Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

«Світло»: Нова Церква і які виклики чекають на неї

Версия для печатиВерсия для печати
04 січня 2019 | Точка зору

Створення Православної Церкви України стало підсумком роботи 2018 року багатьох людей, які причетні до влади, до церковних структур. І не лише 2018 року, це завершення дуже тривалого процесу переговорів. Водночас це не є вишенькою на торті. Ще буде багато роботи у 2019, 2020 і подальших роках щодо розбудови Церкви, взаємовпливів Церкви і державної влади.

Про нову Церкву з тисячолітньою історією і традиціями та виклики, що чекатимуть її у 2019-му році — міркували у студії програми «Світло», що на UA:Перший. Тема випуску: «2018: рік під егідою Церкви».

Серед гостей студії – ректор ВПУ прот. Георгій Коваленко та релігієзнавець В’ячеслав Горшков.

 

Чи готова сама Церква, не змінюючи підвалин, отримати сучасний інтерфейс?

Прот. Георгій Коваленко:

Насправді цей Собор – тільки початок процесу, тому що цей Собор започатковує соборний, соборноправний процес. Ми потребуємо ще великої роботи, бо навіть в новому Статуті відсутні глави, які були присвячені єпархіям, парафіям… Ще навіть цей документ передбачає роботу над ним.

Також ми розуміємо, що перед нами стоять сучасні виклики і Церква має знаходити відповіді на ці виклики. З іншого боку, у нас є тягар нашарувань – тоталітарних, імперських, радянських, середньовічних. І від них теж треба позбавлятися. Тобто, я сподіваюся, що цей Собор має запустити в Церкві процеси оновлення. Ці процеси оновлення потребують ще просвітницької, освітньої, науково-дослідницької роботи. Тобто, гадаю, що до розбудови Православної Церкви України мають бути долучені не тільки архієреї, а й священики, віряни нашої церкви і навіть світські науковці у тому числі.

Перейменування через закони Верховної Ради – це перехід межі, про яку говорилося, що «держава у своїх кирзових чоботах заходить на територію Церкви». Так це, чи не так – зрада, перемога?

В’ячеслав Горшков:

Пропозиція держави до УПЦ, яка в єдності з Московським Патріархатом, щодо перейменування, це якраз не нав’язування, а саме пропозиція. Тобто, сама ця Церква має визначити, якою буде її нова назва.

Тут є декілька моментів — суто богословські, еклезіологічні, бо в принципі назва УПЦ вона навіть з точки зору богослов’я не зовсім коректна. Бо тут є присмак засудженого 1875 р. етнофілетизму. Тобто, з точки зору богословського вчення, така назва не зовсім коректна.

Інший момент – треба людей не вводити в оману. Тобто, якщо ви дійсно не існуєте на мапі Вселенського Православ’я як автокефальна церква, а фактично є підрозділом РПЦ, то треба, щоб люди розуміли, що ви є підрозділ РПЦ. І це зафіксовано церковними документами як РПЦ, так УПЦ, заявами Патріарха, Путіна й інших високоповажних чинів церковних. Тому, якщо ви офіційно визнаєте приналежність до цієї Церкви, навіщо соромитись, навіщо приховувати, наче це не мої батьки?

Дивіться повний запис програми «Світло» від 29.12.18 за посиланням

УСІ ВИПУСКИ ТЕЛЕПРОГРАМИ «СВІТЛО» ДОСТУПНІ НА САЙТІ КАНАЛУ UA: ПЕРШИЙ

Протоиерей Георгий Коваленко
В’ячеслав Горшков
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
телепрограма «Світло»

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1745

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар