Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Що чекає Україну після Томосу

Версия для печатиВерсия для печати

Новини, що стосуються релігійного, церковного життя, заполонили в останній час інфопростір. Якщо зазирнути в інтернет, то кожен другий розбирається і в питаннях автокефалії, і в тому, що таке Томос, і навіть знає складні слова типу «ставропігія».

Але разом із тим всі ці процеси тривають в історії досить довгий час і мають наслідки не тільки для церкви, а й вплив на суспільно-політичне життя.

Що буде з православною церквою, після надання Томосу? Які виклики чекають Україну? Про це та інше розмірковували гості програми «Світло»: прот. Геогрій Коваленко, ректор ВПУ, Сергій Бортник, професор КДАіС, прот. Олександр Бахов, голова юридичного відділу УПЦ, та інші.

Аналітики говорять, що наступним кроком, який має відбутися в Україні, має бути об’єднавчий собор. Чи збираєтеся отець-ректор брати участь у соборі і в якій якості?

Прот. Георгій Коваленко:

Наскільки я розумію, собор буде архієрейським, тобто в ньому братимуть участь ті, хто зверталися до Константинополя з проханням і ті, хто бажають до цього процесу залучитися.

Мені більше подобається назва програми, бо ми, починаючи від інтерв’ю, обговорюємо те, що буде до Томосу. Чому я про це згадав?

Мені здається, що УПЦ або взагалі українське православ’я потребує великого соборного процесу. І це не тільки питання, хто збереться для того, щоб зараз об’єднатися, чи для того, щоб отримати Томос. А це питання в тому, якою має бути наша Церква? Для цього нам потрібен великий, можливо, навіть багаторічний процес. От до цього процесу я хотів би бути долучений, і в принципі маю деякі думки щодо цього, працюю над цим не перший рік.

А питання адміністративні — хто буде головувати чи кому належатиме та чи інша парафія, — мене не цікавлять. Мене якраз цікавить, що буде після Томосу і чи вдасться нам нашу Церкву будувати не за московськими тоталітарними, імперськими, середньовічними лекалами. Якщо ми просто змінюємо назву чи мову, то це не робить тих змін, які потребує сьогодні православ’я в Україні.

Ми почули тут дуже цікаву нотку про європейське православ’я. Я б його розширив – про світове православ’я. Про православ’я, яке не передбачає жорсткої такої ієрархічної структури, де дії координуються, де ведеться діалог, де можливі різні позиції. В цьому сенсі, мені здається, що Україна — те місце, де православні різних юрисдикцій могли б продемонструвати євангельські принципи щодо діалогу між собою.

На жаль, на сьогоднішній момент, ми з одного боку бачимо вирішення головної проблеми для людей, з іншого боку, ми знову бачимо бажання побудувати бар’єри і кордони між віруючими.

Дивіться запис програми «Світло» (ефір від 20.10.2018 р.)

УСІ ВИПУСКИ ТЕЛЕПРОГРАМИ «СВІТЛО» ДОСТУПНІ НА САЙТІ КАНАЛУ UA: ПЕРШИЙ

 

Протоиерей Георгий Коваленко
Сергій Бортник
прот. Олександр Бахов
телепрограма «Світло»
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Томос

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2766

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар