Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Друга зустріч на сторінках рубрики «Дитина у храмі». Тема: хрещені батьки

Версия для печатиВерсия для печати

Нещодавно ми розпочали нову рубрику «Дитина у храмі», покликану допомагати люблячим батькам у духовному вихованні дітей.

Наш другий випуск присвячено чи не найважливішим людям у духовному житті кожного ― «ХРЕЩЕНИМ БАТЬКАМ ТА ДУХОВНОМУ ЖИТТЮ ДИТИНИ».

На запитання продовжує відповідати благочинний Свято-Андріє-Володимирського храму Кафедрального собору Української Православної Церкви протоієрей ПАВЛО БІЛИЙ.

Звідки прийшло поняття «хрещені батьки»?

- Насправді дуже важко відслідкувати, коли саме в Церкві з’явилося це поняття. Але у Святому Письмі, а саме у Діяннях святих апостолів, розповідається, як апостол Петро охрестив усе сімейство римського сотника Корнілія.

Звичайно, сімейство ― це і діти, і, мабуть, онуки, якщо вони вже були.

Коли апостол Павло в темниці зі своїм сподвижником Силою опівночі молилися, їх молитва була почута ― стався землетрус, всі двері цієї в’язниці відчинилися. І пута, в яких знаходилися всі в’язні, ослабли «і пали з рук і ніг» в’язнів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головний страж, побачивши, що двері темниці відкриті, хотів позбавити себе життя: взявся за меч. Але апостол Павло одразу звернувся до нього і сказав, щоб він не робив собі нічого поганого, адже всі вони тут, на місці.

Як описує апостол Лука, який складав діяння, цей стражник узяв апостола Павла і Силу і увів до себе в будинок, омив їхні рани. І коли все його сімейство було настановлене у християнській вірі, вони прийняли хрещення. Звичайно, ми можемо припускати, що там були й маленькі діти.

Взагалі одне з апостольських правил нам говорить: якщо людина хвора і їй відняло мову, вона не може сама за себе відповісти, то такій людині, хоч вона й доросла, потрібен «восприемник», наступник, тобто хрещений чи хрещена, які будуть свідчити замість нього, підтверджувати віру цієї людини.

Цю ситуацію можна також віднести до немовлят, які ще не можуть самі за себе свідомо свідчити.

Христос говорив: кожна людина має народитися від води і Духа.

В Євангелії від Марка Христос також говорить своїм учням, якщо людина повірить і хреститься, то вона може знайти спасіння, знайти Життя Вічне. А якщо людина не вірить, вона, звичайно, і не охреститься, і йде у вічні муки.

У Церкві є постанова, що ми хрестимо і немовлят, щоб вони також були повноцінними членами Церкви, щоб вони мали часточку в Царстві Небесному.

Є багато суперечливих питань з цього приводу, тому що в протестантських церквах не хрестять немовлят, але це вже дещо інша тема.

Якщо резюмувати, то перші згадки про хрещення немовлят зроблені Тертуліаном у ІІ столітті. А на Карфагенських соборах у ІІІ столітті також були суперечки стосовно цього питання.

Отже, й інститут хрещених батьків, церковнослов’янською «восприемников», з’являється приблизно в цей час.

Хрещені батьки були також і в дорослих людей. Общини поповнювалися новоприбулими людьми, які тільки-но наверталися до віри, і, звичайно, їх хрестили не одразу, а тільки після того, як вони проходили курс катехізації. Тут дивилися на духовне життя людини, як вона зростала у вірі, і тільки тоді над такою людиною здійснювали Таїнство хрещення.

На зорі християнства функція хрещених для дорослих людей була важливішою не після хрещення, як зараз, а до хрещення ― максимально наставити людину, донести до неї доктрини християнської віри.

- Якими є найголовніші критерії та вимоги при виборі хрещених батьків?

- Хрещені батьки мають бути православними християнами не просто за релігійною приналежністю. Вони мають не просто знати про Православ’я теоретично, а сповідувати його на практиці.

В іншому разі Церква не сміє називати таких людей християнами в повному розумінні цього слова. Ми маємо бути християнами за своїм життям, а не за назвою.

Тому хрещені батьки, в першу чергу, мають бути людьми віруючими, які ведуть духовне життя, перебувають в Євхаристичній єдності з Церквою. Не просто прийшов, свічечку поставив, «Отче наш» біля ікони прочитав, помолився в церкві, розвернувся і пішов. А щоб дійсно ці люди регулярно приступали до Таїнства покаяння, і, звичайно, до головного Таїнства Церкви ― Святої Евхаристії, Святого Причастя.

Це буде свідчити про їхню належність до Церкви. Треба обирати батьків за їх моральними критеріями, що відповідали б церковному життю. Щоб ця людина була благочестивою.

Багато з нас, християн, причащається і зовні ніби живе церковним життям. Але не завжди наш внутрішній світ відповідає нашій зовнішній поведінці у храмі. Тому потрібно зважати й на те, щоб людина жила за тими правилами, які вона сповідує, в які вона вірить і про які розповідає іншим.

- Скільки повинно бути хрещених батьків? Подекуди постаєш перед ситуацією, що є і четверо, і шестеро чоловік. Чи правильно це?

- Я хочу сказати, що є навіть і десять пар, і більше. На Західній Україні, саме в Закарпатті. Ця практика взагалі жодним чином не виправдана. В древній Церкві був один хрещений ― чоловік або жінка. Він обирався за статтю дитини: якщо це хлопчик, то брали чоловіка, якщо дівчинка ― жінку.

Це робилося з благочестивих міркувань, щоб нікого не вводити у зніяковілість, адже у давньохристиянських общинах, коли хрестили дорослих, їх повністю занурювали у воду. Зараз, як правило, беруть двох хрещених ― хрещеного батька і хрещену маму. Але хрещення може звершуватися й з одним наступником.

Мабуть, це неправильно, коли є чотири, п’ять пар хрещених. Але це є припустимим, якщо ці люди дійсно будуть відповідати своєму призначенню і виконуватимуть усі функції, покладені на хрещених. Якщо набрати 10-12 чоловік, щоб просто рахувалося, що вони є, це зовсім непотрібно.

- Якими є обов’язки хрещених батьків? Які першочергові завдання вони повинні виконувати?

- Першочергове завдання хрещених батьків ― навертати дитину до Православної віри. Це найголовніше.

Важливо підкреслити, що хрещені батьки самі мають жити церковним, духовним життям. Адже якщо людина не живе так, в неї немає уявлення про це, то що ж вона може розповісти, чому може навчити своїх похресників, за яких вона перед Богом несе відповідальність?

Хрещені батьки мають приводити дитину на Причастя, мають допомагати батькам у вихованні дитини, в першу чергу, у духовному вихованні. Розповідати про Бога, про Церкву, закладати в дитинку моральні чесноти, розповідати, що таке добре, а що ― погано.

Раніше на хрещених батьків покладалася відповідальність за дитину: якщо дитина залишалася сиротою, відповідальними за її матеріальне благополуччя, її опікунами були хрещені батьки.

Цієї традиції вже немає в наш час, зараз хрещені мають духовно опікуватися дитиною і докладати максимум зусиль, щоб вона виросла справжньою віруючою православною людиною.

- Як правильно обрати ім’я дитині?

- Зараз ми не прив’язуємося до календаря, місяцеслова, як це було раніше. Це було правильно, дитинці давалося ім’я того святого, в день пам’яті якого вона народилася, або ж найближчий після дня народження.

Раніше це навіть не обговорювалося. Але зараз уже немає таких чітких правил, за якими б дитині давалося ім’я. І батьки на свій розсуд, власний смак обирають ім’я. Головне, щоб це ім’я було у наших православних святцях.

Часто дітям дають імена, яких немає у святцях: Аліса, Сніжана. Дитина залишається без небесного покровителя.

Доводиться охрещувати дитину православним ім’ям, але воно не буде використовуватись у житті. Але насправді ім’я ― це те, яке дається при хрещенні.

Буває й так, що людина не знає, як її звуть у хрещенні. Коли ми підходимо до Таїнств Сповіді і Причастя, подаємо церковні записки на поминання, приступаємо до інших церковних священнодійств, ми маємо знати церковне ім’я і користуватися саме ним. Тому дуже важливо обрати ім’я дитині саме з тих, які є в церковних святцях.

- Чи повинні хрещені батьки відвідувати Богослужіння та причащатися разом із похресниками? Якщо так, то як часто?

- Ми вже говорили, що це прямий обов’язок хрещених батьків ― причащатися не тільки з дитиною, і не стільки заради дитини, а скільки заради свого спасіння, для Життя Вічного, для єднання з Богом.

Це справжнє духовне життя буде служити прикладом для дитини.

Надзвичайно позитивно впливатиме на дитинку, якщо батьки, підносячи її до Святої Чаші, будуть і самі причащатися Святих Таїн Христових. Як часто ― це визначає духівник хрещених батьків в залежності від того, на якому духовному етапі розвитку перебуває один з хрещених батьків.

- Як правильно давати «запивку» немовляті? Я стикнулася з тим, що після Причастя немовлятам не дають «запивку». Чи правильно це?

- Запивку немовлятам дають. Якщо це зовсім маленька дитинка, то пустушку мокають в запивку і дають дитинці. Якщо дитина більш доросла, то можна обережно давати запивку з чашки. Але важливо, щоб дитина запила, тому що у діток може потекти слинка. Тож, коли ми даємо запивку, то треба переконатися на 100%, що разом із слинкою не витече святиня. Тому перестрахуватися ми маємо.

- Як вчинити, коли пропонують стати хрещеним батьком? Кажуть, що відмовлятися неможна. Чи правда це?

- У моєму житті була ситуація, коли я відмовився. Так, у народі говорять, що не можна відмовлятися від Христа. Але, знову ж таки, повернемось до обов’язків хрещених батьків.

Якщо нас розділяє п’ятсот чи тисяча кілометрів, як я можу бути повноцінним хрещеним батьком? Звичайно, що ні.

Добре, якщо батьки дитини на своєму місці, в православному розумінні. Якщо вони будуть заміщувати хрещених батьків. Але все одно це неправильно ― похрестити і поїхати, приїжджати раз на рік. Так не вийде виконувати покладені на нас функції.

Хоча в наш час вистачає різновидів зв’язку ― і телефони не є проблемою, і в скайпі можна спілкуватися, і переписуватися в соціальних мережах… Але це ніколи не замінить живого спілкування і живого прикладу.

Тому якщо людина не впевнена, що вона зможе повноцінно виконувати свій обов’язок хрещеного, то краще відмовитися.

Інша справа, якщо після хрещення люди мають змінити постійне місце проживання. Тоді хрещені батьки мають компенсувати це молитвою за своїх похресників.

- Чи можуть чоловік і жінка, які перебувають у шлюбі, бути хрещеними батьками одній дитині?

- Ні, чоловік і жінка не можуть бути хрещеними батьками. Тому що це вже духовна спорідненість. І тут питання не лише в їхній фізичній близькості. У нас, в Православній Церкві, це не прийнято.

- Нашій доньці 14 років, вона хрещена в іншій православній церкві (УПЦ КП). Ми з батьком хочемо, щоб вона перехрестилась в Українській Православній Церкві. Як нам правильно вчинити? Чи вона сама для себе повинна вирішити?

- 14 років ― це ще й не доросла, але вже й не маленька дитина, і за церковними канонами вже несе відповідальність за свої вчинки.

Питання є неоднозначним. Немає єдиного підходу до таких випадків. Але в будь-якому разі, якщо вона вже охрещена, не треба перехрещуватись.

Ми знаємо, що жодна з 16 помісних Православних Церков світу не визнає таку церковну організацію, як Українська Православна Церква Київського Патріархату як канонічну. Тому ті священнодійства, які були звершені над цією дитиною не є канонічними і не мають благодаті.

Тому потрібно просто похреститися.

Але в такому віці для підлітка важливо, щоб перед Таїнством хрещення були проведені катехізаторські бесіди. І хрещені батьки мають знати, що таке Бог, любов до Бога і до ближнього, добро і зло, гріх, Церква, Таїнство Причастя і Покаяння, Таїнство Хрещення, до якого безпосередньо й будуть готувати цю людину.

Щоб у неї було поняття, і щоб вона усвідомлювала, що їй це потрібно. Звичайно, не без допомоги батьків.

Але в 14 років вже й не зовсім й потрібні хрещені батьки. Хоча це індивідуально ― в залежності від розвитку дитини, її ставлення до життя. Може, вона в 14 років ще мислить як в 7, а в 7 людина може мислити, як в 20. Все це потрібно враховувати і зважати на ситуацію.

Бесіду вела Дарія Кривошея

 

протоієрей Павло Білий
Свято-Андрее-Владимирский храм Кафедрального собора УПЦ
имя при крещении
Крещение
крестные
виховання дітей

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2481

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар