Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Ольга Балакірєва: «Більшість населення вважають себе просто православними» +ВІДЕО

Версия для печатиВерсия для печати

Також на круглому столі у Відкритому Православному Університеті окреме дослідження представила голова правління Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка, заввідділом моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій Інституту економіки і прогнозування НАНУ Ольга Балакірєва.

Ольга Балакірєва

Відкритий Університет провів круглий стіл «Релігійно-конфесійна самоідентифікація населення України». +ФОТОРЕПОРТАЖ

Круглий стіл: соціологи оприлюднили нові дані щодо релігійної самоідентифікації українців, частоти молитви, мови спілкування і геополітики

Зокрема, коментуючи результати соціології, пані Ольга зазначила:

«У межах нашого постійного моніторингу громадської думки дорослого населення України ми спільно нашими організаціями проводимо вивчення різних аспектів, зокрема й тих, які стосуються церковно-конфесійного самовизначення серед населення.

Для виступу у Відкритому Православному Університеті я аналізувала динаміку з 2009 р.: яким чином відбувається зміна тих, хто себе відносить до УПЦ МП і до УПЦ КП. Перш ніж почати дослідження, ми дивилися, як трансформується частка людей, які визнають себе релігійними/нерелігійними.

Більш глибока динаміка, починаючи з 1996 р., показала, що частка тих, хто себе визнає нерелігійними, зменшилася більше, ніж у два рази. Якщо в 1996 р. таких було 32%, то зараз їх лише 14%. Отже, більшість людей визнає себе релігійними.

Але значно складнішою є ситуація з конфесійною належністю. Люди не завжди ідентифікують свою релігійність відповідно до певної конфесії. Можна сказати, що у нас дуже значна частка, приблизно 40% населення, кажуть: «Я дотримуюсь православ’я, але для мене не має значення — це КП чи МП». Тобто, люди не ідентифікують себе певним чином.

Коли ми проаналізували ці дані в динаміці, то побачили, що за останні роки у нас зменшується частка тих, хто ідентифікує себе належним до Церкви Московського  Патріархату, і ми вважаємо, що тут є низка чинників, які стосуються, з одного боку, зростання тих, для кого це не важливо. І це зростання дійсно відбувається.

З іншого боку, тут, безперечно, діє соціокультурний фактор, який має вплив і політичної складової: коли люди можуть належати до громад МП, але на сьогоднішній день їм це некомфортно визнавати. Тож вони себе відносять, скоріше, просто до православ’я, не визнаючи свою конфесійність. Тому що частка тих, хто визнає свою належність до КП, зростає, але я не можу сказати, що це суттєве збільшення і що відбувається перетікання від МП до КП.

Отже, наші останні дані показують: ті, хто себе відносять до КП – це 17%, до МП – 14%. І, як я вже сказала, більше 40% — це ті, хто себе вважають православними без визначення належності».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Михайло Міщенко: «Релігійна ідентичність наших громадян постійно змінюється»

Олена Богдан: «Погляди вірян КП і МП є значно ближчими, ніж ми часто уявляємо»

Лариса Владиченко: «В 90-ті в Україні було зареєстровано багато «паперових» релігійних громад»

Ольга Балакірєва
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2636

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар