Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

На прес-конференції в «Укрінформі» обговорили релігійні утиски в Україні та світі

Версия для печатиВерсия для печати
29 січня 2015 | Події

У середу, 28 січня, в «Укрінформі» релігієзнавці України підбивали підсумки розвитку релігій у 2014 році. Цьому була присвячена прес-конференція під назвою: «Розвиток релігій в Україні та світі у 2014 році: основні тенденції».

Традицію проводити цей підсумковий захід було перервано в 2010р. Цьогоріч її було відновлено.

Прес-конференцію було приурочено до Всесвітнього дня релігій, який відзначається 18 січня ― щорічно в третій тиждень січня.

Захід зібрав провідних науковців-релігієзнавців України, фахівців у справах релігій, національностей і культур.

Про світові процеси релігійного життя говорив Віктор Єленський, доктор філософських наук, професор, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, голова підкомітету у сфері свободи совісті та релігійних організацій.

Він підбив підсумок у питанні релігійного розвитку світу в 2014 році:

— Головні тенденції, які визначають релігійну картину світу — за останні роки змінилися в напрямку дедалі більшого залучення релігії в глобальну політику, в міжнародні відносини і в конфлікти, які відбуваються у світі.

У християнстві відбувається зміщення релігії на південь. Такі міста, як Лондон, Париж, Белфаст, Дублін втратили позиції найбільших світових центрів християнства. І зараз, наприклад, в Манілі на звичайну католицьку месу в неділю збирається більше людей, ніж в кількох європейських столицях разом узятих.

Серед інших тенденцій називалося збільшення ролі мирян у житті релігійних громад, нової ролі жінки в громаді. А повернення релігії у глобальну політику і міжнародні відносини не відбувається в мирний спосіб, що особливо позначилось на стані релігійної свободи. За останні роки, порівняно з 2005-2007 рр., стан релігійної свободи в світі погіршився.

Про українські справи розказав директор Департаменту у справах релігій і національностей Міністерства культури України Андрій Юраш:

— Ситуація в Україні, яка традиційно, історично вирізнялася великим ступенем толерантності і взаємоповаги, в контексті загальносвітової ситуації свідчить: Україна все ж залишається плюралістичною державою, яка толерує найрізноманітніші форми релігійного життя.

Він окремо розказав про роботу комісії з регулювання відносин між УПЦ і УПЦ КП:

— На цей час це є єдиний майданчик, на якому представники Української Православної Церкви та Київського Патріархату мають безпосередню нагоду, дивлячись в очі, обговорювати найрізноманітніші, дуже складні проблеми.

Восени дуже активно виникали ситуації, пов’язані з переходами громад з однієї юрисдикції в іншу. Об’єктивна тенденція є такою: за останні два місяці кількість переходів дещо зменшилася. І інтенсивність звернень з боку церковних лідерів щодо інтенсифікації роботи комісії з діалогу знизилася.

Водночас Андрій Юраш відзначив позитивний момент у роботі цієї комісії: «Церкви отримали можливість системно сказати всі свої аргументи з цієї зараз, мабуть, найдраматичнішої ситуації».

Також пан Андрій наголосив, що «завданням і держави, і релігійних організацій (і дуже добре, що і вони це усвідомлюють!) є мінімізувати будь-які сценарії, пов’язані з дестабілізацією України через релігійний чинник».

Президент «Інституту релігійної свободи» Олександр Заєць розповів про стан релігійної свободи в Україні.

Він зазначив, що на території України, крім окупованих територій та Донбасу, за минулий рік спостерігався належний рівень релігійної свободи.

«На територіях, контрольованих «ДНР» і «ЛНР», ― віруючі різних церков, крім УПЦ, зазнають релігійних утисків і переслідувань. У травні 2014 року представники самопроголошеної «Донецької народної республіки» прийняли текст власної «конституції», яка визначила релігійну нетерпимість основою їхньої політики».

Людмила Филипович, доктор філософських наук, професор, завідувач Відділення релігієзнавства Інституту філософії ім. Г.Сковороди НАН України, яка модерувала захід, зазначила, що основним принципом українських релігієзнавців є науковий підхід: «Ми прагнемо об’єктивно досліджувати те, що відбувається у світі релігій. Без критиканства чи апологетизму. І чутливо реагувати на всі зміни».

Людмила Филипович дала спеціальний коментар з ситуації в Українській Православній Церкві для порталу «Православіє в Україні».

Людмила Филипович
Андрей Юраш
Віктор Єленський

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2411

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар