Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Слідом за Гарвардом: в Україні розпочав роботу Відкритий православний університет Святої Софії

Версия для печатиВерсия для печати
04 березня 2016 | Юлия Коминко | Події

У день, коли Православна Церква відзначає пам’ять святого благовірного князя Ярослава Мудрого, 4 березня 2016 року, об 11:00 в Митрополичому будинку на території Національного заповідника «Софія Київська» відбулася презентація Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості.

Весна — час нових проектів

Початок березня для протоієрея Георгія Коваленка завжди видавався плідним на старт нових проектів.

Протоиерей Георгий Коваленко

18 років тому, 1998-го, він започаткував перший український релігійний портал «Православіє в Україні», який до сьогодні залишається найстарішим церковним ресурсом.

Минулого року, 2015-го, в перший тиждень Великого посту побачив світ просвітницький сайт Отченаш.укр, який простою та зрозумілою мовою розповідає про віру, чесноти, свята і традиції українського народу.

4 березня 2016-го офіційно відкрив двері Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості, засновником та головою правління якого виступає отець Георгій.

10 потужних спікерів

Це спільний проект Ініціативи «21 листопада» та Національного заповідника «Софія Київська». І в Будинку Митрополита його представляло потужне товариство — 10 спікерів, що репрезентують керівні ланки державних, наукових та бізнес-установ.

Відкритий Православний Університет Святої Софії

Разом з керівником проекту протоієреєм Георгієм Коваленком у заході взяли участь генеральний директор заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська; Віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко; директор Центру Європейських гуманітарних досліджень Національного університету «Києво-Могилянська академія» та науково-видавничого об’єднання «Дух і Літера» Костянтин Сігов; співробітник Посольства Франції в Україні, православний священик Олексій Струве; доктор філософських наук, професор, заввідділу релігійних процесів в Україні Інституту філософії НАНУ Людмила Филипович; керівник прес-служби заповідника «Софія Київська» Олексій Курпас; голова Наглядової ради ТзОВ ТВК «Перша приватна броварня «Для людей — як для себе!» Андрій Мацола; президент баскетбольного клубу «Будівельник» Богдан Гулянов; а також генеральний директор «1+1 медіа» Олександр Ткаченко.

Відкритий. Православний. Університет.

Повний зал журналістів: за телекамерами спікерів ледве видно. Послухати детальніше про перший в Україні заклад нового типу зібралися не лише представники мас-медіа, а й науковці, священнослужителі, громадські діячі.

Представлення проекту розпочав отець Георгій.

— Я хочу зупинитися на кожному слові окремо, адже в кожне ми вкладали свій, певний сенс.

Протоиерей Георгий Коваленко

По-перше, це Відкритий Університет – тобто, сучасний освітній заклад некласичного типу, відкритий до новітніх технологій, відкритий до медіа, відкритий до суспільства.

Це – Відкритий Православний Університет. Ми представляємо православ’я, яке відкрите світові, готове до діалогу з суспільством, з іншими конфесіями, з іншими релігіями.

Університет Святої Софії. Для себе я додав переклад назви: Софії-Премудрості. Ми знаходимося зараз з вами в серці нашої столиці, духовному центрі України. І в центрі Києва є храм премудрості. Дуже хотілося б цю Премудрість – земну і небесну – повернути в контекст і українського суспільства, і української релігійної спільноти.

Майданчик для дискусій і не тільки

Протоієрей Георгій Коваленко зазначив, що метою проекту є популяризація загальнолюдських європейських біблійних цінностей, артикуляція цінностей сучасних українців з подальшою репрезентацією світовій спільноті.

Також Університет ставить собі за мету обговорення проблем реформування суспільства, проблем і шляхів відновлення єдності Українського Православ’я, проблем майбутнього всієї української релігійної спільноти як єдиної спільноти представників різних релігій різних конфесій.

Найголовніше завдання — створити майданчик для спілкування, дискусії, освіти й просвіти.

Ідеї та плани — в асортименті

Розпочати роботу університету планується з публічних лекцій. Перша запланована вже на 10 березня.

До співпраці залучені представники «Ініціативи 21 листопада», відомі богослови, філософи, науковці з різних країн, університетів українських і не тільки. Є домовленості з Міністерством культури та, звісно ж, науковим корпусом Національного заповідника «Софія Київська».

У планах Вікритого університету — проводити міжнародні конференції. Наступним етапом має стати віртуальний університет, онлайн-студія, видавничі проекти. Ідей багато.

Отець Георгій наголосив, що навіть розбудова університету починається відкрито: «Ми готові до співпраці і запрошуємо абсолютно всіх».

А покровителем і помічником у своїй роботі отці-засновники бачать святого благовірного князя Ярослава Мудрого, який «чимало зробив для розвитку Української держави і для просвіти, і якого можна вважати просвітителем Київської Руси-України».

Свята Софія напоготові

Запрошена до слова Неля Куковальська відзначила, наскільки тісно переплітаються наміри засновників Університету з планами дирекції Національного заповідника «Софія Київська».

— Нам просто необхідний цей проект. Ми йшли до того довгі роки. Ми сформували свою наукову школу і зараз створюємо інститут Святої Софії — така структура буде прямо в нашому штатному розкладі. І інститут Святої Софії буде в проекті «Відкритий Православний Університет Святої Софії», наші вчені братимуть участь у дискусіях.

Відкритий Православний Університет Святої Софії

А те, що відбуватиметься все в стінах Софії — а тут багато чого починалося, відбувалося чимало історичних подій, — на мій погляд, дуже знаменно.

Зацікавленість Мінкульту

Віце-прем’єр-міністр з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко назвав три причини, чому відкриття Університету є важливою подією для держави.

— Відкритий Університет Святої Софії, безумовно, буде добрим місцем для інтелектуальної поживи, для дискусій і для пошуку своїх шляхів кожному, хто прийде сюде слухати лекції, брати участь у дискусіях і багатьох інших проектах, які є в програмі. Це по-перше.

Відкритий Православний Університет Святої СофіїВ’ячеслав Кириленко, протоієрей Георгій Коваленко

По-друге, ця подія повністю збігається з нашим курсом в Міністерстві культури на пожвавлення й урізноманітнення діяльності Національного заповідника «Софія Київська». Останнім часом тут відбувається дедалі більше подій, значущих для культурного життя. І якщо саме тут буде діяти Відкритий Університет Святої Софії, це буде корисно і для розвитку музею-заповідника. Бо він має бути живою установою, тут мають бути люди, спілкування, повинні проводитися різноманітні події, які будуть фокусувати увагу людей на значущості для України цього святого місця, яким є Софія Київська.

По-третє, цього року відзначаємо 1000-ліття початку княжіння Ярослава Мудрого. Стільки для науки, освіти, для справи читання, пропагування православної віри, як Ярослав, мало хто зробив у нашій історії. Ми повинні про це повсякчас згадувати. І, я думаю, відкриття Університету Святої Софії буде додатковим приводом для вшанування цієї величної постаті.

Дух і Літера і Свята Софія

Знаний у православному товаристві Костянтин Сігов представив перспективу розвитку Університету з несподіваного боку.

— Свято Ярослава Мудрого, з яким я всіх присутніх вітаю, особливо вшановував всесвітньо відомий вчений Ярослав Пелікан. Він є автором геніальної книги «Ідея університету», в якій зокрема зазначав, що жоден університет неможливий без чотирьох опорних ніжок: перша – дослідження; друга — освіта, робота зі студентами, вільними слухачами; третя – накопичення знань; четверта – розповсюдження знань через публікації.

Упродовж тисячоліття Софії Київської хтось постійно намагався підрубити ту чи іншу ніжку. І сьогодні важливо відновити всі ці чотири опори.

Константин СиговКостянтин Сігов, Людмила Филипович

Сподіваюся, що Відкритий Університет Святої Софії допоможе всі ці чотири виміри привести в гармонію.

Православна ніша теж зайнята — нарешті

Про те, що осторонь такої незвичайної ініціативи не лишаться філософи, запевнила професор Людмила Филипович.

Було б дуже дивно, якби філософія не відгукнулася на створення Православного Університету Святої Софії, оскільки Софія і філософія — спільнокореневі слова.

Сьогодні освіта потребує реформування, і є вузи в Україні, які пішли шляхом цієї реформації — та ж Києво-Могилянська академія або Український католицький університет. Але православна ніша довгий час була не зайнята. Тож, можу повторити слова Папи Римського, який під час зустрічі з Патріархом Московським сказав: «Нарешті».

Нарешті ми дочекалися, коли буде створений такий Вільний Університет, який основною метою, крім того, що було названо, створить платформу для онлайн-освіти, щоб можна було охопити якнайбільше коло людей, які потребують гуманізації не лише освіти, а і своїх знань, свого життя.

Зараз перед освітянами і науковцями стоять зовсім інші завдання: ми маємо давати дітям і всім бажаючим з перших рук ту інформацію, яку здобуваємо самі, ґрунтуючись на своєму науковому досвіді і на найкращих досягненнях, які існують в світі.

Гуманітарії України готові дуже тісно співпрацювати на цьому проекті, представити найкращі свої сили, розробити найсучасніші навчальні програми і запропонувати те, що зможе змінити духовний облік сучасного українця. Він має бути сучасним, продвинутим, дуже освіченим і, на мою думку, віруючим. Тому треба працювати разом над досягненням таких цілей.

Так само створювався Свято-Сергіївський інститут в Парижі…

З тим, як свого часу створювався Свято-Сергіївський богословський інститут в Парижі, порівняв Університет Святої Софії протоієрей Олексій Струве:

— Все силы призваны способствовать развитию страны на уровне экономическом, культурном и духовном. Церковь в гражданском обществе также должна способствовать этому росту — она призвана принести ценности Евангелия. Ценности Евангелия – это ценности служения брату, бескорыстность и, конечно, любовь.

Второе, о чем хотел бы сказать, это то, что история между Францией и Украиной не остановилась на Анне Ярославне. В начале прошлого века она возобновилась с эмиграцией, которая во время революции выехала из Украины, России и очень много принесла пользы на Западе во всех отраслях, в том числе и богословском образовании.

Протоиерей Алексий Струве Андрій Мацола, протоієрей Олексій Струве

Свято-Сергиевский богословский институт – знаменитая парижская богословская школа. Он был создан людьми, которые всё потеряли. У них не было денег, власти, они просто хотели служить и продолжать творить. Их творчеством было богословие, и в этом творчестве они жили в полной свободе.

Я уверен, оно может встретиться с вашим новым университетом и очень многое принести. И будущее этого Университета, думаю, в том числе, чтобы постараться развить совместную работу с нашим богословским институтом.

Зміни в країні мають відбуватися не лише згори

Вкладати час, сили та кошти в розвиток молодого покоління є таким самим важливим, як розбудовувати обороноздатність країни — вважає представник бізнесу Андрій Мацола. Він пояснив, чому залучився до створення Відкритого Православного Університету Святої Софії

— Кожна країна має свої національні ідеї. На мою думку, однією з таких для України повинна бути – розвиток молодого покоління. В це треба інвестувати не менше свого часу і зусиль, ніж в обороноздатність країни чи інші важливі напрямки.

Наша країна має знання й освіту від Кирила і Мефодія, і незаперечним є той факт, що наші предки отримували просвіту саме через православне християнство.

І сьогодні важливо здобувати знання не тільки в економіці, математиці, фізиці, хімії, а й у тому, як жити в суспільстві. А відносини між людьми повинні регулюватися не зовнішніми чинниками, а внутрішніми, духовними цінностями.

Тому ми прийняли рішення створити Відкритий Православний Університет Святої Софії, щоб наша молодь, наші школярі, студенти, будь-хто почули представників світового православ’я, богословів, філософів, культурних діячів і таким чином збагатили свій світогляд.

Переконаний, що зміни в країні можуть відбуватися не тільки згори — на рівні Парламенту, Уряду чи інших державних установ. Насамперед ці зміни повинні розпочатися знизу – в суспільстві. Зі свого боку ми докладемо всіх зусиль для того, щоб такі можливі зміни відбулися якнайшвидше.

І спортсмени чекають на Премудрість

Небагатослівним був президент баскетбольного клубу «Будівельник» Богдан Гулямов. Він акцентував на головному в діяльності Відкритого Православного Університету — піклуванні про душу.

— Наш клуб складається з чималої кількості осередків по всій країні. Це зокрема дитячі школи, які займаються фізичним, спортивним вихованням нашої молоді. Фізичне виховання допомагає гартувати тіло. Але головним, як ми всі знаємо, є душа.

Тому ми підтримуємо проект Відкритого Університету і сподіваємося, що молодь отримає в ньому знання про справжню Премудрість.

Відкритий Православний Університет Святої Софії

Гарвард як приклад

Після презентації журналісти й гості ще довго не розходилися та не відпускали спікерів. Ідею закладу такого типу жваво обговорювали, не приховуючи, що очікують від Відкритого Православного Університету «колосально багато».

На прощання професор Людмила Филипович зауважила, що з 1 березня в Гарварді розпочався схожий проект — «Подолання релігійної неосвіченості», який з його сучасними технологіями, науковими підходами може бути прикладом для роботи Університету Святої Софії. Таким чином, Гарвард випередив українську ініціативу, щоправда, лише на 4 дні.

Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
про Університет

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
12030

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар