Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Проект «Сонячні діти»: сорок сім хромосом не вирок, а виклик

Версия для печатиВерсия для печати
27 травня 2016 | Репортаж

Зізнаймось чесно: коли ми чуємо слова «синдром Дауна», перше, що спадає на думку: «Слава Богу, це не зі мою і не з моєю дитиною!» Або співчуваємо мамі: як же їй важко!

Дійсно, цей стереотип закріплювався у нашій свідомості упродовж багатьох десятиліть. Але часи міняються, а разом із ними — рвуться і шаблони.

Синдром Дауна вже не вирок. Не вирок, насамперед, цим людям. А, скоріше, виклик решті «нормального» суспільства. Оскільки серед тих, хто має цю хромосомну особливість, є успішні музиканти, актори, спортсмени…

Міняти стереотипи та допомагати таким людям соціалізуватися покликано чимало різноманітних проектів. Один із них, під назвою «Сонячні діти. Перший дотик», зібрав 47 фотографій малюків, які живуть із незапланованою, зайвою 47-мою хромосомою ДНК.

«Я – дитина, я – не синдром Дауна!» — 13 травня у Києві херсонський фотограф представить проект, присвячений «сонячним» діткам

Автор світлин — фотохудожник із Херсона Олександр Андрющенко. На виставці, організованій Центром Української Культури та Мистецтва, він днями представив свої роботи.

Олександр зізнався, що з острахом брався за цей проект. Хоча не шукав його. Каже, проект сам знайшов його: «Я вже перефотографував багато, мене фактично немає чим здивувати. Але я вирішив здивувати себе сам: підняв планку в роботі. Насправді, я спочатку дещо боявся цих зйомок, не знав, як воно вийде».

Мету проекту Олександр визначив так: «Ця виставка — для лікування нашого суспільства. Я затіяв проект для того, щоб допомогти цим діткам адаптуватися, інтегруватися в суспільство, щоб вони були повноцінними громадянами».

Автора світлин підтримує і керівник Центру української культури та мистецтва Світлана Долеско. Вона сама багато років опікується «сонячними дітками» і знає, що вони ніколи нікому не робили зла: «Ви чули коли-небудь, щоб ця дитини про когось щось сказала зле? Або зробила якусь шкоду? Або вчинила злочин? Ні, ці діти народжені тільки для того, щоб дарувати щастя. Вони більш нічого не вміють. Нічого, крім посміхатися і давати вам свою любов».

Звичайно, ці діти потребують додаткової уваги і зусиль батьків, каже Світлана: «Можливо, цю дитину не можна віддати у звичайну школу або відправити у магазин по хліб. Але ця дитина і не сидить до півночі в Інтернеті чи в соціальних мережах».

Організатори виставки переконані: нашому суспільству просто необхідно допомогти зробити перший крок назустріч «сонячним дітям». А надто — підтримати їхніх батьків, які здійснюють справжній подвиг. Та ще й не один. По-перше, коли вирішують все ж народити таку дитину, по-друге, залишити її в родині, а не здати у спецзаклад. Нарешті, соціалізувати усупереч нерозумінню та нав’язливому співчуттю оточуючих.

«Бо дуже важко просто дивитись на них і не відвертати очей,— каже відвідувач виставки Андрій. — Цього боїться багато хто з нас. А от автор фотографій переборов цей внутрішній страх. А переступити внутрішню межу і почати до цього ставитися інакше — це дуже величезна внутрішня робота над собою».

На виставці «чіпляють за живе» багато фотографій. Особливо тих, на яких діти сміються. Тим-то проект Олександра Андрущенка і є добрим — бо допомагає зробити перший крок, перший дотик до «сонячної дитини» не прямо на вулиці, а через фотографію.

Організатори проекту покладають надію, що на виставку прийдуть мами інших «сонячних дітей». І побачать, що їхні діти достойні залів і можуть жити таким самим життям, як і в інших людей.

***

Виставка триватиме до 4 червня

Адреса: вул. Хорива, 19-В, Центр Української Культури та Мистецтв

Вхід вільний

Підготували Олена Короткошейко та Вікторія Кочубей

діти із синдромом Дауна

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1615

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар