Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Лариса Владиченко: «В 90-ті в Україні було зареєстровано багато «паперових» релігійних громад» +ВІДЕО

Версия для печатиВерсия для печати

Підсумковий коментар щодо дискусії навколо найновіших соцопитувань, яка розгорнулася у Відкритому Православному Університеті під час круглого столу, зробила заступник директора Департаменту у справах національностей та релігій Міністерства культури України, доктор філософських наук Лариса Владиченко.

Лариса Владиченко

Відкритий Університет провів круглий стіл «Релігійно-конфесійна самоідентифікація населення України». +ФОТОРЕПОРТАЖ

Круглий стіл: соціологи оприлюднили нові дані щодо релігійної самоідентифікації українців, частоти молитви, мови спілкування і геополітики

«Сьогодні у Відкритому Православному Університеті Святої Софії-Премудрості, у приміщенні Митрополичого будинку Національного заповідника «Софія Київська» відбулася цікава дискусія на круглому столі, яка була присвячена релігійно-конфесійній самоідентифікації населення України за громадським опитуванням.

На обговорення було винесено цікаві дискусійні питання.

Найбільш затребуваною була тема відмінності даних у «православному питанні» (порівняння результатів УПЦ і УПЦ КП) у репрезентаційних дослідженнях між різними соціологічними інститутами і даними статистичних досліджень Державного органу управління у справах релігій, на сьогодні це Міністерство культури України. Тут ми можемо бачити діаметральну різницю в статистиці. Якщо в інституційній мережі УПЦ МП переважає у 2,5 рази, то дослідження релігійності населення дають протилежні результати. Набагато більшою є кількість людей, які декларують себе вірянами УПЦ КП.

Відбулася дискусія, чому існує цей дисонанс. Одна із гіпотез полягала в тому, що в певній мірі через те, що упродовж незалежності України на державну статистику, зокрема у сфері релігії, був вплив політичного чинника під час реєстрації (хоч офіційних розпоряджень не було, але існували певні негласні поштовхи). Адже відомо, що громади реєструють на місцях.

Таким чином, було зареєстровано багато «паперових» релігійних громад. Це ми можемо бачити, коли простежуємо ретроспективу державної статистики упродовж усієї незалежності, вона є відкритою. Це є факт, і з ним може ознайомитись кожен. З 1996 по 2003 рр. приріст громад УПЦ відбувався в кількості 900-950 громад, потім ми бачимо спад до 200-300 громад, і тільки упродовж одного року з 1998-1999 відбувся скачок до 500 громад. На сьогодні — це стабільний приріст. І можна сказати, що зараз в інституційній мережі лідирує УПЦ, а в репрезентаційних дослідженнях навпаки — УПЦ КП.

Якщо звернутися до міжнародного досвіду, то ми можемо побачити, що в державній статистиці надаються відомості про релігійність населення (кількісної і відсоткової). В Україні цього не має. Тому, на мою думку, потрібно більше звертатися до міжнародного досвіду, зокрема, до європейських країн, оскільки Україна заявила про свою інтеграцію до європейської спільноти, і вивчати позитивні моменти та інкорпорувати їх.

Також піднімалося питання відносно фінансування соціологічних інституцій з того чи іншого дослідження. На жаль, у нашому суспільстві існує стереотип: громадяни вважають, що оскільки ці дослідження фінансуються, то спонсор може вплинути на результати. На сьогодні фахові спеціалісти надали відповідь, що це є неможливо. Якщо компанія зарекомендувала себе в українському просторі, вона просто не може дискредитувати себе, оскільки до неї потім не будуть звертатись. На міжнародному рівні вона також отримає дискредитацію, тому це неможливо. Якщо це не якісь приватні фірми і приватна справа».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ольга Балакірєва: «Більшість населення вважають себе просто православними»

Олена Богдан: «Погляди вірян КП і МП є значно ближчими, ніж ми часто уявляємо»

Михайло Міщенко: «Релігійна ідентичність наших громадян постійно змінюється»

Лариса Владиченко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3574

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар