
У Відкритому Православному Університеті Софії-Премудрості нова інтелектуальна подія: презентовано онлайн-курс Миколи Симчича «Філософія в Києво-Могилянській Академії XVII-XVIII століть».
Для нас це примітна, хоча і дещо незвична тема.
Науковий коментар до філософського курсу Миколи Симчича дає прот. Богдан Огульчанський.
«Українці звикли пишатися своєю єдиною у Східній Європі початку Нового часу Києво-Могилянською академією. Але ж зміст її навчальних програм для нас залишається «terra incognita». Головна причина — мовний і мисленнєвий бар’єр: на той час викладачі та студенти думали і мислили латиною, схоластичними латинськими термінами і категоріями, які нашому способу мислення та нашій освіті майже недоступні.
Неправильно буде сприймати факт філософії латиною як архаїчний музейний експонат. Європейська латина Середньовіччя та Нового Часу — це гнучкий і багатий інструмент думки усієї європейської культури, мова видатних філософів і науковців. Лише з XVII ст. рідні мови дослідників мало-помалу проникали у науковий дискурс, а латина загалом була витіснена наприкінці XVIII століття. Тому наявність латиномовної філософії в Могилянці свідчить про культурний зв’язок з європейським християнством.
Автор курсу Микола Симчич — сучасний український філософ, для якого філософія КМА знаходиться в центрі його філософських досліджень. Заслуговує на увагу те, як вільно автор оперує витонченою схоластичною думкою, як показує зв’язки могилянської філософії з європейською культурою.
Одна із чеснот курсу — це відкриття панорами європейської університетської філософії взагалі, її основних форм існування: логіки, діалектики і метафізики. Курс вдало доповнює уже вельми популярний онлайнівський цикл лекцій ВПУ професора Андрія Баумейстера — про філософію Томи Аквінського.
Отже, цікавимось, дивимось, вивчаємо — Університет та його викладачі обіцяють багато миттєвостей інтелектуальної насолоди.
Лекція 1. Філософія в КМА. Передісторія
Лекція 2. Система освіти у КМА та джерела для дослідження її філософії
Лекція 3. Ранньомодерна схоластична філософія
Лекція 4. Зміст філософських курсів: діалектика
Лекція 5. Зміст філософських курсів: логіка
Лекція 6. Зміст філософських курсів: фізика і метафізика
Лекція 7. Могилянська філософія в контексті Російської імперії XVII-XVIII ст.
Лекція 8. Спадщина могилянських професорів як об’єкт дослідження
Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:
- Карту «Приватбанку»
- Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
0
Коментарі
Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації
Додати коментар