Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Чи варто православним святкувати Геловін та інші нові свята, що прийшли із заходу?

Версия для печатиВерсия для печати
01 листопада 2017 | Православний погляд

Тема Геловіну стала дискусійною в Україні. Свято є розповсюдженим на заході, особливо у Сполучених Штатах. І серед української молоді воно стало дуже популярним.

Як святкувати «ненаше» свято? Чи можна православній людині перевдягатися мерцем, а на другий день іти до церкви? Як знайти порозуміння і винести користь зі святкування Геловіна? Як Церква могла б використати цей день і вкласти в нього свої сенси? На ці та інші питання в ефірі Oboz.TV відповіді дає прот. Георгій Коваленко.

День усіх несвятих, або Мій перший Геловін

Дивіться відео в двох частинах.

Частина І

«Я в цій дискусії вже років двадцять. І бачу певну динаміку. Років 10-15 тому набагато простіше було сказати: «Ми в цьому не беремо участь, це не наше, у нас своїх вечірок достатньо». Але пройшли роки, і сьогодні це вже частина культури, традиції.

Ми маємо для себе зрозуміти, що це. Якщо ми говоримо про кельтів і День всіх святих, то це була місіонерська спроба католицьких місіонерів в Британії християнізувати поминальний день. Але сьогоднішнє перевдягання до тих традицій не має жодного відношення.

Сьогодні треба навчитися називати речі своїми іменами: це вже не День всіх святих. Якщо хочемо, давайте назвемо його «День всіх несвятих» або карнавал жахів. Те, що до нас прийшло, це, скоріше, комерційний культ, продовження індустрії розваг, вечірка в стилі фільмів жахів. Це вже інша історія. І відповідь християн теж має бути іншою…»

Дивіться більше у відео І частини.

Частина ІІ

«Як християнам сприймати нові свята, які приходять із заходу? Як знайти порозуміння і винести користь з того, що є? Церква могла б використати це свято і вкласти свої сенси в нього.

Це колись зробили місіонери в Британії. Зараз це не працює. Навряд чи можна вкласти релігійний сенс в подібну річ. Тому, мені здається, церкві треба намагатися десакралізувати, дедемонізувати, тобто закликати утриматися від окультної складової, від злої містики.

А от чим наповнити? Знаєте, цей гарбуз теж не був чимось демонічним спочатку, бо це теж один з атрибутів свята врожаю. Це інше свято, але він якимось чином долучився. І цей процес відбувається, в тому числі, за допомогою кіно, реклами, книжок... Зробити свято продовженням казки, театру, дорослого карнавалу… Але дуже важливо мати межу і в зовнішніх проявах, і в тих варіантах святкування, які є…

Мені хочеться, щоб церква і суспільство не відгороджувались один від одного, не сприймали один одного вороже. Не тільки критикували один одного, а намагалися вести діалог, шукати нові форми порозуміння».

Дивіться більше у відео ІІ частини.

 

За матеріалами YouTube-каналу Oboz. TV та ФБ-сторінки прот. Георгія Коваленка

Протоиерей Георгий Коваленко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
Хелловін

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2872

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар