Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Чому Різдво 25 грудня неправильно називати католицьким?

Версия для печатиВерсия для печати
26 грудня 2017 | Інтерв’ю

25 грудня українці вперше відзначали Різдво як вихідний день. Що це є для України? Чи дійсно було правильним зробити цей день вихідним і навіщо українцям два Різдва? — про це і не тільки говорили у студії Громадського радіо разом з ректором Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості прот. Георгієм Коваленком.

Ведучі — Дмитро Тузов та Вікторія Єрмолаєва.

Вікторія Єрмолаєва: Чи дійсно було правильно зробити 25 грудня вихідним днем?

Георгій Коваленко: Я думаю, що це дуже добре, що ми маємо 25-го додатковий вихідний. Не тільки тому, що можна відпочити, але й тому, що можна долучитися до світового святкування Різдва. Насправді не варто протиставляти 7 і 25. Добре зробила Верховна Рада, що у нас залишаються вихідними і 7 січня, і 25 грудня. Ми можемо використати цей день, щоб бути гостинними господарями, бо в Україні дуже багато людей, які саме 25-го святкують Різдво. Це і представники посольств, міжнародних місій, різних фірм, просто туристи. Ми можемо в цей день почати писати листи, СМСки, повідомлення всім тим, хто сьогодні святкує Різдво. Можна сходити в гості до тих, хто в Україні святкує Різдво 25 грудня. Можна подорожувати, поїхати туди, де святкують Різдво. Ми маємо наповнити свято різдвяними символами, ми маємо створити ці традиції 25 грудня. Ми цьому займаємося у Відкритому Православному Університеті.

Дмитро Тузов: За моїми спостереженнями, в Україні значно збільшилась кількість людей, які святкують Різдво і 7 січня, і 25 грудня. Як ви до цього ставитеся?

Георгій Коваленко: Я до цього ставлюся добре. Єдине, що хотілося б, щоб ми пам’ятали, що це не тільки свято для нас. Різдво має дуже багато неочевидних, але дуже важливих сенсів. Святе сімейство приходить у Віфлеєм і не знаходить собі місця, тобто вони є безхатченками. І у нас є люди, яким немає, де жити. Різдво — це привід якось обігріти цих людей. З іншого боку, ми всі знаємо, що святе сімейство втекло від Ірода в Єгипет. Як це звучить сучасною мовою? Йосип, Марія та Ісус були біженцями. Це так само важливе питання. Що співали ангели? «Слава у вишніх Богові, і на землі мир». Для нас слово «мир» дуже важливе. В людях благовеління. Це добра воля, тобто ми маємо робити миротворчі ініціативи. Ми маємо принаймні припиняти стріляти один в одного.

Вікторія Єрмолаєва: В нашій країні прийнято говорити, що це католицьке Різдво.

Георгій Коваленко: Воно точно не католицьке, бо воно Різдво Христове. З іншого боку, не тільки католики святкують Різдво 25-го, а й більшість православних в світі. 10 з 14 помісних православних церков святкують за Новоюліанським календарем. Частина православних України святкує 25-го. На Буковині в Чернівецькій області декілька районів, де православні храми і монастирі, служать за Новоюліанським стилем і саме сьогодні відзначають Різдво. Це не так далеко від нас, як нам здається.

Дмитро Тузов: Що таке Новоюліанський календар?

Георгій Коваленко: Новоюліанський календар — це винахід православних церков, бо ми залишаємося щодо Пасхалії на Юліанському календарі, а Різдво та інші свята святкуємо фактично за новим стилем.

Вікторія Єрмолаєва: Вчора наш гість опублікував у себе на сторінці 13 порад до Різдва — 12 серйозних і 1 жартівлива. Серед них була така: більше дізнатися про традиції різних конфесій і народів. Що цікавого ми не знаємо?

Георгій Коваленко: Ми не знаємо багато цікавого. Минулого року я вперше під час відрядження купив синові і онукові LEGO адвент-календар. Я приніс дітям подарунок, який починається 1 і закінчується 24-го. І треба сказати, чому 25-го закінчуються подарунки. Ми вигадали, що 25-го ми ставимо ялинку. З іншого боку, в нашому дитячому проекті ми придумали зробити православний адвент-календар від Миколая до Різдва.

Не всі знають, що ялинка — це різдвяна традиція, а не новорічна. Не всі знають, що зірка на ялинці — це різдвяна зірка. Не всі знають, що в тому, що вона іноді буває п’ятикутною, теж немає нічого поганого. П’ятикутна зірка — це зірка Різдва.

До вашої уваги — повна версія розмови:

Протоиерей Георгий Коваленко
Різдво Христове
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Громадське.тв

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2218

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар