Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Молодіжний фестиваль «Фавор» – школа дружби й виховання

Версия для печатиВерсия для печати

Православний молодіжний фестиваль, який вже не перший рік проводить Волинська єпархія Української православної церкви, може бути школою дружби й виховання і для «світських» людей.

Як ти човника назвеш, так він і попливе

«Море», «Озеро», «Ромашка», «Журналіст-карамелька», «Пас»… – на грудях таборян відразу бачиш бейджики з різноманітними назвами: від квітів чи птахів – до навіть відвертого «Лінивець» (і таке довелося прочитати). Дорослі, які працюють на фестивалі православної молоді, пояснюють: кожному таборянину пропонують на бейджику написати слово, з яким вони себе наразі асоціюють. І якщо хтось таким чином висловлює якісь високі устремління, то інший пише відверто про власні наразі лінощі чи небажання поки-що брати активну участь у колективних заходах. Наче і гра, але це дуже цікавий момент з точки зору психології. Бо як ти човника назвеш, так він і попливе. Бо з ким молода людина себе асоціює, скаже знаючому наставнику дуже багато.

Православний молодіжний фестиваль «Фавор» проводиться з благословення митрополита Волинського і Луцького Ніфонта. Комендант фестивального табору протоієрей Миколай Коренга служить у луцькому храмі Всіх святих землі Волинської. «Найперше фестиваль потрібен для зустрічі православної молоді, для її спілкування», – говорить він.

«Православна Церква – це вже давно не бабусі, які ставлять свічки у храмі…»

З одного боку, радісно бачити щороку чимало знайомих облич серед таборян, а з іншого – ще більш радісно, коли з’являються нові обличчя. Це нові люди у Церкві, у її молодіжному та волонтерському русі.

Священик з Цумані отець Михайло Кулакевич, який на фестивалі є духівником його учасників, каже так: «Православна Церква – це вже давно не бабусі, які ставлять свічки у храмі… Але певні стереотипи все ще поширені, і нам треба доводити, що це давно не так». У храмі в містечку Цумань, де отець Михайло служить уже вісім років, діють чотири хори: від молодіжного – до суто чоловічого (і в усіх регентує матінка). Незабаром сподівається освятити приміщення недільної школи, у якій наразі викладає вже не сам священик, а його добровільні помічники. Двоє із них прийшли у храм до батюшки ще дітьми, двоє – у старшому віці. Але всі мають педагогічну освіту, котра, у поєднанні з духовною підготовкою, дозволяє тепер проводити і уроки Закону Божого, і навчати дітей церковному співу. А ще однією зі спільних мрій молодих помічників священика є бажання організувати гурток по вивченню церковнослов’янської мови, бо у дітей є таке прагнення.

 

«Радуйтесь!», «фаворики»

У наметовому таборі, в якому п’ять днів фестивалю мешкають його учасники, прийнято вітатися словом «Радуйтесь!» Цим словом звертався до своїх учнів апостол Павло. І хоча ми, звичайно, розуміємо, що за ним стоїть значно глибший зміст (радуватися насамперед істині, яку приніс нам наш Господь Ісус Христос), але є у цьому слові і буденний момент.

Радуватися «фаворики», як вони себе називають, можуть буквально всьому. Наметовий табір облаштовують у мальовничій місцині на березі озера Тросне, неподалік села Карасин Маневицького району, що відразу розумієш: Господь таки створив нам цю землю насамперед для радості. Навіть ліс на цьому місці наче навмисне розступається на кілька просторих галявин, аби тут можна було облаштувати ціле фестивальне містечко. І озеро, над яким небо, здається, має форму купола.

Про правила і традиції

Православний молодіжний фестиваль має свої правила. Їхній список тут же, на стенді. «Чесність, ввічливість, субординація, культурне життя, не лихословити, пунктуальність, взаємоповага, відповідальність, активність». І останнім пунктом є несподіване – «Сто поклонів». Протоієрей Миколай Коренга з цього приводу зауважує, що ще ні разу «фаворики» не доводили себе та оточуючих до стану, коли потрібне було б каяття у формі ста поклонів. «Але попередити,–  сміється, – треба!»

Щоранку і ввечері у таборян – спільна молитва: вранці православна молодь молиться за мир в Україні, ввечері – за усіх воїнів і невинно загиблих…

Крім духовних бесід, традиційних для такого фестивалю, проводяться і розмови на цілком світські теми, але у плані слів апостола Павла про те, що «Все мені можна, але не все мені на користь».

Щовечора молодь збирається біля вогнища. Комендант табору протоієрей Миколай Коренга каже, що розмови бувають і до годин двох ночі. На те й молодість, котру так приваблюють вечорниці у колі нових друзів під світлом місяця. Коли ж найстійкіші до спілкування розійдуться по своїх наметах, отець Миколай ще раз обійде все наметове містечко, і лише тоді піде спати сам.

***

Нині дуже рідко чути, аби такі фестивальні табори, просто туристичні походи проводили наші школи чи інші навчальні заклади. Здається, лише Церква і використовує таку форму спілкування з молоддю. У багатьох благочиннях Волинської єпархії УПЦ щоліта проводять подібні таборування. Для дітей і молоді – це, найперше, романтика, спілкування, пам’ять на все життя. Звичайно, це дуже велика відповідальність для дорослих, але з благословення владики і Божої волі вони беруть її на себе.

На фестивалі «Фавор» склалося своє коло однодумців зі священнослужителів, які роками, з матінками і своїми дітками також таборують разом з православною молоддю. І зараз на фесті священики Миколай Жученя, Олександр Білінський та Михайло Анісімов. Директор фестивалю «Фавор» – голова єпархіального молодіжного відділу ієромонах Ілля (Вишневський) – автор креативних ідей для програми табору. Врешті, усі священики, які тут працюють, молоді люди, і «фаворикам» з ними легше знайти спільну мову.

Отець Миколай Коренга каже, що і в соціальних мережах створені групи, які об’єднують учасників фестивалю. Вони навіть проводять зустрічі у Луцьку, з’їжджаючись сюди з усієї Волині. А головне, що молоді люди зміцнюються у вірі, бо отримують під час «Фавору» ще ширше коло однодумців.

Волинська єпархія
ієромонах Ілля (Вишневський)
Православний молодіжний фестиваль «Фавор»

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
6776

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар