Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

«Соборність і соборноправність...»: що варто знати всім правникам, історикам та богословам

Версия для печатиВерсия для печати
30 листопада 2018 | Георгій Коваленко | Події

29 листопада ректор Відкритого православного університету Георгій Коваленко взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Соборність України: правовий вимір», присвяченій 100-річчу Акту злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 р.

«Соборність і соборноправність...» Такою була тема мого виступу на науковій конференції, організованій юридичним факультетом мого рідного Київського університету до 100-річчя Акту злуки УНР і ЗУНР, яке відзначатимемо у січні в День Соборності, — написав за результатами роботи конференції о. Георгій.
Є соборність кількісна (видима) — як збирання земель і людей. А є соборність якісна — як ідея, довкола якої збираються люди, і як принцип прийняття рішень за участю всіх заради спільного блага. А ще згадав людей, які відіграли важливу роль і у творенні української держави 100-річної давнини, і української церкви того часу.

Так сталося, що сучасні правники і історики не завжди обізнані щодо церковної складової життя і діяльності цих людей, а церковні історики і богослови іноді про цих людей нічого не чули взагалі. Наприклад, прем’єр-міністром Директорії УНР того часу, який, до речі, 1 січня 1919 року підписав «Закон про Вищий Уряд Української Автокефальної Православної Соборної Церкви», був Володимир Чехівський, син священика, випускник Київської духовної академії, кандидат богослов’я, один з найактивніших учасників автокефального руху.
Міністром сповідань у той час був Олександр Лотоцький, теж син священика і випускник Київської духовної академії, а ще — посол УНР в Османській імперії, якій вів перемовини з Константинопольським патріархом щодо автокефалії Української церкви.
А його попередником (міністром сповідань в уряді Гетьманату Скоропадського) був всесвітньовідомий «руський» філософ Василь Зеньківський, також син священика з Проскурова (нині Хмельницький), випускник і викладач Київського університету…

До речі, ще у 1918 році тодішній настоятель Софійського собору прот. Василь Липківський пропонував Зеньківському як неодруженому постригтися в ченці і стати митрополитом Української автокефальної церкви. На що отримав відповідь: «Я хотів і хочу залишитися "церковним інтелігентом", працювати на ниві церковної просвіти, стверджувати самий тип — ще рідкісний — поєднання наукової роботи і відданості Церкві».
А ще перечитав соборноправні «Канони УАПЦ 1921 року», які були спрофановані і висміяні «богословською» наукою тоталітарної РПЦ і пропагандою борців з розколами 90-х. А ці тексти писали люди з блискучою богословською і світською освітою, творці молодої української держави, яка не встояла під натиском більшовиків і не тільки.

За матеріалами ФБ-сторінки Георгія Коваленка

Протоиерей Георгий Коваленко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
День Соборності України

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
534

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар