Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Екскурсоводом на відкритті виставки став митрополит Вінницький і Барський Симеон

Версия для печатиВерсия для печати

Виставка «Духовне життя очима вінницьких фотомайстрів» відкрилася вчора, 24 липня, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Організаторами експозиції, яка присвячена черговій річниці Хрещення Київської Русі, стали обласний краєзнавчий музей та Вінницька єпархія Української Православної Церкви.

Увазі відвідувачів виставки представлені роботи відомих вінницьких фотомитців: Олександра Лапіна, Віктор Кравченко, заслуженого діяча мистецтв України Зорія Файна, Павла Багмута та Юрія Оліфіровича, а також фотографії церковних авторів: священика Віталія Гречко, Павла Лебедєва та прес-секретаря Вінницької єпархії Богдана Бондаря.

Особистий внесок у розвиток української духовної культури

Майже всі автори – професіонали, які багато років пильну увагу приділяють Православній Церкві. Роботи майстрів дуже різні за стилем і, безумовно, відображають авторське бачення церковного життя, краси і змістовної наповненості її подій та людей. Проте в контексті ідеї виставки їхні фотороботи послужили основою для створення масштабної палітри духовного життя Вінниччини.

Всіх учасників виставки «Духовне життя очима вінницьких фотомайстрів» митрополит Вінницький і Барський Симеон нагородив подяками «за особистий внесок у розвиток української духовної культури, популяризацію православних духовних традицій, віри та моралі, активну участь у духовно-просвітницьких проектах Вінницької єпархії УПЦ та співпрацю в організації фотовиставки». 

Виставка має незвичний формат – фотографії авторів скомпоновані у 27 великих панно розміром 119х84 см, кожне з яких присвячено окремій темі. «Хресна хода», «Будівництво храмів», «Священики», «Люди церкви», «Діти і віра», «Свято» … – немовби сторінки фотокниги, яка розповідає про багатогранність духовного життя Вінниччини.

Кілька «сторінок» цієї книги присвячені Блаженнішому Митрополиту Київському і всієї України Володимиру і, зокрема, перебуванню Його Блаженства на Вінниччині.

Побачити красу Православної віри

Екскурсоводом на відкритті виставки «Духовне життя очима вінницьких фотомайстрів» люб'язно погодився стати митрополит Вінницький і Барський Симеон. Владика озвучив багато приємних спогадів про зустрічі з Блаженнішим митрополитом Володимиром на Подільській землі, про їх загальну малу батьківщину в селах Хмельницької області, яка є частиною Подільського краю.

Перегляд кожного фотопанно владика Симеон супроводжував цікавою розповіддю, історичним екскурсом і роз'ясненням духовного сенсу подій, відображених у колажах. Головний акцент в значимості експозиції митрополит Вінницький і Барський зробив на її духовно-просвітницької ролі як для жителів Вінниці, так і всієї України.

«Роботи фотомайстрів, які представлені на цій виставці, дозволяють кожному долучитися, доторкнутися до духовності – до моральності, до святині, а значить – до святості, – сказав митрополит Вінницький і Барський Симеон. – Це свята наша віра, яку ми повинні як зіницю ока берегти і передати нашим нащадкам. Хай ця виставка спонукає всіх її відвідувачів, і людей хрещених у Православній вірі, і тих, хто поки що не знайшов дороги до храму, відкрити свої серця Богові, побачити красу Православної віри, цінність того життя, яким живе наша Церква».

Коментарі владики Симеона були різноплановими і, крок за кроком, надавали перегляду експозиції додатковий духовний сенс:

«Божа краса, або краса Божого світу – так можна назвати цю фотографію».

«Такий одяг мали монахи Русі. На сьогоднішній день Лядівський монастир і його настоятель, архімандрит Антоній, вирішили відновити традицію колишніх монахів в плані одягу».

І владика Симеон на власному прикладі показав зміст клобука монаха, і чим відрізняється сучасний клобук від старовинного, а в чому його спадкоємність.

«Це – човен і весла – той човен, в якому ми повинні плисти бурхливим морем життя до Царства Небесного».

«Ми всі є люди Церкви. Хто хрещений, хто ходить до храму, хто живе церковним життям – той є людина Церкви».

«Ви знаєте, що в дітях відображається все. Вони і сонце нашої віри, і сонце життя, бо Господь сказав нам «Будьте як діти». Не по розуму, а по своїй незлобивості, по відношенню до всього світу».

«Ось наше служіння. Сім Таїнств Церкви, ви знаєте, є, але саме найдорожче – Євхаристія, Причастя. Бо там ми безпосередньо вкушаємо, приймаємо по заповіту Христа Тіло і Кров Його».

«В іконі ми кланяємось  не дошці, а почитаємо і прославляємо той образ, що зображено на ній – Спасителя, Божої Матері і всіх святих».

Такий підхід – дуже прогресивний і дієвий

Вінницький обласний краєзнавчий музей традиційно приділяє багато уваги Православ'ю. Виставки музею стосуються різних тем православного життя Поділля, зачіпають різні її аспекти. У своїх експозиціях музей показує творчість художників, які працюють у духовному напрямку – релігійний живопис, сучасна ікона, текстиль, використовуваний у православному богослужінні, дитяча сакральна творчість, фотографії та багато іншого.
Щорічно до свята Хрещення Русі в музеї проводиться ряд заходів. Торік, наприклад, до 1025-річчя Хрещення Русі, виставка була присвячена і 1000-річчю Лядівського монастиря.
Експозиція «Духовне життя очима вінницьких фотомайстрів» органічно вписується в просвітницьку діяльність музею.

«Виставка незвичайна тим, що являє колажі, фотосторінки духовного життя нашого краю, які сформовані тематично. З просвітницької точки зору це дуже прогресивно і дієво, – говорить завідувачка сектором виставкової роботи Вінницького обласного краєзнавчого музею Тетяна Журунова. – Коли короткі текстові блоки мають ще й яскраву образотворчу конкретику, це добре сприйматися. У нас відвідувачі дуже різні, від мала до велика, і в кожного свої погляди на життя, і не кожен розуміє багато сокровенних моментів, які існують в церковному житті. У такій дохідливій і образній формі ця виставка, як сказав владика Симеон, може направити на церковний шлях людей, які про це навіть не замислювалися».

Фто Юрія Оліфіровича

СИМЕОН (Шостацький), митрополит Вінницький і Барський
Вінницька єпархія
священик Віталій Гречко
священик Павло Лебедєв
священик Богдан Бондар
Тетяна Журунова
Олександр Лапін
Віктор Кравченко
Павло Багмут
Юрій Оліфірович
День Крещения Руси

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
6306

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар