Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Цивілізаційні цінності в Україні змінюються — у Відкритому Православному Університеті виступив учасник ініціативи «21 листопада» Йосип Зісельс (ВІДЕО)

Версия для печатиВерсия для печати

Публічна лекція Йосипа Зісельса стала першою в рамках спільного проекту Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості та громадської ініціативи «21 листопада». Як оголосив на початку зустрічі керівник Університету протоієрей Георгій Коваленко, для слухачів вже підготовлено цілу програму з циклу «Європейські цінності».

Цивілізаційні цінності в Україні змінюються — у Відкритому Православному Університеті виступив учасник ініціативи «21 листопада» Йосип Зісельс

«Мені чимало років, — розпочав Йосип Зісельс, — і накопичилися думки, якими хочеться поділитися. Як пояснити своїм дітям і онукам сучасний світ? Для цього треба бути близьким до правди».

Як фізик-теоретик, Йосип Зісельс викладав свої теорії, підкріплюючи їх науковими прикладами.

«Наша планета має певну модель світобудови. Наприклад, уявлення про наш світ, який тримають три слони, що стоять на черепасі, жило аж до XV століття! Згодом учені довели, що Земля складається з різних шарів: ядро, магма, кора… Все це тримається разом і взаємодіє певним чином, викликаючи природні явища, катастрофи, зміни клімату тощо. І виявляється, як і в природі, в соціумі також існують різні елементи, які впливають на його формування, розвиток і перехід із якості в якість».

Традиційні моделі можуть бути застосовані науковцями до проекції на людство, суспільство, цивілізацію… Тож метою лекції було допомогти розібратися у цивілізаційній ідентифікації сьогоднішніх українців.

Їх виявилося дві — європейська і євразійська. Різниця в тому, що представники кожної моделі по-різному сприймають засадничі «цеглини» цивілізаційної ідентичності: закон, родину, власність, державу, свободу, релігію…

Одкровенням прозвучала думка про те, з якою відмінністю сприймають віру і закон люди з європейської та євразійської цивілізаційних ідентичностей. Західна Європа 2000 років була навантажена раціональним чинником релігії — правом. А євразійська цивілізація, подекуди відкидаючи правову складову, переважно використовувала ірраціональний чинник релігії — Бога та можливість спілкуватися з Ним напряму.

Звідси, як наслідок, і відмінність не тільки в укладі життя, а й навіть у розумінні та виконанні Декалогу.

Яку ж модель обрали регіони України? Яка є кращою? На всі ці питання лектор відповідей… не дав. Проте спираючись на факти, графіки й соціологію, Йосип Зісельс виклав інформацію так, що кожен сам зможе розібратися в темі та зробити свої висновки. Тим паче, що цивілізаційний кордон, за його словами, «проходить крізь серце кожної людини».

«Ми не приречені на конфлікт — просто не треба одне одного примушувати», — підсумував лектор.

Наостанок слід зазначити, що зміна ідентифікації відбувається щодня. Це процес не революційний, а еволюційний. І всі ми беремо в ньому участь кожною хвилиною нашого життя. Тут головне обрати, як бути: чи хотіти жити, чи просто жити.

***

Для всіх, хто не зміг прийти, пропонуємо переглянути повну відеоверсію публічної лекції Й.Зісельса на нашому порталі:

***

Наступний захід Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості відбудеться 21 квітня о 17:30. Генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська розповість про «Таємниці саркофагу князя Ярослава Мудрого».

Вхід на заходи вільний.

Потрібна попередня реєстрація на ФБ-сторінці Відкритого Православного Університету: https://www.facebook.com/openorthodoxuniversity/?fref=ts

Публічні лекції відбуваються за адресою: Київ, вул.Володимирська, 24, актова зала "Теплої Софії".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Слідом за Гарвардом: в Україні розпочав роботу Відкритий православний університет Святої Софії

Перша лекція Відкритого Православного Університету: о.Кирил (Говорун) розповів, як Церква може перемогти ідеологію (+відео)

Друга лекція у Відкритому Православному Університеті: знову аншлаг (+ВІДЕО)

Український досвід мирного співіснування конфесій приїжджали вивчати іноземці — відбулася публічна лекція Людмили Филипович

Йосип Зисельс
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
3867

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар