Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Прощена неділя 2016: Звідки походить традиція просити пробачення

Версия для печатиВерсия для печати

Прощена та сиропусна — такі дві назви має ця неділя, яка передує початку Великого посту.

Друга назва пов’язана з тим, що цієї неділі, яка є останнім днем масляниці, ми заговляємося на піст та востаннє перед Великоднем споживаємо сир разом з іншими молочними продуктами, які ще попущені, тобто дозволені.

***

На Прощену неділю ввечері в багатьох православних храмах звершується особлива служба, під час якої всі присутні – священнослужителі і народ Божий – просять один в одного прощення, вклоняючись низько в ноги.

Звичай цей пішов від традиції, яка існувала на сході в багатьох монастирях – тамтешні ченці зазвичай на час святої Чотиридесятниці розходилися з монастирів до пустель, щоб там, подалі від спокус і людських очей, звершити подвиг усамітненої молитви й утримання. А тепер уявіть: складні природні умови, дикі звірі, меч злочинця – на них чекали всі ці небезпеки, і вони розуміли, що, можливо, це прощання – останнє, тому й просили прощення один в одного наче перед смертю.

Ми ж сьогодні мусимо підготуватися до подорожі у внутрішній простір свого серця. Та очистивши цей простір від гріха і беззаконня, зустрітися в ньому з Богом.

ЧИН ПРОЩЕНИЯ: молитвы, поклоны, песнопения. Текст с переводом

Прощена неділя 2016

Друга назва пов’язана з тим, що цієї неділі, яка є останнім днем масляниці, ми заговляємося на піст та востаннє перед Великоднем споживаємо сир разом з іншими молочними продуктами, які ще попущені, тобто дозволені.

***

Читання з книг Нового Завіту в цей день нагадують останній інструктаж з приводу налаштування на правильне постування. Першим серед цих читань нас зустрічає уривок з листа святого апостола Павла до християнської громади міста Рим, в якому він виголошував:

«… Hiч минула, а день наблизився: отже, вiд­кинь­мо дiла темряви i зодягнiмось у зброю свiтла. Як удень, будемо поводитися благопристойно, не в розгулах i пияцтвi, не в перелюб­ствi й розпустi, не в сварках і зазд­рощах; а зодягнiться в Господа нашого Iсуса Христа i піклу­вання про плоть не обертайте на похотi.

Hемiчного у вiрi приймайте без суперечок про погляди. Бо один вiрить, що можна їсти все, а немiчний їсть овочi. Хто їсть, не зневажай того, хто не їсть; i хто не їсть, не осуджуй того, хто їсть, тому що Бог прийняв його. Хто ти, що осуджуєш чужого ра­ба? Перед своїм Господом стоїть вiн або падає. I буде поставлений, бо Господь має силу поставити його».

***

Також в цю неділю згадується подія вигнання Адама з раю – через порушення заповіді утримання відлучив він себе від спілкування з Творцем.

Так само через утримання ми знову стаємо на дорогу духовного виправлення, повертаючись до життя за Правдою Божою з полону гріхів і пристрастей.

Вступая в Великий пост, вспомним, с чего всё начиналось: Адамово изгнание

***

Але головний сенс цієї неділі закарбований у її першій назві – Прощена. В цей день в усіх православних храмах лунає Євангеліє, в якому Христос звертається до кожного з нас такими словами:

«Бо якщо ви прощатимете людям провини їхні, то простить і вам Отець ваш Небесний. А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших.

Коли ж постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони роблять похмурими обличчя свої, щоб показати людям, що постять вони. Істинно кажу вам: вони вже мають нагороду свою. Ти ж, коли постиш, намасти голову твою і вмий обличчя твоє, щоб не показувати людям, що ти постиш, але Отцю твоєму, — Який у таїні; і Отець твій, Який бачить таємне, воздасть тобі явно.

Не збирайте собі скарбів на землі, де міль та іржа точать і де злодії підкопують і крадуть. Збирайте ж собі скарби на небі, де ні де міль ні іржа не точать і де злодії не підкопують і не крадуть, бо де скарб ваш, там буде й серце ваше».

***

Завершується підготовка до Великого посту, часу покути й примирення людини з Богом. Від понеділка до четверга в храмах лунатиме Великий покаяний канон преподобного Андрія Критського, налаштовуючи нас на відповідний стан душі. Бажаємо вам, шановні брати й сестри, не пропустити ці унікальні постові богослужіння, які звершуються, зазвичай, увечері, по всіх православних храмах.

Також, перебуваючи в просторі Прощеної неділі, закликаємо всіх до взаємного прощення і примирення, адже відсутність миру – це війна і розділення. Тож подолаймо цей стан спершу у власному серці, потім – у сім’ї та в колі друзів, а після цього і в усій країні!

Господь наш Іісус Христос нехай укріпить усіх нас на подвиг Великого посту!

Про Прощену неділю портал Отченаш.укр радить

ПОСЛУХАТИ

Прощення у часи війни та кризи - прот.Георгій Коваленко
Прощена неділя. Проповідь Блаженнішого Митрополита Володимира

ПОДИВИТИСЯ

Молодежный священник об обидах и прощении. Отец Иоасаф (Перетятько)
Як провести Прощену неділю? Поради від о.Георгія Коваленка
Чин прощення. Слово Блаженнішого Митрополита Онуфрія

ПОЧИТАТИ

Прощеное воскресенье. С понедельника — Великий пост
Невозможно всех простить в одно Прощеное воскресенье...
Чому так важливо прощати напередодні Великого посту? (+аудіо)
Прощення в добу інформаційних війн
Записки остроумного регента. Прощеное воскресенье и солирующий бас
Готовимся к Великому посту. Как это происходило в Киево-Печерской Лавре… 100 лет назад
Неділя перед Великим постом: Прощена чи Масляна, прощати чи святкувати? — Роз’яснює о.Георгій Коваленко
Прощеное Воскресение. Памяти моей мамы, дорогой и любимой свекрушеньки...
Что делать, если «смирение» «зашкаливает»?
Невыдуманные истории: Чудо прощения
Как прощали новомученики... О Прощеном воскресеньи — священник Анатолий Жураковский
Прощеное воскресение
Чин прощения

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
6833

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар