Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Книгу о.Кирила (Говоруна) представили читачам: публічна теологія «вийшла» до публіки

Версия для печатиВерсия для печати
13 червня 2017 | Книжки

У перший день апостольського Петрового посту в книгарні «Є» відбулася презентація книги архімандрита Кирила (Говоруна) «Українська публічна теологія».

 

Презентація «Української публічної теології» о.Кирила (Говоруна) у книгарні «Є»

Книга, за словом автора, стала збіркою текстів, що з’являлися в різні роки, — від 2012, коли студії в Єльському університеті розпочали серію рефлексій автора на феномен церкви на пострадянському просторі.

«А починаючи з грудня 2013 р., — розповів отець Кирило на зустрічі, — поштовхом для книги став Майдан. А також розвиток подій після Майдану».

Тема цієї книжки — це, власне, Майдан, загальний контекст стосунків церкви і держави, стосунки українських церков з громадянським суспільством та погляд на те, як відбуваються аналогічні стосунки у світі.

Архимандрит Кирилл (Говорун)

«Це антропологічний вимір, — сказав отець Кирило, — тобто вимір людини в післямайданній Україні. Як церкви сприймають і як повинні сприймати людську свободу, гідність і що нам робити з кризою, яка зараз виникла з вини реакції на Майдан, з вини того, що порядок денний Майдану намагалися обнулити, зробити неможливим експорт Майдану в Росію. Що, власне, і спричинило агресію проти України. Та, зрештою, що повинні робити ми і як українські церкви повинні брати в цій кризі участь».

Наскрізною у книзі проходить тема релігії і ідеології. «Тому що саме ідеологія, — продовжив автор, — і спричинила ту кризу, про яку ми говоримо. Ідеологія «руського миру» — це ідеологія, яка поєднує в собі елементи і класичних ідеологій доби модерну, і постмодерністських дискурсів, характерних для нашого світ, і, власне, те явище післяправди, про яке зараз широко говорять.

Це явище було включене як лексема до оксфордського словника і стало минулого року «Словом року». І тим самим перейшло у глобальне універсальне явище. Воно є «дитиною від шлюбу» ідеології модерну і дискурсів постмодерну. Це релятивізація правди, з одного боку, а з іншого боку, ця релятивізована післяправда стає інструментом, знаряддям, зброєю і машиною війни Росії проти України».

Презентація книги із серії «Бібліотека Відкритого Православ’я» — це вже не перший проект, який реалізував співпрацю отця Кирила та ВПУ Святої Софії-Премудрості.

Перша лекція Відкритого Православного Університету: о.Кирил (Говорун) розповів, як Церква може перемогти ідеологію (+відео)

 «Я підтримую і ректора, і університет, вважаю, що це дуже важлива інституція для українського суспільства і для української церкви.

Думаю, далі ВПУ буде розвиватися у тому напрямку, що його освітні програми будуть ставати більш вагомими, серйозними і більш знаними.

З одного боку, більше фундаментальними і визнаними будуть програми цього університету, з іншого — університет не втратить дотику до простих людей, які не обов’язково навчаються десь у навчальних закладах, але які продовжують цікавитися православ’ям, християнством, церквою в публічному просторі. І, щоб дізнатися про це більше, будуть звертатися до ВПУ».

Модерував презентацію «Української публічної теології» книговидавець Олексій Сігов («Дух і Літера»).

«Приємно вражає, що в залі немає порожніх місць. Це головний критерій і свідчення того, наскільки слово, яке представляє о.Кирило, притягує різних людей.

Ми бачили, що на презентацію прийшли люди з різних конфесій та осередків — і представники громадянського суспільства, і академічного, і церков. Отже, це власне, той суспільний діалог, якого ми як видавництво прагнемо і який є серцем того проекту, тієї серії, яку ми разом започаткували.

Для мене як для видавця, а ще більше, як для читача, дуже важливо, що той проект, який започаткував о.Георгій Коваленко (ректор ВПУ — ред.) цією серією, він надає слово україномовним авторам. Він дає їм змогу висловитися у дуже відкритому контексті і отримати увагу вже сформованих читачів. Це надає авторам і натхнення, і сміливості висловлювати найкритичніші, найщиріші та найпотужніші думки. І те, що слово одразу входить у публічний контекст, — це та перевага, яка властива цьому проекту.

Сподіваюся, що ми разом зможемо зібрати ще більше сузір’я достойних авторів».

На презентації книгу о.Кирила (Говоруна) вже назвали книгою-попередженням. Це попередження сучасним церквам та суспільствам стерегтися ідеологій, які є симулякрами теології. І саме звільнення від ідеологічного впливу конче необхідне Церкві, щоб віднайти справжнє «Я».

Дивіться також великий ФОТОРЕПОРТАЖ від Максима Сидоренка

Архимандрит Кирилл (Говорун)
Протоиерей Георгий Коваленко
Алексей Сигов
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
«Дух и литера»
про Університет

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
1168

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар