Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Об’єднує Христос, і не треба вирішувати, який день більш християнський — 25-те чи 7-ме — Георгій Коваленко

Версия для печатиВерсия для печати

Від позаминулого року 25 грудня, Різдво Христове за григоріанським календарем, є святковим днем у державі. Також залишається таким святковим днем і 7 січня — Різдво за юліанським календарем. Об’єднана Православна Церква України поки що відзначає Різдво саме 7 січня.

Предстоятель ПЦУ Епіфаній в інтерв’ю Радіо Свобода заявляв, що не варто поспішати змінювати календар, адже не всі люди це сприймуть. Раніше речник УПЦ КП Євстратій (Зоря) запевняв, що надання українській церкві томосу про автокефалію не передбачає обов’язкової зміни дати святкування Різдва. Різдво за старим чи новим стилем, коли святкувати, чому так важко змінити дату? Про це у програмі «Ваша Свобода» дискутували релігієзнавець Оксана Горкуша, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко та голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП) Климент (Вечеря).

О. Георгій Коваленко

«Я би не робив вибір «або — або», я би ставив «і — і». Різдво 25 грудня — це можливість включитися у світовий, європейський контекст і світовий православний контекст, бо більшість православних країн святкує саме 25 грудня. А 7 січня — це контекст наш, український. Я думаю, мати два Різдва — це для нас певне вікно можливостей відкрити для себе Різдво світове і залишити власні традиції.

Ми у Відкритому православному університеті вже декілька років, ще до того, як держава проголосила вихідний, робимо таку подію, яку назвали «Open Christmas», саме 25 грудня. Ми наповнюємо різдвяними сенсами 25 грудня. Відкрите Різдво. В цей день ми відкрили для себе можливість некулінарного відзначення Різдва. Тому що ми всі свої традиції знаємо, 7 січня в нас столи накриті, всі радіємо, святкуємо. А коли у нас ще піст, ми могли б зосередитися на чомусь більш інтелектуальному.

Ми проводили міні-лекції, співали колядок іншими мовами, дізнавалися про традиції інших народів, проводили благодійний ярмарок, презентували книжки. Це була насичена інтелектуально-просвітницька, культурна програма, яка щороку збирає все більше і більше людей. І 25 січня 2018 року приміщення, яке ми зазвичай використовували, не змогло вмістити всіх бажаючих долучитися до цієї традиції.

Тому, думаю, нам варто долучатися до 25 грудня, але таким чином, щоб не забувати власну традицію 7 січня. А потім час покаже, що буде «Новим роком», а що буде «Старим новим роком.

***

Я спілкувався на цю тему з греко-католиками. У них своя, американська історія. Вони спробували перейти на 25-те, але частина громад не захотіла цього. І частина громад в Америці служать і 25, і 7-го. І як сказав владика Епіфаній. Не треба розділяти людей, а треба їх об’єднати. А об’єднати їх можна не тільки в одній даті, але й в поважному ставленні до того, ЩО різні люди в різні дати святкують. А що святкують? Різдво Христове. Тож об’єднує Христос і Його день. І тому не треба вирішувати, який день є більш християнським».

Філософ-релігієзнавець Оксана Горкуша

«Поки суспільство не дійде до одного регламентативного шару, в тому числі темпорального, не варто поспішати. Дуже правильно сказав митрополит Епіфаній: є розуміння, що ми живемо радше за часом європейських країн, які святкують 25 грудня, але також є розуміння того, що велика частина українців ще не готова до відзначення саме цього Різдва в церкві.

***

Пам’ятаєте, як Христос казав: «Не людина для суботи, а субота для людини». Ми не дату святкуємо, не прив’язку до моменту. Звичайно, можна прив’язатися до умовного календаря. Але ми пам’ятаємо декілька перших сторіч, коли взагалі не святкували Різдва Христового, тому що не знали, коли саме Він народився. Потім за різними підходами відтворювали цю дату. Навіть деякі отці церкви не розуміли, навіщо люди так хочуть прив’язати Різдво Боголюдини до конкретного часового виміру.

Сьогодні Різдво Христове отримує для нас оновлене, сакральне значення».

Повний запис програми дивіться тут.

За матеріалами ресурсу Радіо Свобода 

 

 

 

Протоиерей Георгий Коваленко
Оксана Горкуша
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Різдво Христове
Єдина помісна православна церква в Україні

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2588

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар