артемій теж загинув передчасно і несподівано.

Одного дня, працюючи в полі, в хлопчика влучила блискавка. Марновірні та забобонні односельці залишили тіло Артемія, як померлого від раптової смерті, невідспіваним, і поклали його в лісі, накидавши зверху хмизу і берести.

Так пролежало воно, всіма забуте, 32 роки. Але в 1577 році мощі святого Артемія були чудово знайдені нетлінними і прославилися багатьма чудесами і зціленнями хвороб. Так, під час поширеної у Двінському краю злоякісної лихоманки Веркольський селянин Калинник, взявши з місця покладання святого Артемія берести, підв’язав її до хреста на грудях вмираючого сина, і той отримав зцілення. Пізніше багато хворих було врятовано молитовним заступництвом Артемія, а на місці знайдення його мощей було засновано монастир.

http://www.отченаш.укр/name/artemiy_verkolskiy2

#Отченаш.укр
Великомученик Артемий Антиохийский
Праведный отрок Артемий Веркольский

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2202

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар