Логотип "Православіє в Україні"
Отримування розсилки на e-mail

Вы здесь

«Це ікона, яка оживає і змінює сучасний світ» — прот. Георгій Коваленко

Версия для печатиВерсия для печати
26 листопада 2016 | Православний погляд

На денці ящика з-під набоїв — архангел Михаїл, на ящику з-під снарядів до гаубиці, в оточенні темпери і сусального золота — Спаситель...

Так Музей Тараса Шеченка показав сучасну ікону. Її, таку звичайну і незвичну, вже два роки створюють майстри-іконописці Олександр Клименко та Софія Атлантова. На ящиках з-під набоїв.

Ікони продають, а на виручені гроші (сьогодні вже більше 1 мільйона гривень) обладнують Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова.

За два роки його існування відбулося 20 ротацій медичних бригад, 10 000 пацієнтів в АТО отримали від шпиталю меддопомогу.

Ректор Відкритого Православного Університету, прот Георгій Коваленко побував на виставці в музеї:

«Я вражений самою ідеєю і тим, як вона працює в сучасному світі. Це як раз та ікона, яка реально оживає і щось змінює в сучасному світі.

У мене навіть з’явилася богословська паралель: ми вже перестали сприймати хрест у тому вигляді, в якому він був до хресної жертви Спасителя. А це було страшне знаряддя вбивства, страти. Але Христос зробив його символом перемоги над смертю.

Так само ми бачимо ікони, які написані на дошках, що обіймали, оберігали знаряддя вбивства. І вони стали тим, що рятує життя: символом миру, миротворчості, того, до чого покликаний християнин.

І в цьому сенсі ця ікона працює в сучасному просторі сенсів і створює нові сенси, які є одночасно глибокохристиянськими, а з іншого боку — зрозумілими сучасній людині.

Я думаю, що це дуже цікавий, важливий і, певним чином, унікальний формат, над яким варто ще продовжувати думати, бо він примушує мислити.

***

Павло Білоус, доброволець та санітар 25-го батальйону Збройних Сил України «Київська Русь», вояк батальйону МВС «Гарпун»:

«Коли отримав поранення, то саме реанімобіль Першого добровольчого шпиталю дуже швидко привіз мене в Київ на лікування.

Виставка справляє враження. Найперше, на що звертаєш увагу як військовий, — це від чого ящик, на якому намальовано ікону: чи від «Калашнікова», чи від боєприпасів... Але ідея дуже класна!»

***

Художниця Софія Атлантова, дружина іконописця Олександра Клименка:

«З цією виставкою ми об’їхали багато міст не тільки в Україні, а й в Європі. І кругом від людей зустрічали багато співчуття, готовності допомогти. Їхнє ставлення було дуже приємним і зворушливим.

Ідея належить Олександрові. Коли він потрапив на полігон, то там побачив ящик з-під набоїв. І виникла вражаюча паралель — кришка від цього ящика, виявилося, зроблена таким чином, як робляться дошки для ікон: вона не має викручуватися від вологи, має зберігати форму, аби цей ящик був щільний, і має протриматися роки й роки...

Власне, ці ящики, мабуть, часів Другої Світової.

І він приніс дощечку і запропонував: а що, коли зробити з неї ікону?

Якщо чесно, я не відразу побачила, що це можливо, а от Олександр все ж ікону зробив.

І тоді я побачила, як це красиво. Адже це не просто дошка. Вона — свідок, вона була на фронті, на ній лишилося якесь маркування, бруд, слід від іржі, від взуття. Ціла доля дошки...

Спочатку це було дерево, потім з нього зробили не стіл, не дитяче ліжко, а снарядний ящик. А потім із снарядного ящика зробили ікону. Вражає саме ця матеріальність.

Мені на цих дошках хотілося зображувати або якісь героїчні сюжети, або щось дуже камерне, затишне, домашнє. Повернути від військової трагедії до миру».

Протоиерей Георгий Коваленко
Олександр Клименко
Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості
виставка ікон

Ми оголошуємо благодійну передплату. Допомогти можна, перераховуючи щомісяця необтяжливу для вас суму на:

  • Карту «Приватбанку»
  • Webmoney — R504238699969, U862362436965, Z274044801400
4002

0

Коментарі

Всі нові коментарі будуть відображені після проходження обов’язкової процедури модерації

Додати коментар