Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Чи потрібен нашій Церкві день пам’яті Собору святих землі Української?

Версия для печатиВерсия для печати

Останнім часом у соціальних мережах відновилося обговорення ідеї встановлення в Українській Православній Церкві особливого дня святкування пам’яті Собору святих землі Української.

Подаємо з цього приводу коментар церковного історика Владислава Дятлова.

«По-перше, ініціатива цілком слушна, а по-друге, Собор святих землі Української, у дещо специфічному «форматі», був вшанований ще за часів свт. Петра Могили, митрополита Київського і Галицького.

За часів Київської Русі відбулася канонізація свв. князів-страстотерпців Бориса і Гліба (середина ХІ ― друга половина ХІІ ст.), а також прп. Феодосія Печерського (1108 р.).

За часів феодальної роздробленості у кожній із земель Русі поступово складався власний собор святих. Коли ж упродовж XIV-XVI ст. на Північному Сході руських земель утворилася централізована Московська держава, а Південний Захід опинився у складі польсько-литовської Речі Посполитої, у порядку денному в обох частинах історичної Русі постала проблема впорядкування канонізаційних процесів.

У Москві її вирішували церковні собори автокефальної митрополії 1547 і 1549 років під головуванням свт. Макарія. У Києві ж у 1643 р. соратники свт. Петра Могили, митрополита Київського і Галицького, підлеглого Константинопольскої Патріархії, склали «Правило молебное к преподобным отцем нашим Печерским и всем святым, в Малой России просиявшим, певаемое когда и где кто изволит» (нагадаємо: термін «Мала Росія» впроваджений візантійцями у XIV ст.).

За жанром та структурою «Правило» є каноном, складовою служби утрені. Назва «Правила» виходить з того, що печерські святі становлять більшість серед згадуваних в каноні угодників Божих.

Що ж до решти, то її презентують свв. Борис і Гліб, свв. кн. Володимир і Ольга, свв. мчч. Михаїл і Феодор Чернігівські, свв. мчч. варяг Іоанн і його батько (Феодор), св. мчч. Іоанн, Антоній і Євстафій Віленські, прп. Євфросинія Полоцька, канонізовані Київські митрополити ХІ-ХV ст. та деякі архієреї давньоруських єпархій з числа братії Києво-Печерської Лаври.

Нині Собор святих землі Української є набагато більшим: за роки, що минули від часів свт. Петра Могили, просяяли та були прославлені Церквою чимало нових подвижників, котрі постійно або тимчасово служили Богові на теренах України чи лише народилися й були виховані тут. Тож встановлення конкретного дня їх соборної пам’яті ― на часі».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Владислав Дятлов

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2169

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар