Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Що може зруйнувати шлюб церковний, і зробити благословенним шлюб цивільний?

Версия для печатиВерсия для печати

Що спільного між церковним, РАГСівським і цивільним шлюбами?

Перш ніж відповісти на це запитання, скажу, чим ― у моєму розумінні ― ці союзи чоловіка і жінки відрізняються: мірою відповідальності. І цивільний шлюб в цій системі координат є найбезвідповідальнішим.

Пояснюю: церковний шлюб ― це обітниця один одному перед Богом і церковною громадою. Церковний шлюб ― це Таїнство і, як говорить Святе Письмо, «те, що Бог поєднав, людина не роз'єднує».

Державний (РАГСівський) шлюб ― це відповідальність, закріплена юридично. Як варіант, передбачається і розлучення. Цивільний шлюб ― союз добровільний, що тримається нібито на довірі і любові. Але без благословення і без повноцінної юридичної визначеності. Розійтися можна будь-якої миті, а спірні питання вирішувати в суді.

Той, хто йде до храму, принаймні бажає і планує створити міцну сім'ю. Той, хто до храму не йде, а реєструє шлюб у РАГСі, вже підсвідомо передбачає можливість розлучення.

А той, хто не йде ні до храму, ані до РАГСу, насправді ухиляється від відповідальності. Особливо це стосується чоловіків.

А що ж спільного в таких різних союзах? Це любов і діти. По-перше, «шлюб», навіть етимологічно, від «любові». А єдиною заповіддю і благословенням Адаму і Єві в Раю було ― «плодіться і розмножуйтеся та населяйте землю».

Хоча бувають шлюби і без любові, і без дітей...

Але є ще те, що може зруйнувати навіть церковний шлюб, або зробити благословенним шлюб цивільний. Це ― виконання або порушення однієї з десяти Божих Заповідей, єдиних для юдеїв, християн і мусульман: «Не твори перелюбу», тобто «Не зраджуй».

Де є вірність, там є любов, а де є зрада, там немає шлюбу ― ані церковного, ані юридичного, ані цивільного.

Саме тому апостол Павло говорить, що віруючій чоловік/дружина не має залишати своєї невіруючої дружини/чоловіка, якщо вона/він згоден жити з ним/нею, бо «невіруючий чоловік освячується жінкою віруючою, невіруюча жінка освячується віруючим чоловіком. Інакше діти ваші були б нечистими, а тепер святі».

Тому для мене шлюб ― це, перш за все, любов і вірність, які благословляє Бог, а не тільки наявність чи відсутність штампу в паспорті або свідоцтва про вінчання.

Хоча досконалим шлюбом, з церковної точки зору, можна вважати лише поєднання досконалої форми (таїнство вінчання як видимий знак Божого благословення) і досконалого змісту (взаємної любові і вірності).

А ще дар Божий ― діти і діти дітей!

Блог на tsn.ua

Протоиерей Георгий Коваленко
Блог прот.Георгия Коваленко на сайте ТСН

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2797

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар