Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

«Навіть Голодомори переживав наш народ. І ці труднощі маємо витримати», — протоієрей Георгій Коваленко

Версия для печатиВерсия для печати
28 листопада 2015 | Юлия Коминко | Інтерв’ю

«Навіть Голодомори переживав наш народ. Тож і ці труднощі маємо витримати», — протоієрей Георгій Коваленко вважає, що за будь-яких умов можна дарувати ближнім душевне тепло, добре ставлення і турботу.

Нашу розмову з отцем Георгієм про Різдвяний піст ми розпочинали з практичних запитань і проблем, які хвилюють нині майже кожного. Як пережити зиму — з усіма її тарифами, цінами на опалення та захмарним подорожчанням ліків.

Протоиерей Георгий Коваленко

Пригадайте 1990-ті...

— Отче, зима, що наближається, несе настрій зовсім не святковий. Пенсії маленькі, зарплати зменшилися. Це запитання — як пережити зиму – стоїть набагато гостріше, ніж в усі попередні роки.

— Ви пригадайте 1990-ті. А люди старшого віку пам’ятають й інші періоди, коли так само було важко. Думаю, механізми проходження через випробування існують і в нашому суспільстві, і в нашому народі, і в кожній родині зокрема. Просто нам усім варто навчитися постувати.

Релігійний піст навчає нас самообмеженню. А самообмеження – це те, що допомагає проходити через випробування. Ми обмежуємо себе свідомо, вчимося терпіти, утримуватися від певних задоволень — кудись не піти, чогось не з’їсти. Цей досвід постування може стати в пригоді й під час економічної кризи.

Прикладом самообмеження мають бути правителі

Але важливо, щоб постувала вся країна. У великій родині діти постують, якщо хочуть, однак батьки тримають піст суворо. Якщо порівняти країну з родиною, то влада – це батьки. І в країні, де криза, першими постувати мають починати правителі й чиновники. Вони мають бути прикладом самообмеження. Тоді буде легше людям, якщо вони бачитимуть, що кожен терпляче проходить цей складний період.

З іншого боку, як на мене, не все добре в тій економічній моделі, яку ми сьогодні маємо в країні. Оплата праці має відповідати певному рівню. Якщо людина працює, вона повинна отримувати гідну зарплату, а не ту, на яку вимушена погодитися. І це питання до тих, хто володіє бізнесом, хто винаймає людей. Нині, на превеликий жаль, багато хто поставлений в умови погоджуватися на будь-яку зарплатню. Однак чомусь великий менеджмент – це великі зарплати, а прибиральниця чи працівник, який робить роботу своїми руками, вчителька чи лікар отримують гроші в розмірі, що не перевищує прожиткового мінімуму.

Ми не можемо змінити економіку, але можемо змінитися самі

І в цих важких економічних умовах треба, щоб змінилося принаймні наше ставлення одне до одного. Християнство проголошує рівність всіх людей перед Богом. Усі рівні, усі гідні. І цього гідного ставлення до оточуючих нам усім треба вчитися. Вчитися бачити поруч із собою людей, які потребують нашої допомоги.

Голодомор: как почтить память жертв? Накормите человека!

Тому я завжди наголошую: Різдвяний піст — це піст благодійності. Саме на нього припадає день Святого Миколая. І ми всі маємо стати помічниками Святого Миколая, маємо навчитися робити добрі справи. Тому що жертовну допомогу надають одне одному якраз люди невеликих статків, і у волонтерському русі беруть участь ті, хто, не маючи надприбутків, жертвує для ближнього свій час, і кошти, і сили.

Нині для кожного настав час зробити добру справу. Думаю, і можливості для цього є в  усіх нас.

"Різдвяний піст на сучасний лад" – у відеоблозі «Православія в Україні» відповіді о.Георгія Коваленка на актуальні запитання

Протоиерей Георгий Коваленко

Шукайте Христа і справжніх християн

— Все ж таки будь-який піст — це питання добровільного утримання від їжі та розваг. Але нині багато громадян буквально змушені постувати: в них просто немає коштів на ті чи інші продукти. Навіть на життєво необхідні ліки мізерних зарплат і пенсій не вистачає. Ми поки що не можемо цю ситуацію виправити, але як можна людей, наших близьких, хоча б підтримати?

— Господь казав: «Прийдіть до мене всі струджені й обтяжені, і Я заспокою вас». Є ще такий вислів, що в церкві проблеми не вирішуються, вони перестають бути проблемами. Дуже важливо, щоб людина, яка приходить до Христа, приходить у храм, отримувала тут втіху. І дуже важливо, щоб ті, хто мають показувати приклад християнського життя, втішати народ, не спокушали людей.

Зараз велика відповідальність лежить на священиках. Ми знаємо, що в селах, у районних центрах священики живуть бідами і проблемами своїх парафіян. Тому треба шукати отой теплий храм, в якому ви відчуєте Божий голос, знайдете справжню християнську спільноту.

Протоиерей Георгий Коваленко

Цей пошук може бути непростим, він може стикатися з певними спокусами, непорозуміннями. Але питання в тому, чого насправді ви шукаєте. Якщо Христа, то храм – це тільки двері, які можуть відкрити дорогу до Бога. А якщо звертаєте увагу тільки на зовнішнє, то за цим зовнішнім можете просто не побачити суті.

Христос там, де збираються люди, які живуть по-християнськи, які моляться одне за одного, жертовно допомагають.

Таких зібрань багато, важливо знайти своє — таке, де ти будеш не тільки тим, хто просить, але й тим, хто дає. Не тільки тим, хто потребує, а й хто допомагає. Не тільки проситимеш молитися за тебе, а й сам будеш молитися за когось. Де ти відчуєш, що випробування роблять людину кращою, сильнішою.

Згадайте своїх бабусь, і якими добрими вони були

А перед обличчям усіх проблем, матеріальних, економічних та інших нинішніх негараздів давайте згадаємо своїх бабусь, прабабусь, які пережили війну, Голодомори. Давайте згадаємо, якими добрими і лагідними вони були. Сучасні бабусі мають бути схожими на своїх бабусь, хоча інколи люди навіть у похилому віці залишаються немовби вередливими дітьми. Насправді це мають бути люди мудрі, терплячі, смиренні, які моляться за своїх дітей і онуків.

Тому, думаю, треба не про труднощі весь час говорити, а навчитися, як я уже зазначав, одне одному допомагати. Якщо нині маємо складну економічну ситуацію, то генерування добра стає нашою спільною справою.

Радійте тому, що маєте

З іншого боку, треба навчитися дякувати і радіти тому, що ти реально маєш. Кожен день відбувається багато подій – і добрих, і поганих. На чому ми закцентуємо увагу, те й залишиться в нашій душі, в нашій свідомості. Якщо помічатимемо лише добре, це не значить, що проблеми кудись подінуться, але наш погляд на життя буде позитивний. І долаючи ці проблеми, ми зберігатимемо в душі спокій, мир і добре ставлення до світу.

Протоиерей Георгий Коваленко

Позитивне мислення і позитивне ставлення до життя – дуже важлива річ. Воно не вимірюється кількістю грошей у кишені — лише кількістю добрих думок у голові і радості в серці.

Цьому треба вчитися, і це буде допомагати. Суспільство споживання намагається нас привчити багато всього споживати. А ми маємо навчитися радіти від того, що в нас є, і не сумувати за тим, чого немає, і що для нас в цей момент не є принциповим.

Виховуйте дитину, як виховували наші батьки — нас

Це як з дітьми: коли є можливість, даруєш подарунки, коли можливості немає, спробуй навчитися дарувати дитині радість. Більш того, навчися ходити з дитиною навіть до іграшкового магазину, пояснивши їй при цьому, що зараз ти купити цього не можеш, але можна принаймні піти подивитися. Ти виховаєш дитину в розумінні, що не всі її бажання можуть бути виконаними. І виявиться, що якщо сам ти з цього приводу не матимеш комплексів, не дратуватимешся, то й дитині вистачить просто прогулянки, якихось добрих ігор у родинному колі. Ця радість не коштуватиме нічого, але всі отримають свято.

Протоиерей Георгий Коваленко

Давайте пригадаємо власне дитинство. У нас не було можливості мати стільки іграшок, скільки мають зараз наші діти, але ж ми не сумували. Якщо ми так навчилися, і наші батьки нас так навчили, давайте і власних дітей виховувати так само. Від нас залежить, як ставляться до певних обмежених можливостей в родині наші діти. Так само від нас залежить, як ми ставимося до певних обмежень під час кризи в суспільстві.

Треба працювати, робити все, що в наших силах, але бути при цьому щасливим від тієї реальності, яку маєш. Іншої не буде. Більш того, тільки позитивне ставлення до життя може дати певну перспективу виходу чи то із суспільної, чи то з особистої кризи.

Підіть і подивіться на реальне церковне життя

— Отче, ви порадили шукати громаду, де людина зігріється душею. Але зараз у ЗМІ тільки й чути про проблеми у православних: там за храм побилися, там інші скандали чи звинувачення. Хіба від такої інформації захочеться піти до церкви? Як не спокушатися і переступати через цю хвилю критики, яка постійно лунає на адресу вірян?

—  Є такий вислів у Святому Письмі: «Прийди й побач». Коли Господь кличе, і учні йдуть до Нього, один із них висловлює певні сумніви. Тоді апостол Филип йому каже: «Ти піди й побач!»

Так і тут: підіть і подивіться на реальне церковне життя. Знайдіть справжніх християн. Тому що не всі, хто носять хрестики – великі чи маленькі, живуть по-християнськи. Не всі, хто кажуть, що вони віруючі, насправді є носіями християнського світогляду.

Але людей віруючих, побожних, добрих дуже багато. Їх треба шукати і з ними треба спілкуватися. Тоді добрішим, побожнішим, благочестивішим станеш і ти. Зовнішні форми не спасають. Спасає Христос, тому треба знайти Його. А це легше зробити якраз у спільноті віруючих. Бо Господь казав: «Де двоє чи троє збираються в ім’я Моє, там і Я серед них». Так от, ці люди можуть збиратися в храмі, можуть збиратися задля добрих справ. Дуже важливо, щоб у цьому зібранні головною метою був Христос, служіння Богові і людям, бо це невід’ємне одне від одного, і по-справжньому служити Богу можна лише через служіння ближньому.

А хто каже, що любить Бога, а ближнього свого не любить, той блукає, говорить не про того Бога, Який став людиною, народився в убогій печері у Віфлеємі, жив серед простих людей, приніс Себе в жертву за кожного з нас, і Своїм жертовним служінням відкрив нам двері Царства Небесного.

Почніть діяти, і світ преображатиметься

Христа можна знайти серед віруючих. Так само Христа можна знайти, коли ти сам починаєш робити добрі справи, коли заради Христа, заради пошуку Його починаєш бачити людину в тому, хто просить милостиню – чи біля храму, чи на станції метро, чи на перехресті. Коли починаєш бачити людину в тій старенькій бабусі, яка, можливо, не завжди приємні речі говорить тобі на вулиці чи на базарі. Починаєш бачити людину в тому, хто є твоїм підлеглим, хто від тебе залежить, хто тебе обслуговує тим чи іншим чином, хто приходить до тебе за порадою чи щось просить.

Важливо шукати людей, які живуть по-християнськи, але й самому намагатися жити по-християнськи. Тоді починається певна саморефлексія, ти зазираєш у власну душу, порівнюєш себе з Біблійним ідеалом – з Христом, зі святими. Намагаєшся своє життя будувати відповідно до Євангелія. Це той шлях, який веде і до преображення довколишнього світу.

Бесіду вела Юлія Комінко

***

Про Різдвяний піст портал Отченаш.укр радить:

ПОДИВИТИСЯ

"Різдвяний піст на сучасний лад" – у відеоблозі «Православія в Україні» відповіді на актуальні запитання

Как правильно поститься? Ответы протоиерея Георгия Коваленко в пресс-центре газеты "Комсомольская правда в Украине". Часть 1

Как правильно поститься? Ответы протоиерея Георгия Коваленко в пресс-центре газеты "Комсомольская правда в Украине". Часть 2

ПОЧИТАТИ

28 листопада розпочинається Різдвяний піст. ТОП-15 публікацій про піст на порталі "Православіє в Україні"

Про Різдвяний піст — у відповідях протоієрея Георгія Коваленка

Зачем в пост читать интернет? Советы епископа Ионы на Рождественский пост

СЛОВО О ПОСТЕ. Священник Сергий Киселев: «Пост нужен для того, чтобы оседлать "нашего коня" – тело»

Повний розклад Різдвяного посту — Пилипівки

Епископ Филарет (Зверев): «Пост изображает состояние человечества перед Рождеством»

«Осознанный пост ― это не только сбалансированный рацион питания». О "технической" стороне поста рассказывает врач

Про гроші, багатство та матеріальні ресурси. Євангельське читання в першу неділю Різдвяного посту

 

Протоиерей Георгий Коваленко
Рождественский пост

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3785

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар