Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Премудрість-online: прот. Богдан Огульчанський про динаміку особистості

Версия для печатиВерсия для печати

Сьогодні на YouTube-каналі Відкритого Православного Університету з'явився відеокурс протоієрея Богдана Огульчанського «Динаміка особистості – християнський погляд».

прот. Богдан Огульчанський

Чим він може бути цікавим нашому користувачу? Звернімося із запитаннями до автора.

— Отче Богдане, що рухало Вами, коли Ви обирали тему і зміст курсу?

— Весь освітній цикл відеолекцій Відкритого Православного Університету заплановано таким чином, щоб дати широку панораму християнських поглядів, підходів до різних сторін життя. Питання "хто є людина", "хто ми такі", "куди ми йдемо" є актуальним для кожної цивілізації, кожної культури, в якій є шукачі духовного життя. Тому в цьому курсі за задумом простежується – як бачили християни шлях особистості, розвиток людини протягом усієї християнської цивілізації.

Що ще мене спонукало – на початку 2000-х років ми з кількома однодумцями організували богословсько-педагогічні курси, які тоді діяли на території Києво-Могилянської Академії (брали в них участь, зокрема, незабутній архім. Лонгін (Чернуха), Дмитро Болгарський, ще не у священному сані,  та інші творчі люди; згодом курси переформувалися, але продовжуються і зараз на ряді парафій). Оскільки ми вважали, що важливим напрямком курсів є педагогічний, я опрацював джерела і став викладати предмети "педагогіка" та "християнська антропологія". Отже, роздуми про розвиток людини як творіння Божого, про призначення кожного з нас, вже давно і постійно зі мною.

— І все ж – до якого напрямку – богословського, філософського, а може – психологічного Ви б віднесли свій курс?

— Якщо зануритися в цю тему, стає зрозуміло, що кожен із нас, людина як відображення Творця – це неозорий всесвіт. Існує велика сила систем, які описують людину, вироблених богослов'ям, філософією, психологічними науками. Немало з цих систем, які є ефективними і популярними, використовують дуже різні підходи. Тому в наш час неможливо бути фахівцем з "людинознавства взагалі " – це ще більше не під силу, ніж бути фахівцем у "математиці взагалі"  чи "біології взагалі". Я намагався відповісти на питання: як християнська думка бачить у різних епохах, хто є "людина перед Богом" і хто є "людина з іншими людьми", тобто у суспільстві. При цьому важливо, що людина – це не статичний, незмінний об’єкт, а живе створіння, що змінюється, розвивається. Тому мені спала на думку назва курсу "Динаміка особистості. Християнський погляд". Але, звичайно, я розглянув лише деякі із можливих ракурсів, чи кутів зору, які можна дати за 8 годинних лекцій. Багато важливого з того, про що можна було б розповісти, а ще більше – з того, що я хотів би сам збагнути, залишилося у прямому значенні "поза кадром".
Якщо все ж спробувати коротко відповісти точніше на поставлене питання, то відповідь може бути така: говорячи про особистість в епоху створення Нового Завіту та в ранньому християнстві, ми апелюємо до богослов'я, у Новий час – до філософії, а в двадцятому столітті – більше до психології.  Ще один момент – в курсі приділяється увага розвитку в християнському світогляді педагогічних, освітніх ідей. Адже для розвитку, динаміки особистості здатність до навчання, освоєння нових цінностей, умінь, якостей співбуття з іншими людьми є необхідною.

— Ще одне питання може бути цікавим для глядачів і слухачів: як Ви розумієте: що таке загалом духовний розвиток людини? Чи можна вважати, що є одна загальнохристиянська відповідь?

— Я якраз намагався в цьому курсі показати, як відповідь на це питання змінювалась і ускладнювалась у християнській, а згодом і у пост-християнській цивілізації. Для когось би, можливо, простіше би було би вважати, що ідея раннього монашества про аскетичний подвиг як шлях до обоження – це єдина відповідь, яка не має альтернативи. Але  курс показує, що людське суспільство – багатовимірне, в ньому є багато гідних шляхів для християнина, які не можуть бути незмінними з ходом розвитку суспільства. Тому і складно отримати прості, однозначні відповіді на ці питання у світі, який стає дуже складним. Звичайно, Слово Боже, заповіді Христові дають чіткий орієнтир. Але для дієвого слідування цим заповідям – потрібно постійно бути готовим до викликів цього непостійного, мінливого світу. Хотілося би, щоб слухачі курсу пересвідчилися, що багатий і різний досвід християнських спільнот протягом двох тисяч років, досвід подвижників, мудреців, лікарів душ спонукає до праці над собою, відкриває горизонти для кожного.

 Прот. Богдан Огульчанський
«Динаміка особистості – християнський погляд»

Лекція 1.

1/1. Уявлення древніх

1/2. Значення римського права

1/3. Особистість у стосунках з більшим (отець-син)

Лекція 2.

2/1. Динаміка в Посланнях ап. Павла

2/2. Динаміка спільноти

2/3. Діалог з елінізмом

Лекція 3.

3/1. Основні ідеї у ранній Церкві

3/2. Шлях до обоження у аскет. традиції

3/3. Аскетичний шлях через діяння і споглядання

Лекція 4.

4/1. Шлях у монашеській спільноті

4/2. Чесноти спілкування у спільноті за ав. Доротеєм

4/3. Підходи Іоана Ліствичника і Бенедикта Нурсійського

Лекція 5.

5/1. Традиціоналізм, його еволюція у Середньовіччі

5/2. Самореалізація у традиц. суспільстві Середньовіччя

5/3. Формування особистості через освіту

Лекція 6.

6/1. Відродження, Новий Час. Значення ідей Лютера

6/2. Новий Час - раціоналізм та емпіризм. Свобода

6/3. Новий Час - ідея прогресу, свобода і моральність

Лекція 7.

7/1. Особистість в укр. традиції. Філософія модерну

7/2. Особистість у філософії, педагогіці модерну

7/3. Особистість у релігійній філософії модерну

Лекція 8.

8/1. ХХ ст. Свідоме і несвідоме

8/2. ХХ ст. Значення ідей Виготського, Адлера. Фромма

8/3. ХХ ст. Гуманістична психологія

Протоієрей Богдан Огульчанський
Премудрість-online
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4029

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар