Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

АРХІВ САЙТУ «lavra.ua». Ігумен Лонгин (Чернуха): «Свята мучениця Тетяна є для нас прикладом послуху батькам та вірності Отцю Небесному»

Версия для печатиВерсия для печати

Засновник недільної школи для дітей при Києво-Печерській Лаврі о.Лонгин (Чернуха) в інтерв’ю з нагоди дня пам'яті мучениці Тетяни Римської розкрив значення подвигу святої для виховання сучасного покоління молоді.

24.01.2011 г.

Архимандрит Лонгин (Чернуха)
– Ваше Високопреподобіє, розкажіть, будь ласка, про святу мученицю Тетяну. За що Церква зарахувала її до лику святих?

Сонм святих Православної Церкви багатий мучениками та сповідниками віри, життя і подвиги яких припали на перші найважчі століття існування Церкви Христової. Сьогодні ми молитовно звертаємось до них, черпаючи із житій святих повчання для свого духовного вдосконалення.

Свята мучениця Тетяна була родом із сім`ї знатного римлянина, але її батько разом з тим був таємним християнином, адже на той час у Римській імперії не дозволялося сповідувати вчення Ісуса Христа. Від свого батька свята Тетяна отримала виховання, яке ґрунтувалося на засадах християнської моралі. За милосердя до людей та міцну віру в Бога вона сподобилася бути дияконисою, тобто служителькою в одній з християнських общин. Цьому покликанню дівчина свідомо присвятила своє подальше життя.

Але під час гонінь на християн у 225 році, буквально за сто років до того як Костянтином Великим було видано Міланський едикт, який дозволив християнам вільно сповідувати свою віру, Тетяна прийняла страждання за Христа. Декілька разів її примушували принести жертву язичницьким богам, але по молитвам святої Тетяни язичницькі капища руйнувалися. За непохитне стояння у вірі та дива, які звершувала свята, її вивели на арену Колізею і піддавали жорстоким катуванням, але мучениця залишалася неушкодженою. Таким чином Господь показував силу її віри та молитви.

Насамкінець на арену випустили лева, щоб звір розшматував дівчину, але тварина лащилася до мучениці і замість неї накинулась на знатного сановника Євменія, розірвавши його. Врешті решт язичники, не маючи можливості примусити святу поклонитися язичеським богам і зректися Христа, винесли їй смертельний вирок – за рішенням суду святій Тетяні відсікли голову.

– Отець Лонгин, як у цей день Церква вшановує пам'ять святої? 

У храмах звершується Божественна літургія, під час якої підносяться молитви до святої мучениці. Священики у проповідях нагадують віруючим про подвиг звичайної дівчини, яка багато століть тому, завдяки непохитності у любові до Бога, претерпівши  смертні страждання, сподобилася стати святою.

Сьогодні день Небесного Покровителя, або, як кажуть, день Ангела чи тезоіменитства жінок, які носять ім’я Тетяна. Переклад цього імені з грецької мови буквально означає «устроїтелька». Хочеться побажати, щоб життя всіх, хто названий на честь святої мучениці Тетяни, улаштовувалося згідно з Євангельським вченням і ці жінки у своєму житті насправді несли мир світу.

Свята мучениця Тетяна є для нас прикладом послуху батькам та вірності Отцю Небесному. Вона непохитно дотримувалась настанов, які батько-християнин заклав у її вихованні. Для нас свята Тетяна насамперед має бути взірцем любові до Бога та стійкості у вірі, яку вона засвідчила своєю мученицькою кончиною. 

– Отче, з чим пов’язана традиція вважати святу Тетяну покровителькою студентства?

З кінця XVIII ст. на Русі день пам’яті святої мучениці Тетяни став вважатися днем студентства. Це пов’язано із затвердженням цього дня у 1755 році Імператорського указу про заснування вищого світського навчального закладу – Московського університету та двох гімназій. З часом при університеті було засновано храм на честь святої мучениці Тетяни. Студенти, звичайно, святкували цей день, який традиційно супроводжувався торжествами та гуляннями. Під час таких святкувань траплялося, що городовий, побачивши студента, чемно кланяючись, запитував, чи не треба пану студенту допомогти у чомусь.

Безумовно, це студентське свято має наслідувати, перш за все, любов до науки, любов до знань, але тих знань, які підкріплюються Христовою вірою, адже знання і віра в Бога – це потужна творча сила, яка допомагає молодій людині стати повноцінним членом суспільства.

Матеріал підготували Алевтина Ільїна та Олександр Данілевський
Фото Алевтини Ільїної 

lavra.ua

 

Архимандрит Лонгин (Чернуха)
Святая мученица Татьяна

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3193

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар