Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Рішення Константинополя щодо Екзархату російських парафій в Європі не має жодного стосунку до РПЦ — прот. Георгій Коваленко

Версия для печатиВерсия для печати
28 листопада 2018 | Актуальний коментар

Ректор Відкритого православного університету прокоментував реакцію українських ЗМІ на рішення Синоду Вселенського патріархату розпустити Західноєвропейський Екзархат російських парафій в Європі.

Дещо здивований сьогоднішніми заголовками електронних ЗМІ (ТСНУкраїнська правдаЛевый Берег - LB.UA та інших), — пише о.Георгій. — Гадаю, варто пояснити:

Рішення Константинополя щодо власного Екзархату російських парафій у Європі не має жодного стосунку до РПЦ, хіба що Константинополь таким чином намагається захистити власні парафії від захоплень і переведень у Московський патріархат, останнє з яких відбувається у Флоренції з жовтня. Але давайте дочекаємося офіційних пояснень від Константинополя і реакції духовенства і вірних «російських» парафій Константинопольського патріархату.

P.S. Шановні журналісти шанованих мною видань. Якщо вам ця тема дійсно цікава, то зверніться до людей, які є в ній експертами і не поширюйте недостовірної інформації.

***

Довідка: Екзархат утворився на початку 20-х років довкола колишнього Волинського митрополита Євлогія (Георгієвського) як самокероване церковне об’єднання російських емігрантів з більшовицького СРСР.

Спочатку він діяв з благословення патріарха Тихона як закордонна структура РПЦ, але в 1930 році новий очільник і майбутній патріарх РПЦ митрополит Сергій (Страгородський), який взяв курс на колаборацію з радянською владою, намагався змістити митрополита Євлогія і взяти під контроль емігрантські парафії. Як результат — митрополит Євлогій, духовенство та віряни Екзархату перейшли під юрисдикцію Константинопольського патріарха.

Потім була насичена подіями історія спроб повернутися і повернути цілу структуру чи окремі парафії в юрисдикцію Московського патріархату. Були і зміни статусу (Екзархат, архієпископія і навіть самопроголошена автономія з метою створення Французької автокефальної церкви) і протистояння як з МП, так і з РПЦЗ і навіть з Константинополем. Були і захоплення храмів, і багаторічні судові процеси, але головними плодами цього Екзархату російських парафій Константинопольського патріархату було інше.

Саме до вірних Єкзархату належали відомі філософи і богослови ХХ століття, вислані більшовиками або вже народжені в еміграції. Серед них: Миколай Бердяєв, о. Сергій Булгаков, о. Василій Зеньковський (до речі, міністр сповідань в уряді Скоропадського), Антон Карташев, Георгій Флоровський, єп. Кассіан (Безобразов), Петро і Микита Струве, о. Кіпріан Керн, о Миколай Афанасьєв, о. Іоанн Мейендорф, о. Олександр Шмеман і багато інших.
Саме ці люди створили квітник вільної і творчої православної думки ХХ століття — Свято-Сергієвський православний богословський інститут (1925), найвідоміше російськомовне емігрантське християнське видавництво YMCA-press (1921), один з перших православних молодіжних (РСХД, 1923) і екуменічних рухів — Співдружність святого Албанія і святого Сергія (1928). А ще структура і парафії продовжували жити згідного соборноправних рішень Собору РПЦ 1917-18 рр., про які МП, відновлений Сталіним, до цих пір воліє не згадувати.

А ще серед духовенства і вірних цієї юрисдикції мої особисті друзі і щирі друзі України Alexis StruveAntoine Arjakovsky

За матеріалами ФБ-сторінки Георгія Коваленка

Протоиерей Георгий Коваленко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1259

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар