Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

#ОТЧЕНАШ рекомендує... Хто є автором Літургії Передосвячених дарів?

Версия для печатиВерсия для печати

Зазираючи в святці 25 березня, зустрічаємо імена таких святих: преподобного Феофана Сигрианського, сповідника XVIII – поч. IХ століть, який пройшов шлях від сановника імператора до аскета-подвижника, історика Церкви. Він прославився своєю мудрістю під час VII Вселенського Собору в Нікеї у 787 році, на якому засудив єресь іконоборства. Саме від імператора-іконоборця Льва Вірменина прийняв преподобний Феофан останнє випробування: тортури та ув’язнення, в якому і відійшов мирно до Бога.

Згадуємо преподобного ХІ ст. Симеона Нового Богослова – це ймення він отримав за вчення про «обоження плоті», яке було сформульовано ним на противагу до популярного тоді «умертвіння плоті». У ті часи його погляди викликало неприйняття і навіть засудження цього видатного мислителя і церковного поета, з думками якого можна познайомитись у п’ятому томі знаменитого «Добротолюбія».

***

25 березня ми вшануємо і святителя Григорія Двоєслова, папу Римського — видатного богослова та вчителя Церкви, який відійшов до Бога в 604 році. Ймення «Двоєслов» походить від тлумачення грецької назви однієї з відомих богословських праць святителя – «Діалогус», цебто – «Співбесіда», яку написано в формі діалогу двох священнослужителів – диякона Петра та святителя Григорія.

Саме йому належить честь упорядкування чину Літургії, яка звершується під час Великого посту щосереди і щоп’ятниці та має назву Літургії Передосвячених Дарів, або – Літургії святителя Григорія Двоєслова.

О Литургии Преждеосвященных Даров смотрите фильм архим.Лонгина (Чернухи)

Раб рабів Божих – так назвав себе святитель, борючись із свавіллям і гординею єпископів та кліриків у той час, коли єдину Церкву бентежили розколи та боротьба регіональних центрів за збільшення повноважень.

Представник знатного римського роду, він був блискучо освіченою людиною і міг би з легкістю піти стежиною царедворця. За деякими даними, святитель до свого посвячення якийсь час був префектом Риму. Але духовний поклик повів його шляхом його предків – святителів Церкви.

Після прийняття чернецтва Григорій на власний кошт засновує великий монастир у Римі та ще шість по всій Сицилії. Два бажання борються в його душі – залишитись для молитовних подвигів у затишній чернечій обителі, з іншого боку – всіма силами послужити Церкві. Вихід святитель знайшов у тому, що побачив своє земне служіння як жертву послуху Богу, що, подібно до аскетизму, вдосконалює людський дух.

Прийнявши в 590 році сан Римського єпископа після численних прохань віруючих, папа Григорій бере на себе турботу не лише про церковні справи. Він сам на кошти Церкви організовує оборону міста від варварів, забезпечує продовольством населення, оплачує війська, будує укріплення, викупає полонених, надає усе необхідне для біженців, і, зрештою, відкуповується від войовничих лангобардів, що оточили Рим.

Величезний авторитет Церкви та вдячна народна пам’ять стали закономірною відзнакою земного життя святителя Григорія, в якому йому вдалося втілити Небесну заповідь про любов до Бога і до ближнього.

***

Згадуючи святителя Григорія Двоєслова, спробуймо поєднати в душі два, на перший погляд, протилежні бажання: молитовне зосередження та дієве служіння ближнім. Адже саме у втіленні цих двох — аскетичної внутрішньої молитви та реальних справ віри – і полягає першочергове завдання духовного життя людини, піком якого є Великий піст.

***

Попри всі зовнішні інформаційні виклики – продовжуймо рухатися дорогою Великого посту через духовне очищення до Світлого Христового Воскресіння, долаючи ненависть, злобу і розділення передусім у власних серцях і сім’ях, добрим словом і витримкою зупиняючи будь-яку ворожнечу серед близьких.

А ще – не припиняймо спільну молитву за Вітчизну:

Господи! Збережи Україну від війни та захисти від нашестя одноплемінних. Не попусти ворогу роду людського розділити Вітчизну, як Твої ризи на Голгофі, але навпаки збери та об’єднай усіх нас навколо Тебе, Твоєї Святої Правди та Твого Хреста, на якому Ти заплатив за кожного з нас найвищу ціну – Власне Життя. Даруй усім нам, Боже, мирне небо над головою, покаяння в серцях та онови в нас пам’ять про Твою Жертовну Любов, навчаючи цій любові кожного з нас. Амінь!

протодиякон Микола Лисенко
свт. Григорій Двоєслов (604)
#Отченаш.укр

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1913

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар