Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

26 червня — Неділя Всіх Святих, заговіння на Петрів піст

Версия для печатиВерсия для печати

Кожен із нас має від хрещення святе ім’я, а разом із ним – святого, якого ми називаємо своїм небесним заступником. День пам’яті цього святого є іменинами, або ж – Днем Ангела, і завжди відзначається кожною віруючою людиною.

Ця неділя — унікальний день, адже День Ангела святкує кожен із нас. Це – Неділя Всіх Святих.

Неделя всех святых

День цей є першою неділею після П’ятдесятниці і завершує цілий ряд Господніх Святкувань від Великодня до Трійці.

Це не є випадковим: адже, за влучною думкою святителя Інокентія, архієпископа Херсонського, те, заради чого Господь наш Іісус Христос був розіп’ятий, потім воскрес, потім вознісся на небо – це надання можливості піднятися на небо всьому грішному роду людському, для чого й умолив Христос Отця послати Духа Святого, а за Його допомогою, через одухотворення людина освячується Його Благодаттю, і може досягнути святості.

Тобто, заради того, щоб усі ми стали святими, і була потрібна велика Христова Жертва, Вознесіння, а потім і Сходження Святого Духа.

Вшановуючи цієї неділі Всіх Святих, що од віку просіяли, навіть тих, чиї імена нам невідомі, Церква показує, яким чином ми можемо досягти Царства Небесного.

Читайте також:

***

«…Хто не візьме свого хреста і не піде за Мною слідом, той недостойний Мене». Ці Євангельські слова, які в Неділю Всіх Святих лунають у православних храмах, розкривають нам таємницю того, яким чином звичайна людина може відкрити в собі образ і подобу Божу, обираючи жертовну любов і служіння ближньому замість власного «его».

«Отож кожного, хто визнає Мене перед людьми, того визнаю і Я перед Отцем Моїм Небесним; а хто зречеться Мене перед людьми, зречусь того і Я перед Отцем Моїм Небесним.

Хто любить батька чи матір більше, ніж Мене, недостойний Мене; і хто любить сина чи дочку більше, ніж Мене, недостойний Мене; і хто не бере хреста свого і йде слідом за Мною, той недостойний Мене.

Тоді Петро, відповідаючи, сказав Йому: ось, ми залишили все і пішли слідом за Тобою; що ж нам буде?

Іісус же сказав їм: істинно говорю вам, що ви, котрі пішли за Мною, при відновленні світу, коли Син Людський сяде на престолі слави Своєї, сядете і ви на дванадцятьох престолах судити дванадцять колін Ізраїлевих.

І всякий, хто залишить дім, або братів, або сестер, або батька, або матір, або жінку, або дітей, або землі заради імені Мого, одержить в стократ і успадкує життя вічне.

І багато хто з перших будуть останніми, і останні першими».

Євангеліє від Матфея

Глава 10, вірші 32 – 33, 37 – 38, глава 19, вірші 27 – 30

***

Неділя Всіх Святих – останній день, що передує початку першого літнього посту – Петрівки.

Зветься цей піст так, тому що днем його завершення є 12 липня, свято первоверховних апостолів Петра і Павла, а розпочинається він за тиждень після дня пам’яті сходження Духа Святого на апостолів, тому й справедливо назвати цей піст апостольським.

У першохристиянські часи він був призначений насамперед для тих, хто з будь-яких причин не постував під час Святої Чотиридесятниці — посту перед Великоднем. Згадки про цей піст зустрічаються, починаючи від ІІІ століття, а в IV він уже стає частиною загальноприйнятої традиції.

Святий V століття Лев Великий, пояснюючи богословські мотиви Петрівки, зауважував: «Після тривалого святкування П’ятдесятниці піст є особливо необхідний, щоб його подвигом очистити нам думки і зробитись достойними дарів Святого Духа».

За уставом Петрівка не є суворою, і під час неї дозволяється вживати олію та рибу. Також нагадаємо, що вагітні жінки та малі діти від постування звільняються. До того ж ті, хто хворіє або важко працює, і тому не в змозі дотримуватись усіх харчових вимог Петрівки, також можуть дозволити собі вжиток скоромних продуктів – просто в цьому випадку, якщо є така можливість, варто попросити на це благословення у священика.

Розпочинаючи Петрів піст, не намагаймося сховатись за його зовнішніми атрибутами у вигляді пісних страв. Спробуймо пройти цей проміжок часу, максимально уважно до голосу Божого в нашому серці. І кожного разу, стоячи в храмі та вслухаючись у слова «Святая Святим», пам’ятаймо, що вони адресовані також і до нас. І хоча ми, на жаль, не «дотягуємо» до цього високого звання, усі ми покликані по благодаті Духа Святого саме до святості, синонімами якої, напевне, є вірність Богові і любов до Нього не зважаючи ні на що.

Христос посеред нас!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Епископ Обуховский Иона. Вопрос к христианам, опаздывающим на Литургию

День Всех Святых

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
7721

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар