Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

"Нас ніхто не утискає, але до провокацій ми готові" – запоріжці про сучасні події (+відео)

Версия для печатиВерсия для печати
06 березня 2014 | Елена Гулая | Репортаж

4 березня в Запорізькому академічному обласному театрі ім. В.Г. Магара відбувся круглий стіл із представниками релігійних об’єднань та національних громад «УКРАЇНА - НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ», ініційований архієпископом Запорізьким і Мелітопольським Лукою.

Захід став важливим та вчасним кроком для усієї громадськості регіону в умовах призначення нової місцевої влади, а також у зв'язку із захватом сусідньої АР Крим військовиками РФ, адже від Запоріжжя до Джанкою всього 300 км. 

Багатонаціональний та багатоконфесійний Запорізький край, де дотепер панує мир, глибоко стурбований подіями як в Києві, так і, особливо зараз, у Криму. 

Привітавши колишнього мера Бердянська Валерія Баранова із призначенням на посаду нового голови Запорізької ОДА, представники рілігійних та національних об'єднань оприлюднили текст Звернення до жителів Запорізького краю російською та українською мовами.

Текст наживо допрацьовували під час обговорень, зокрема було запропоновано перекласти його на мови всіх присутніх представників національних громад.

ЗВЕРНЕННЯ до жителів Запорізького краю

Ми, представники релігійних та національних об’єднань Запорізького краю, звертаємося до всіх небайдужих нашого регіону.

У кожного з нас викликають тривогу і стурбованість ті суспільно-політичні процеси, які відбуваються в нашому спільному домі - Україні. Немає сумніву у тому, що за всю свою новітню історію країна переживає найжахливіші події. Конфронтація і поділ серед людей, тримісячне протистояння, апогеєм якого стало кровопролиття і загибель десятків людей у центрі Києва. Причина цих процесів криється в гордині і ненависті, які приховані в людському серці. Ми часто забуваємо про те, що можна обдурити свого ближнього, який повірив тобі, але тільки не Бога, і Його Суд буде найсправедливішим і страшним. Ніхто не ухилиться від відповідальності за те, що було скоєно вбивство невинних людей.

Ще не вщухли поминальні молитви, не висохли сльози на очах за загиблими, як ми знову опинилися перед ще одним не менш грізним випробуванням. Знайшлися ті, які намагаються розірвати тіло нашої Матері-України. Невже можна дивитися спокійно на біль і страждання дорогої тобі людини? Звичайно ж, ні!

У таких умовах, як ніколи, важливо зберігати холодну голову, спокій, стримувати емоції, не піддаватися на провокації з боку радикальних сил і приймати обдумані, збалансовані рішення. Ми переконані у тому, що ніколи ще ненависть і розбрат не сприяли до розвитку особистості і суспільства. Не можна на ненависті і агресії створити щось. З такими почуттями можна тільки руйнувати.

Зараз важливо не з’ясовувати стосунки: хто правий, хто винен, цим займуться історики. Необхідно знайти шляхи вирішення на принципах взаєморозуміння і любові. Ці принципи є основою нашого життя. І їх потрібно виховувати в собі. При цьому не забувати, що і добре, і погане йде від нашого серця. Держава має майбутнє тільки тоді, коли люди виконують закони за велінням совісті і серця, а не з примусу.

Наш Запорізький край - територія взаємоповаги, любові і милосердя, тому ми не відчуваємо себе чужими у своєму рідному домі - Україні, якою б мовою ми не говорили, яку б релігію не сповідували або до якої б національності не належали.

Враховуючи вищесказане, наголошуємо, що ми категорично засуджуємо дії тих радикально налаштованих сил, які розпалюють протистояння і ворожнечу між населенням різних регіонів нашої країни, між громадянами України різних національностей та віросповідань, а також намагаються порушити територіальну цілісність України. Читати повністю російською та українською мовами на сайті Запорізької єпархії УПЦ.

Висловивши те, що саме МИРНЕ ЖИТТЯ та СПІЛЬНИЙ ДІМ-УКРАЇНА об'єднує усі конфесії та національності - представники релігійних та національних об'єднань Запорізької області наголосили і виправили у тексті Звернення, що "не коректно називати національні меншини меншинами, тому що перш за все ми всі - громадяни України".

Новобранці «Війська Запорізького» станом на 4 березня 2014 р. – це 2700 громадян України різних національностей та конфесій

У Запорізькій області мешкають представники не менше 10 національностей – українці, росіяни, греки, татари, німці, євреї, болгари, поляки, білоруси, грузини, вірмени та азербайджанці. Представлені конфесії – Українська Православна Церква, УПЦ КП, мусульманство, Греко-католицька та Римо-католицька церкви, протестантські церкви. 

Серед 2700 чоловік, які добровольцями «записалися на фронт від Запоріжжя» захищати Україну, будуть у тому числі і не українці за національністю – просто громадяни України, які вкорінилися на нашій землі.

Тож дивним є той факт, що за такої «багатої міжнаціональної ситуації» у Запорізькій області з 2013 року скасовано відділ у справах національностей і релігій. 

Це непорозуміння представники круглого столу "УКРАЇНА-СПІЛЬНИЙ ДІМ" за ініціативи голови ради національних об'єднань Запорізької області Олександра Житомирського вирішили «вирішити» за допомогою Звернення до нового голови Запорізької ОДА В.Баранова:

«Просимо Вас відновити у структурі Запорізької ОДА Управління у справах національностей і релігій».

Це звернення підтримала також присутня колишній керівник відділу у справах національностей і релігій Запорізької ОДА Ірина Панькіна.

«Нас ніхто не переслідує і не притискає, але до провокацій ми готові» – представники національних і релігійних громад Запорізької області

Учасники круглого столу зазначили, що «іх ніхто не переслідує і не притискає ні за якими ознаками – мовними, національними чи релігійними, але до провокацій – готові». 

«Слід зазначити, що попередні події з насильством у Києві відбулися тому, що серце попередньої влади затверділо, вона не чула свій народ. Важливо дати об'єктивну оцінку всьому тому, що відбулося. І ми дякуємо сьогодні братам нашим і сестрам-татарам, які сказали своє слово на захист суверенної України», – сказав о.Андрій Бухвак, УГКЦ.

«Ми об'єдналися навколо спільної біди, навколо того, що відбувається в Україні. На перше місце зараз має вийти те, скільки коштує людське життя. Для Бога Єдиного – це найважливіша цінність, яку визнають всі конфесії. Я закликаю усіх мешканців Запоріжжя і всієї України молитися за мир в Україні», – наголосив Мухамед Мамутов, імам релігійної громади, представник ісламського культурного центру "Віра". 

До миру, молитви, любові до ближнього та єдності навколо цих зрозумілих кожному понять закликав о.Ігор Бащій, секретар місцевої єпархії УПЦ КП. 

«Великий Піст у католиків тільки розпочинається, і ми всі молимося за перемогу розуму над пристрастями у кожного з нас. Як би ми не відносилися до пана Володимира Путіна, але ми всі молимося за те, щоб в ньому особисто переміг розум. Ми молимося різними мовами про це і зазначаємо, що в Запорізькій області немає ніяких переслідувань за будь-якими ознаками, ми просимо Бога дати нам спокійне життя, на яке заслуговує уся Україна», – зазначив представник Римо-католицької церкви о.Олег Ковиньов.

Важливим став виступ представника єврейської релігійної громади м.Запоріжжя, який відверто розповів про нещодавний випадок у м.Запоріжжя, коли невідомі кинули "коктейль Молотова" у нову синагогу. «Це – чистої води провокація. Ми це зрозуміли, адже одразу до нас звернулася Самооборона Майдану з пропозицією охороняти "вашу святиню" разом. Ми, еврейська громада м.Запоріжжя, закликаємо усіх до міжконфесійної терпимості, ми – чутливі до висловлювань політиків, адже коли Ірина Фаріон розповідає, як треба всім розмовляти лише українською, нам це не подобається і це неприпустиме розпалювання мовної, міжнаціональної чи міжрелігійної ворожнечі».

«За будь-якої влади будуть претензії народу, але слід разом вирішувати проблеми конституційним шляхом» – учасники круглого столу

Під час обговорень учасники круглого столу дійшли думки про те, що «за будь-якої влади будуть претензії до неї, але слід шукати мирні конституційні шляхи до діалогу та зміни влади. Це безкінечне коло, але так живе увесь цивілізаційний світ». 

Вони відкинули те, що розділяє суспільство «мовляв, є титульна нація – українці, а є меншини. Ні, є перш за все в Україні громадяни України, ми всі рівноправні перед Конституцією України, так слід казати і вважати, якщо ми хочемо утвердитися як держава, громадяни України – це і українці, і росіяни, і євреї, і поляки, і татари та інші». 

Висловлені були і думки про те, що не треба розпалювати ворожнечу за будь-який спосіб та ускладнювати проблеми, треба брати відповідальність хоч би з свої власні висловлювання та дії, треба вчитися поважати одне одного, це зберігає життя народу.

І хоча, як було сказано на круглому столі, винні політики з обох боків, що таке відбувається в Україні, що ми дали їм мандат та довіру народу, а вони не можуть домовитися зверху, зіштовхують лобами простих людей, що є злочином, однак зараз вже не час шукати винних, а треба негайно вирішувати існуючі проблеми, і кожен голос громадянина України тут має величезну вагу. 

"Голос Запоріжжя" - активний у соцмережах", - повідомив Іван Ангелов,  представник болгарської громади м.Запоріжжя. У своєму ФБ він навіть написав відкритого листа Міністру оборони України із пропозиціями щодо захисту своєї "малої батьківщини"- України.  

Налаштовуємось на мир в Україні...

Наприкінці зустрічі її ініціатор – правлячий архієрей Запорізької єпархії УПЦ владика ЛУКА підбив підсумки зібрання: запропонував учасникам круглого столу "УКРАЇНА-СПІЛЬНИЙ ДІМ" зачитати Звернення до жителів Запорізького краю членам громад на місцях, у храмах,  а також – розповсюдити у мережі інтернет. Голові Запорізької ОДА В.Баранову теж передадуть Звернення щодо відновлення Управління у справах національностей і релігій Запорізької ОДА. 

Архієпископ Запорізький і Мелітопольський Лука подякував учасникам круглого столу за те, що прийшли і відгукнулися на пропозицію, а також розповів присутнім про щоденну соціальну роботу Запорізької єпархії УПЦ і попросив, незалежно від приналежності до конфесій, долучитися до неї.

Це, насамперед, благодійний проект "Любов милосердствує", який вже кілька років допомагає зібрати необхідні кошти на медичне обладнання для онкохворих дітей регіону. Спільними силами вірян, у тому числі представників міліції, пожежників та військових, "усім миром" вдалося купити вкрай необхідне медичне обладнання для відділення онкогематології обласної дитячої лікарні. Зараз в Україні воно встановлене лише в Охматдиті м.Києва, в Сумах і в Запоріжжі.

У маленьких пацієнтів з’явився більший шанс вижити – тепер у Запоріжжі можна на ранніх термінах виявити рак. «Ми маємо тепер найбільші показники віліковності раку у дітей в Україні», – зазначив Владика Лука. 

Також архієрей попросив сдати кров для онкохворих дітей на місцевій станції переливання крові.

«Для лікування онкохворих дітей увесь час потрібно багато крові, багато донорів. Лікування однієї дитини – це не менше 150 донорів має сдати кров, це зробити одразу неможливо, тому просимо небайдужих сдати кров», — сказав владика

9 березня 2014 р., в День Торжества Православ'я, о 15.00 в ПК ім. Кірова відбудеться концерт-реквієм пам' яті Т.Шевченка, створений теж силами Запорізької єпархії (вхід вільний). Вшанують пам'ять поета-борця за Україну й інші громади і конфесії. 

Також архієпископ Запорізький і Мелітопольський Лука підтримав пропозицію болгарської громади щодо встановлення у м.Запоріжжя пам'ятника свв. Кирилу і Мефодію навпроти обласної бібліотеки до Дня слов'янської писемності. 

Отже, всі прагнуть миру та спокою і будуть робити все можливе заради цього – таким "меседжем" завершився "не для галочки" круглий стіл "УКРАЇНА - НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ". 

Також дивіться відео:

Фото: Тетяна Нехай, журналіст газети "Грона"

ЛУКА (Коваленко), архієпископ Запорізький і Мелітопольський
Запорізька єпархія
ситуация в Крыму
Україна єдина
Евромайдан и Церковь

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3232

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар