Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Що слід і що не варто робити у Страсний тиждень перед Великоднем

Версия для печатиВерсия для печати

Коментар о.Георгія Коваленка для видання «Апостроф» про сенси Страсної седмиці.

Прот. Георгій Коваленко

Прот.Георгій Коваленко

«Той, хто не пройшов за Христом день за днем Страсний тиждень, навряд чи зможе відчути по-справжньому радість світлого Христового Воскресіння. Тому ми маємо прожити цей тиждень. Тиждень, який почався у Вербну неділю, коли Господь урочисто входить в Єрусалим, Його зустрічають люди, але Він вже говорить про Свої майбутні страждання. Христос знає, навіщо Він іде  в Єрусалим.

Куди Він іде спочатку? У храм. Для чого? Щоб вигнати звідти торговців. Так само і ми, якщо йдемо до Пасхи, якщо проживаємо Страсний тиждень, маємо хоча б на тиждень з власної душі повиганяти торгашів.

У Великий понеділок Господь осушив смоківницю, яка не приносила плоду. Так само і ми, крокуючи до Пасхи, маємо принести певні плоди. І не тільки слова. Це реальні добрі справи.

Вівторок Страсного тижня — це вівторок притч, повчань і викриття. Тому що Господь дуже багато розповідає в цей день: про майбутнє, про Страшний суд, про пожертву вдови, про десятьох дів, про виноградарів… Але, напевно, найголовніша притча — про Страшний суд.

Ми всі звикли бачити в храмі ікону, на якій зображено святих, які крокують до раю, і грішників, які крокують до пекла. Що говорить Господь? Він так само розділяє праведників і грішників. Одних ставить праворуч і говорить: «Ви Мене напоїли, нагодували, вдягли, прихистили, відвідали в лікарні, у в’язниці. Увійдіть у Царство небесне! А ви, ті, хто ліворуч, Мене не вдягли, не нагодували, не відвідали, не прихистили. Йдіть від Мене!» І всі запитують: «Господи, коли ж ми Тебе бачили?» І Він відповідає: «Коли ви це зробили одному з ближніх ваших, це ви зробили (чи не зробили) Мені…»

Тому й для нас дорога в Царство небесне, дорога до Христа лежить через добрі справи до ближнього. Ми можемо послужити Богові, коли служимо ближньому. І ми зустрічаємося з Богом в особі — того, хто служить ближнім.

Велика середа — це день зради. Бо саме в цей день Іуда за 30 срібників продає Христа…

Четвер — це день Таємної вечері. Напевно, один з найважливіших днів Страсного тижня. В народі його називають «чистим». Не тому, що треба було прибратися до цього дня (і зазвичай це так і робили), а тому що в цей день всі йшли до сповіді і до причастя, бо у Великий четвер Господь встановив таїнство причастя…

Страсна п’ятниця починається в четвер увечері. У храмах ми читаємо 12 Страсних Євангелій. Ми розповідаємо і слухаємо про ті жахливі події, які відбувалися в Єрусалимі. І Господь сходить на хрест, приносить Себе в жертву за нас із вами. Насправді шлях християнина — це теж шлях на Голгофу…

Цього року Велика субота збігається зі святом Благовіщення, Благовіщення Діві Марії про те, що в неї народиться Спаситель. І блага вість про те, що Воскресіння ось-ось має настати, поєднується цього року. Субота називається «тихою», бо ми зазвичай менше говоримо в цей день і зосереджуємося на тому, що має відбутися пасхальної ночі…»

***

Повністю розшифровку сенсів Страсного тижня дивіться у відео.

Протоиерей Георгий Коваленко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Страстная седмица

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2970

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар