Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Розпочався Великий піст-2018

Версия для печатиВерсия для печати

Якщо пересічну людину спитати, що таке піст, більшість відповість: це – коли неможна їсти ковбаси. Але існує альтернативне визначення. Його пропонує Іоанн Златоуст: «Істинний піст є ухиляння від зла, угамування язика, відкладання гніву, приборкання похоті, припинення наклепу, брехні та клятвопорушення. Хто обмежує піст лише утриманням від їжі, той найбільше ганьбить його. Ти постуєш? Доведи мені це своїми справами. Яка користь, коли ми утримуємося від м’яса і риби, а братів своїх угризаємо і з’їдаємо?»

Тож подивимося на духовну складову постування, розглянувши історію його виникнення та особливості початку.

Великий піст 2016

***

Великий піст – це час нашого духовного і тілесного відродження до Світлого Христового Воскресіння. Коріння постування – ще у старозавітній традиції, коли народ Божий у відповідальні та важкі моменти історії накладав на себе обмеження в їжі й посилював молитву.

Великий піст у православних християн – найдавніше установлення, яке корінням своїм сягає ще апостольських часів.

Великий піст: одвічні сенси і сучасні форми

Як дізнаємося з Євангелія, початку земної проповіді Господа Іісуса Христа також передував піст – коли Спаситель постував у пустелі сорок днів, а наприкінці пройшов через спокушання від диявола. Майже стільки – шість тижнів – триває Великий піст у православних, який завершується святом Входу Господнього до Єрусалима. Після цього настає окремий часовий відрізок, так званий Страсний Тиждень, – ось чому загальна кількість пісних днів – сорок вісім, і останні шість із них – найвідповідальніші, присвячені згадці про спокутні страждання Сина Божого за людство.

***

Перший тиждень Великого Посту – дуже важливий. Він вводить нас в особливий духовний ритм життя, закликаючи бути стриманими в їжі й побуті, уникати зайвих розваг, натомість відвідувати, якомога частіше, неповторні великопісні богослужіння…

Від понеділка до четверга першого тижня в храмах лунає Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського, який крізь образи Біблії – від Старого до Нового Завіту – проводить душу стежкою каяття.

Великий канон прп.Андрія — трьома мовами. Понеділок 

Великий канон прп.Андрія — трьома мовами. Вівторок 

Великий канон прп.Андрія — трьома мовами. Середа

Великий канон прп.Андрія — трьома мовами. Четвер

***

Багато людей питають: чого не можна їсти під час Великого посту? Церква з усією відповідальністю наголошує: передусім не можна їсти ближнього.

Що ж стосується звичайного харчування – це рослинні продукти. Хоча діти, літні люди, вагітні та хворі, а також подорожуючі й ті, хто важко фізично працює, можуть споживати те, що є необхідним для них за станом здоров’я та рекомендаціями лікарів.

Тим, хто не має протипоказань за станом здоров’я, варто проявити здоровий глузд та споживати пісну їжу в такому меню, яке здатне підтримувати працездатність храму людської душі – тобто нашого тіла.

І не забувати: ще апостол Павло казав, що склад їжі не наближує і не віддаляє нас від Бога. Та й піст без молитви та без справ милосердя ніколи не принесе бажаного результату.

До речі: в часи Вселенських Соборів утримання від м’яса розглядалося насамперед як можливість заощадити певні кошти на годування убогих. Тому навряд чи, пісний стіл з надзвичайно дорогих морепродуктів, екзотичних фруктів та різноманітних рослинних делікатесів по-справжньому пісний в очах Христа…

Если мы своим постом смущаем ближних – 5 советов от епископа Ионы

***

Аскет та досвідчений пісник, святитель Іоанн Златоуст надавав наступні поради для правильного посту: «…Якщо побачиш жебрака, подай милостиню; якщо побачиш ворога, помирися; якщо побачиш свого друга щасливим, не заздри; якщо побачиш красиву жінку, пройди повз неї. Нехай постують не самі вуста; а й зір, і слух, і ноги, й руки, й все тіло. Нехай постують руки, залишаючись чистими від крадіжок і хабарів. Нехай постують ноги, припинивши ходити на протизаконні видовища».

Господь закликає під час посту відмовитись від похмурого обличчя, звершуючи постування не зовні, а в серці. Отже, увійдімо у Великий піст бадьорими, адже недарма для православних це – весна духовна, час, коли наша душа прикликана знову воскреснути разом із Воскреслим Христом!

Про початок Великого посту портал Отченаш.укр радить

ПОСЛУХАТИ

Великий покаянный канон на распев – хор Ионинского монастыря
Великий покаянный канон — читает Блаженнейший Митрополит Владимир
Великий покаянный канон на распев с канонархом, хор Киево-Печерской Лавры
«ПереХрестя»: про Великий піст — слухайте on-line
Православний календар. Початок Великого посту

ПОДИВИТИСЯ

Игумен Дохиара ― о Великом посте. ВИДЕО
Фильм о.Лонгина (Чернухи) «Канон прп.Андрея Критского в Киево-Печерской Лавре»
Великий піст під час війни та кризи — онлайн-конференція з протоієреєм Георгієм Коваленком в прес-центрі газети «Комсомольська правда в Україні»

ПОЧИТАТИ

Прощення в добу інформаційних війн
Чому так важливо прощати напередодні Великого посту? (+аудіо)
Готовимся к Великому посту. Как это происходило в Киево-Печерской Лавре… 100 лет назад
Что делать, если «смирение» «зашкаливает»?
Постная Триодь: книга, равной которой нет
Кто есть кто в Каноне Андрея Критского? Понедельник
«Великий пост – всегда труден. Для человека вообще трудна работа над собой» – епископ Никодим (Барановский)
Молитва по соглашению: маленький текст, который учит большому счастью…
10 запитань про таїнство СОБОРУВАННЯ
Про читання Псалтиря у Великий піст
Молитва прп. Єфрема Сиріна українською мовою
Великий пост
Перший день Великого посту

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
14931

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар