Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

Четверта заповідь: що дозволяється робити в неділю та свята?

Версия для печатиВерсия для печати

На сайті «ТСН.Блоги» триває новий просвітницький проект протоієрея Георгія Коваленка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

«Заповіді як Конституція»

«Перша Заповідь. Заповідь Свободи»

«Не створюй собі ідолів».

«Третя Заповідь — про цінність Слова»

Четверта Заповідь ― не тільки про свята…

Ця заповідь про культуру у найбільш широкому сенсі, а також про культуру в тому сенсі, в якому вона має своїм коренем і корінням «культ».

«Пам'ятай день суботній...» Саме в такому, скороченому варіанті пам'ятають і проголошують Четверту Божу Заповідь і богослови, і віряни.

Християнські богослови зазвичай додають, що для християн суботою (днем спокою) є неділя (воскресіння), бо саме в цей день Христос воскрес, тому цей день більше підходить на назву ― День Господній. А субота ― то для юдеїв. Хоча, якщо придивитися до церковних канонів і богослужбових статутів, то з'ясується, що християни також шанують суботу.

Можливо, саме тому в християнському світі традиційно два вихідних ―  і субота, і неділя. А кому цікаве християнське богослов’я суботи, той може почитати праці прот. Олександра Шмемана. Однак більшість богословів біблійної традиції наголошують саме на святості суботи, дня Господнього.

Для віруючих важливо, що дозволяється робити в цей день, а що ―  ні. Саме на суботі, неділі, а також на днях релігійних свят і пов'язаних із ними традиціях акцентують увагу і богослови, і віруючі.

Але якщо вчитатися в текст заповіді, то легко помітити, що Четверта Заповідь Божого Закону не тільки про свята.

Повний текст Заповіді звучить так: «Пам'ятай день суботній, щоб святити його. Шість днів працюй і роби всі справи свої, а день сьомий ―  субота Господу Богу твоєму». Господь заповідує і святкувати, і працювати. При цьому працювати належить набагато більше ―  шість днів працюй, а сьомий відпочивай.

…а й про працю

Можна говорити, що цією заповіддю освячується людська праця. Одночасно Заповідь про відпочинок розповсюджується не тільки на роботодавців, але й на найманців. Тому вихідні і святкові дні, а також відпустки ―  це не тільки вимога Кодексу про працю, але й Боже повеління.

Про це, а також про те, що праця найманих робітників має гідно оплачуватися, а її затримання взагалі вважається тяжким гріхом, мають пам'ятати сучасні бізнесмени і топ-менеджери, якщо вони вважають себе віруючими. Біблійна традиція також передбачає впродовж кожного сьомого року відтермінування виплати боргу або навіть його прощення. Можливо, про це також варто згадати, вирішуючи проблеми, пов'язані з кредитами.

Більше того, ця заповідь розповсюджується не тільки на людей, але й на домашніх тварин, а також на природу, що використовується у сільському господарстві. Наприклад, у біблійних уточненнях щодо заповіді про суботу говориться, що після 6 років використання має рік відпочивати і поле, і лоза. Тому цю заповідь можна вважати заповіддю про правильну організацію виробництва і відпочинку, а також про дбайливе використання ресурсів Богом створеного світу.

Освяти день… творчістю

Тобто ця заповідь про культуру у найбільш широкому сенсі, а також про культуру в тому сенсі, в якому вона має своїм коренем і корінням «культ». Присвятити день Богові ―  це не «тільки відпочивати і нічого не робити». Заповідь закликає нас «святити» (освячувати) сьомий день тижня. І якщо благословенною для нас є праця («шість днів працюй»), то варто порозмірковувати і над тим, який відпочинок ми можемо назвати святим.

«Святити» – це робити святим. А що може зробити день святим? Святі думки, святі слова і святі дії. А також творчість. Людина може творити у славу Творця. І це знову про культуру як культивування святості. Це про мистецтво, яке надихає, яке змушує замислитися, яке виховує чесноти. А ще у апостола фраза – «благодійності і спілкування не зневажайте, бо такі жертви благоугодні Богу».

Жертвою називаються не тільки допомога ближньому, але й спілкування з ним. А ще ця заповідь про повагу до святості і святинь іншої людини і іншої релігії. Ми живемо в суспільстві багаторелігійному і багатоконфесійному. Тому маємо навчитися шанувати віру один одного і створити умови, щоб мусульманин мав можливість вшанувати п'ятницю, юдей ― суботу, а християнин ― воскресіння

Блог на tsn.ua

Протоиерей Георгий Коваленко
Блог прот.Георгия Коваленко на сайте ТСН
10 Заповедей

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
2110

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар