Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Середа великої зради

Версия для печатиВерсия для печати

Велика Середа Страсного тижня – це день, в який ми згадуємо, як Іуда зрадив Іісуса за тридцять срібняків.

 

«Фінансове питання» в євангельській оповіді про зраду

Важливо розуміти, що Іуда не продав Христа, хоч і отримав за зраду гроші. Це зрозуміло хоча б тому, що він не став торгуватися, а взяв стільки, скільки йому запропонували первосвященики, до яких він прийшов з пропозицією видати Іісуса.

Хоча саме «фінансове питання» присутнє в євангельській оповіді про зраду в Велику Середу, на згадку про яку Церква встановила постувати кожну середу впродовж року.

Євангеліє розповідає нам про грішну жінку ― Марію, яка приходить до Христа з дорогоцінними пахощами і омиває ними ноги Спасителю. Це збурює Іуду, який каже, що краще було б продати ці пахощі, а гроші роздати бідним.

Але не бідних любить Іуда, а гроші, бо саме в нього скринька з «бюджетом» апостольської громади. Саме після цієї події Іуда остаточно вирішує зрадити Іісуса і видати його місцезнаходження первосвященикам.

Христос ― глава Юдейської держави, Іуда ― міністр фінансів?

Але срібролюбство ― не основна причина таких дій. Іуда зрозумів, що Христос ― не той Цар, якого він чекав.

Іуда, як і більшість юдеїв того часу, чекав не біблійного Месію-пророка, а земного володаря-переможця, який з Божою допомогою визволить Ізраїль і поставить його над усіма довколишніми народами.

Іуда зрозумів, що Христос не буде піднімати повстання і не боротиметься за владу. Христос не буде очолювати Юдейську державу, в якій Іуда міг би зайняти місце «міністра фінансів» і розпорядника «бюджету».

Більш того, Христос спокійно говорить про свої майбутні страждання і страту всього за кілька днів.

А після того, що Іісус вчинив в Єрусалимському Храмі, повиганявши звідти торговців і відкрито викриваючи суть фарисеїв і первосвящеників, було зрозуміло, що Христос наражається на реальну небезпеку, яка загрожує і тим, хто довкола Нього.

Іуда все «правильно» прорахував і поспішив запропонувати послуги тим, хто вже шукав нагоди розправитися з Іісусом.

Єдине, чого не врахував Іуда, так це того, що Христос ― не земний правитель, а Володар Небесний, Який прийшов принести себе в Жертву за всіх людей, а не за окремий народ. Який не тільки помре на Хресті, але й Воскресне. Який не змінить земний порядок речей, але відкриє небесну перспективу, яка змінить і історію людства.

Христос давав Іуді шанс

Іуда зрадив Іісуса, бо перестав у Нього вірити як у Христа. Бо віра Іуди вимірювалися лише земним (грошима і владою). Фігура Іуди є однією з найбільш складних і трагічних в Євангелії.

Побачивши, до чого привела зрада, Іуда розкаюється, намагається повернути гроші і врешті-решт закінчує життя самогубством.

Може виникнути запитання: чому Господь настільки немилосердний до Іуди? Відповідь очевидна, якщо згадати, що Бог створює людину вільною і зі свобідною волею.

Почитайте Євангеліє. Христос буде ще декілька разів намагатися достукатися до Іуди, але Іуда продовжуватиме брехати і не відмовиться від того, що замислив, і реалізує це в ніч проти п'ятниці в Гефсиманії.

Більше того, Іуда, навіть розкаявшись, не дає Богові шансу допомогти виправити помилку, бо накладає на себе руки.

І в цьому історія Іуди є протилежною до історії апостола Петра, який також зраджує Христа, тричі зрікаючись Його. Але Петро залишається жити, приносить щире каяття і подальшим власним життям доводить, що справжня віра і довіра Богові може творити дива і відкривати двері Царства Небесного.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Понеділок вигнання торговців

ВЕЛИКИЙ ВІВТОРОК: притчі та смисли

ТСН

Протоиерей Георгий Коваленко
Блог прот.Георгия Коваленко на сайте ТСН
Великая среда
Страстная седмица

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4526

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар