Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Святі дня — від #Отченаш.укр: мученики Прокес та Мартиніан

Версия для печатиВерсия для печати

…Багатьом, особливо тим, хто відвідував Рим, відома історія про ув’язнення апостола Петра в Мамертинській в’язниці. Як відомо, йому судилося вийти з неї, і двоє сьогоднішніх святих стали безпосередньо причетними до цієї події.

***

Мамертинська в’язниця в І столітті нашої ери була особливим місцем, де римляни утримували державних злочинців. Сьогодні – це святиня та місце поклоніння християн з усього світу, і це не дивно, адже в її стінах свого часу перебували апостоли Павло та Петро.

Із проповіддю останнього пов’язана історія двох охоронців-наглядачів цієї тюрми – Прокесса та Мартиніана.

Воїни-язичники, вони з цікавістю спостерігали за християнами, які потрапляли до Мамертинських камер. Поступово звичайна цікавість змінилась на бажання дізнатись про нову віру більше. А коли охоронці почули слова апостольської проповіді та на власні очі побачили численні дива, їхні серця відкрились для Євангелія, і вони з радістю прийняли від Петра Святе Хрещення.

Звісно ж, Прокесс та Мартиніан не могли змиритись, що свідок земного життя і Воскресіння Спасителя, апостол Петро, перебуває в неволі, де йому загрожує смерть. Охоронці вирішили звільнити його, розуміючи, що самі наражаються на смертельну небезпеку. Таким чином Петро опиняється на волі…

Цей момент блискучо описано в популярному романі Генріка Сенкевича: коли апостол, виходячи з Рима, зустрічає Христа. «Quo vadis, Domine?» — «Куди Ти йдеш, Господи?» — запитує Симон Петро в Іісуса, і Господь відповідає: «Якщо ти залишив народ мій, Я йду до Рима на нове розп’яття…»

За переданням, почувши ці слова на старій Аппієвій дорозі, Петро повернувся до Рима на служіння християнській громаді, яке, як відомо, завершив мученицькою смертю розіп’ятий донизу головою на Хресті…

***

Тим часом начальник Мамертинської в’язниці довідався про вчинок Прокесса і Мартиніана та про те, що причиною стало прийняття його підлеглими християнства. Ані погрози, ані ультиматум стратити їх у разі відмови, ані тогочасні тортури, жорстокість яких не вкладається в уяву сучасної людини – ніщо не змогло примусити колишніх язичників зректися Христа, про Якого вони дізналися від одного з найближчих його учнів.

***

Іноді зустріч з Христом здатна змінити наше життя. Треба лише не пропустити її повз своє серце. Згадуючи цього дня мучеників Прокесса і Мартиніана, пам’ятаймо, що часто від наших рішень залежить чиєсь життя – тож докладемо зусиль, щоб воно з нашою допомогою змінювалось лише на краще!

Христос посеред нас!

#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1384

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар