Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Святий дня від #Отченаш — прп.Єфросинія Полоцька

Версия для печатиВерсия для печати

Чи знаєте ви, хто став першою жінкою, похованою в Києво-Печерській лаврі? 5 червня Православна Церква звершує пам’ять видатної святої Давньої Русі, чий життєвий подвиг став дороговказом багатьом наступним поколінням – благовірної князівни, преподобної Єфросинії Полоцької.

Коріння її роду походило зі стольного града Києва – була бо вона правнучкою святого рівноапостольного князя Володимира Красне Сонечко.

Народилася Предслава – а саме так звали преподобну до постригу – в родині Полоцького князя, тому і вважається особливою покровителькою Білої Русі. Від дитинства в Предслави відкрилась надзвичайна любов до Бога. Вже у 12-річному віці розумна та вродлива дівчина, дізнавшись про бажання батьків заручити її, просить постригти її в чернецтво, після чого розпочинає життя, сповнене подвигів молитви і невтомної праці.

Переписуючи Євангеліє та духовні книжки, Єфросинія дарувала їх усім, хто шукав Премудрості Божої.

Згодом Господь благословив юній подвижниці заснувати Спасо-Преображенський монастир, який став на довгі роки осередком духовного розвитку краю. Там вона запровадила першу на Русі жіночу школу, в якій дівчат навчали Святому Письму, грамоті, співу, шиттю та іншим корисним ремеслам, щоб, як пише про це літописець, звикли вони від юності «разумєті закон Божий і трудолюбіє».

Для багатьох стала преподобна духовною матір’ю, освітивши шлях життя. Молилась також вона і про єдність Русі в добу кривавих міжусобиць, і багатьох князів ця молитва примирила.

Коли ж на схилі життя Єфросинія відчула наближення смерті, вона вирушила в паломництво на Святу Землю до Єрусалима. Першим даром руських жінок Гробу Господньому стала золота дорогоцінна кадильниця, яку пожертвувала преподобна найбільшій святині християнства. Господь прийняв її дар та сподобив Єфросинію мирно спочити в Єрусалимі саме цього дня в далекому 1173 році після Причастя Святих Христових Таїн.

За переданням, перед смертю преподобна промовила: «Господи, прийми дух мій у святому граді Твоєму Єрусалимі, та пересели мене до Вишнього граду Твого, горнього Єрусалима».

***

У 1187 році непереможний мусульманський полководець Салах-ад-Дін розтрощив армію лицарів-хрестоносців, після чого захопив, нарешті, Єрусалим. У Святому Місті він висунув ультиматум, згідно з яким християни мали залишити його стіни та взяти лише те, що зможуть унести. Ченці руського монастиря вирушили на Русь, взявши з собою дорогоцінну святиню – мощі преподобної Єфросинії, після чого принесли їх до Києва і поклали в Дальніх Печерах Києво-Печерської Лаври.

Таким чином преподобна стала першою жінкою, похованою в славетній обителі. В цьому був Промисел Божий, адже Батьківщина преподобної, Полоцьк, був невдовзі захоплений поляками, а православна єпархія скасована на кілька сотень років.

Коли ж у ХІХ столітті єпархію відродили, мешканці Полоцька почали просити про повернення мощей преподобної Єфросинії. Через 700 років, після невтомних прохань половчан, святиня повернулась до Білорусії. Сталась ця знаменна подія у 1910 році.

***

Коли православним закидають дискримінацію жіноцтва, в пам’яті постають імена наших дивовижних святих, які керували державою, просвіщали народ світлом Євангельської проповіді або своїм подвижництвом ставали взірцем не лише для свого часу, а й для прийдешніх поколінь – так, як зробила це Єфросинія Полоцька. Тож будьмо достойні пам’яті наших святих жінок, наслідуючи їм у відданій вірі в Бога та дієвій любові до ближнього!

Преподобна Єфросинія Полоцька
#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3052

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар